הממשלה אישרה את התוכנית לפנות מבתיהם עשרות אלפי בדואים בנגב

נציגי הבדואים הגדירו את התוכנית הכרזת מלחמה. ח"כ טאלב א-סנא: "הממשלה המטופשת הזאת תהיה האחראית לאינתיפאדה בדואית בנגב"

עוז רוזנברג
צפריר רינת
בהכנת הכתבה השתתף
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עוז רוזנברג
צפריר רינת
בהכנת הכתבה השתתף

הממשלה אישרה היום בישיבתה השבועית את המתווה להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב ופתרון בעיית הקרקעות שעליהן תובעים הבדואים בעלות. ההסדר המבוסס על הכרה חלקית ביישובים הבדואים ומתן פיצויים למי שהוכיח שהקרקע היתה בחזקתו. הוא צפוי להיתקל בהתנגדות קשה של הבדואים הטוענים שהוא גורם לעקירת עשרות אלפי אנשים מהישובים שבהם הם נמצאים כיום.

הצעת ההחלטה שאשרה היום הממשלה מבוססת על דו"ח של צוות במשרד ראש הממשלה בראשות ראש אגף התכנון, אהוד פראוור. צוות זה מונה ליישם את מסקנות ועדה בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג שבדקה את מצב ההתיישבות הבדואית בנגב. מדובר בעשרות ישובים שלא זכו עד היום למעמד מוכר ובהם מתגוררים כשבעים אלף בני אדם.

על פי המתווה שהציע הצוות בראשות פרוור תקדם הממשלה חקיקה שמטרתה הסדרת תביעות הבעלות של הבדואים. חקיקה זו תאפשר מתן פיצויים לחלק מבעלי הקרקע. עם זאת היא תוגבל רק לשטחים הנמצאים ממזרח לכביש 40 (הכביש הראשי מבאר שבע ולתל אביב). כמו כן היא תחול רק על קרקעות שלגביהן הוגשו תביעות בעלות עד שנת 1979. מגבלה נוספת היא שהבדואים יצטרכו לספק הוכחות לכך שהם שהחזיקו ועיבדו את הקרקע.

בנוגע ליישובים הלא מוכרים, הצעת ההחלטה לא מכריעה במדויק אילו יישובים יוכרו או לא יוכרו. עם זאת היא קובעת שניתן יהיה להכיר בישובים קיימים או אף להקים ישובים חדשים במידת הצורך אך ורק בתוך שטחים שיועדו לצורך עניין זה במסגרת תוכנית מתאר של מטרופולין באר שבע. מדובר בשטחים שאינם מכילים את כל הישובים הקיימים כיום בשטח.

על פי נתוני משרד הפנים , עד שנת 1979 הוגשו על ידי הבדואים יותר משלושת אלפים תביעות בעלות על הקרקע המתייחסות לשטח של 776 אלף דונם. כיום נותרו 500 אלף דונם שלגביהם עדיין לא נמצא הסדר בין המדינה והתובעים. כיום יש 57 אלף מבנים לא חוקיים שהקימו הבדואים בנגב ובכל שנה מתווספים אליהם ארבעת אלפים מבנים נוספים. אוכלוסיית הבדואים בנגב (כולל בישובים מוכרים) מכפילה את עצמה בכל 15 שנה וקצב הגידול שלה הוא מהגבוהים בעולם.

ארגוני זכויות אדם ועמותות הפועלות בשם האוכלוסיה הבדואית תקפו בחריפות את מסקנות הצוות בראשות פרוור. לטענתם, מדובר במתווה שיביא לעקירת כשלושים אלף בני אדם ממקומות המגורים שלהם כיום. הם קוראים להכיר בכל הישובים וכן להרחיב עוד יותר את השטח שבו יקודם הסדר הבעלות על הקרקע.

150 בדואים הפגינו היום מול משרד ראש הממשלה במחאה על ההחלטה. ח"כ טאלב א-סנע, שהשתתף בהפגנה, אמר כי "הממשלה המטופשת הזאת תהיה האחראית לאינתיפאדה בדואית בנגב". ארגון עדאלה תקף היום את החלטת הממשלה לאשר את דו"ח פראוור המתוקן וקבע כי מדובר בפגיעה אנושה בזכויות הבסיסיות של האזרחים הבדואים שתביא לעקירת עשרות אלפי תושבים מבתיהם והריסת כפרים בדואים רבים.

מנהל פרויקט הנגב של עדאלה, ד"ר תאבת אבו ראס, השתתף בהפגנה ואמר לאחר האישור: "ממשלת ישראל הכריזה היום מלחמה נגד הבדואים בנגב. אישור הדו"ח מוכיח כי הממשלה הזאת רואה בבדואים סוגיה ביטחונית ולא אזרחים שווי זכויות. ההחלטה האומללה הזאת פוגעת ביחסי יהודים וערבים בישראל ורק מעמיקה את סכסוך הקרקעות בנגב, והופכת אותו לבלתי אפשרי לפיתרון". הדו"ח הזה נכתב ללא נציגות של גורם בדואי וללא התייעצות עם התושבים שחייהם עומדים להיהרס בגלל מסקנותיו. ראש הממשלה הבהיר את עמדתו בסוגייה זו כשמינה את יעקב עמידרור לעצב את דמותו הסופית של הדו"ח. לא מדובר באדם שרואה בבדואים כבני אדם עם זכויות, אלא מיעוט שיש לשלוט בו".

עו"ד ראויה אבו רביעה מהאגודה לזכויות האזרח התייחסה להצעה להקמת יישוב בדואי חדש, וציינה כי במקום שיוחלו אמות מידה תכנוניות אובייקטיביות, מבקשת הממשלה להיות היא זו המחליטה על הקמת יישוב חדש. זאת, בניגוד מוחלט לשיקולים התכנוניים הנהוגים ביחס ליישובים יהודים. הפרקליטה ציינה כי מאז 1948 כמעט ולא הוקמו יישובים ערבים, מלבד שבעת יישובי הקבע בנגב. זאת, חרף מצוקת הדיור שממנה סובלת האוכלוסייה הבדואית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ