צפרדע שנכחדה לפני 60 שנה הופיעה מחדש בגליל

פקח רשות הטבע והגנים מצא בשמורת החולה צפרדע לא מוכרת, שהתגלתה כ"עגוללשון שחור גחון", דו-חי נדיר שנראה לאחרונה לפני יותר מ-50 שנה

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

תגלית מרעישה בשמורת החולה, שמורת הטבע הראשונה בישראל. אתמול איתר פקח של רשות הטבע והגנים, יורם מלכה, צפרדע שלא ראה בעבר. מומחים שהגיעו היום לבדוק את הצפרדע, אישרו כי מדובר במין עגוללשון שחור גחון, שנחשב במשך כ-60 שנה כנכחד מהטבע בישראל.

מלכה היה בסיור שגרתי כאשר הבחין בצפרדע מקפצת לא מוכרת. הוא הצליח לתפוס אותה וכשהפך אותה גילה שבטנה שחורה ושזורה בנקודות לבנות, ממש כפי שתואר המין הנדיר עגוללשון שחור גחון, שהוגדר בכל הפרסומים המדעיים כמין שנכחד מהטבע.

היום בצהריים הגיע לשמורת החולה ד"ר שריג גפני, מומחה לדו-חיים מבית הספר למדעי הים במרכז האקמי רופין, כשהוא מצויד במאמר המדעי המקורי משנת 1940 שבו תואר המין הנדיר של הצפרדע. לאחר בחינה של הצפרדע שנלכדה (כנראה נקבת צפרדע) הוא אישר שאכן מדובר בעגולשון. "חשבתי שיש סיכוי שהמין הזה ימצא שוב, אבל לא האמנתי שאזכה לכך", אמר גפני לאחר שזיהה את הצפרדע. "הרבה אנשים ניסו למצוא אותו ולא הצליחו. יורם הבטיח לי לפני שנה שהוא ימצא את העגוללשון והוא קיים את הבטחתו".

עגולשון שחור גחוןצילום: גיל אליהו

העגולשון שחור הגחון זכה לשמו בזכות הבטן השחורה ולשון בעלת מבנה עגול. בשונה ממינים אחרים של צפרדעים, לשון זו אינה נשלפת כדי ללכוד טרף. מדובר במין שהיה קיים רק בישראל, בעיקר באזור החולה. בעבר נמצאו רק שלושה פרטים בוגרים של צפרדע זו בטבע, ולאחר מכן לא נצפה מין זה יותר במשך יותר מ-50 שנה.

ההנחה של המדענים היתה שייבוש אגם החולה והרס בתי גידול טבעיים נוספים גרם להכחדה של העגולשון. כעת מעריכים ברשות הטבע והגנים שהשיפור המשמעותי שחל באיכות המים בשמורת הטבע של החולה, היה אחד הגורמים שהביא לכך שאוכלוסיית הצפרדעים, שהצליחה לשרוד, התחילה לשוב גם לשמורה. עם זאת, בינתיים אין הוכחות להמצאות צפרדעים נוספים ובימים הקרובים ינסו אנשי הרשות לאתר פרטים נוספים בשמורה ולגבש תוכנית שתסייע בשימור המין הנדיר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ