גילה דקל
גילה דקל

מדענים מאוניברסיטת וושינגטון סטייט קבעו כי העולמות החוצניים המתאימים ביותר לקיום חיים הם טיטאן (הירח הגדול ביותר של כוכב הלכת שבתאי) והפלנטה גליזה 581-G, שנמצאת במרחק 20.5 שנות אור מכדור הארץ. זאת לפי רשימת דירוג שערכו באחרונה. ברשימה דירגו פלנטות וירחים שלגביהם יש סבירות גבוהה שיימצאו בהם יצורים חיים. הדירוג הוכן בהתאם לשני סוגי נתונים המאפיינים גם את כדור הארץ וגם צורות חיים חוצניות.

סוג הנתונים הראשון הורכב בהתאם למדד הדמיון לכדור הארץ (ESI - Earth Similarity Index), שלפיו נבחנים עולמות אחרים על פי מידת דמיונם לפלנטה היחידה שעליה ידוע לנו כרגע שיש בה יצורים חיים. סוג הנתונים השני מתבסס על מדד אפשרויות ההתיישבות בפלנטה מסוימת (PHI - Planetary Habitability Index) הכולל תשתיות טבעיות מתאימות, אנרגיה זמינה, כימיה נאותה ופוטנציאל קיום מים נוזלים.

מדד הדמיון לכדור הארץ (ESI) מתבסס על נתונים זמינים, או זמינים פוטנציאלית, ברוב הפלנטות מחוץ למערכת השמש (Exoplanets): גודל הפלנטה, דחיסותה, המסה והרדיוס שלה וכן הטמפרטורה שלה ומרחקה מכוכב-האם.

מדד פוטנציאל ההתיישבות (PHI) בודק אם פני הפלנטה הם סלעיים או קפואים, האם יש לו אטמוספרה או שדה מגנטי, וכן אם יש אנרגיה זמינה לכל אורגניזם (בין שהאנרגיה מגיעה מכוכב האם או באמצעות חיכוך גרביטציוני פנימי). גורם נוסף שנבדק במדד PHI הוא כימיה - האם בפלנטה הנבדקת יש תרכובות אורגניות והאם יש בה פוטנציאל לנוזלים כדי שיבצעו ריאקציות כימיות חיוניות.

הירח טיטאן של שבתאיצילום: אי-אף-פי

לדברי המדענים, הם השתמשו בכדור הארץ כנקודת פתיחה שאליה משווים את שאר הפלנטות ונתנו לו ציון 1.0 במדד ESI. את הציון הקרוב ביותר אליו במדד זה מחוץ למערכת השמש (0.89) קיבלה הפלנטה גליזה 581-G (שאסטרונומים מסוימים עדיין מטילים ספק בקיומה). הפלנטה גליזה 581-D קיבלה את הציון 0.74.

הבי-בי-סי מסר כי במערכת השמש שלנו קיבל מאדים את הציון הגבוה ביותר במדד הדמיון ESI (0.70) ואחריו כוכב חמה (מרקורי) שקיבל 0.60. הירח שלנו קיבל רק 0.56.

בהתאם למדד פוטנציאל ההתיישבות (PHI) התקבלו תוצאות שונות. את הציון הגבוה ביותר (0.64) קיבל טיטאן ואחריו מאדים (0.59) ואירופה, אחד הירחים של כוכב הלכת צדק (0.47). את הציונים הגבוהים ביותר מחוץ למערכת השמש קיבלו שוב גליזה G-581 (0.49) וגליזה 581-D.

"השאלה הראשונה היתה אם ניתן למצוא בעולמות אחרים תנאים דמויי-כדור הארץ, מאחר שאנחנו יודעים בצורה אמפירית כי תנאים אלה מאפשרים חיים", אמר ד"ר דירק שולץ-מקוץ', אחד מעורכי המחקר. "השאלה השנייה היא אם בפלנטות אחרות קיימים תנאים המאפשרים צורות חיים אחרות, אם הן ידועות לנו או לא".

המדענים השתמשו בעבודתם בטלסקופ החלל קפלר, שנבנה על ידי סוכנות החלל האמריקאית ושוגר ב-2009, ועבודתם התפרסמה ב-Journal of Astrobiology.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ