החוקרים לא יודעים: ההתחממות הגלובלית אסון, או רק בעיה

המדע אינו מאפשר לחזות בדיוק את מידת ההתחממות, המוערכת בין 2 ל-4.5 מעלות. ההתקדמות במחקר תבוא משיגור לוויינים מתקדמים יותר

אסף שטול-טראורינג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסף שטול-טראורינג

חוקרי אקלים הם בין האנשים המעטים עלי אדמות שמנסים לחזות את העתיד לקרות בעוד מאה שנים ויותר וזוכים להתייחסות רצינית בקהילה המדעית. אבל המשימה שניצבת לפניהם היא סבוכה לאין שיעור, כשם שהיא הכרחית.

בקהילת חוקרי האקלים שורר היום קונצנזוס על כך, שהאנושות תרמה להתחממות כדור הארץ מאז שהחלה המהפכה התעשייתית. הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים קבע, בדו"ח שפרסם ב-2007, שאם תהיה הכפלה בריכוז גזי החממה ביחס לריכוז הגזים שלפני המהפכה התעשייתית - הטמפרטורה הגלובלית תעלה ב-2 עד 4.5 מעלות צלסיוס, ומפלס פני הים יעלה עד ב-25 עד 58 סנטימטר. השינויים הללו אמורים להתרחש עד סוף המאה, בהנחה שמדינות יחלו במעבר לאנרגיות נקיות יותר. ללא תהליך כזה, השינויים יהיו דרסטיים יותר.

בפועל, טווח החיזוי טומן בחובו הבדלים עצומים בתרחישי עתיד האפשריים: "עם שתי מעלות אנו יכולים לחיות", אומר מומחה האקלים הפרופ' דני רוזנפלד, מהאוניברסיטה העברית. "4.5 מעלות זה עולם שאנחנו לא מכירים".

בצורת בבוסניה בדצמבר שנה שעברהצילום: אי–פי

ההבדל בטמפרטורות בין האקלים הנוכחי לתקופת הקרח הוא כ-5 מעלות, אומר רוזנפלד, כך שמדובר באי-ודאות אדירה. מעבר לכך, מדובר בעלייה בטמפרטורה הגלובלית הממוצעת, שמוקצנת ככל שמתקרבים לקוטבי כדור הארץ. שינוי של שתי מעלות בטמפרטורה הממוצעת פירושו שינוי של יותר מחמש מעלות בקטבים, ושינוי של 4.5 מעלות הוא למעשה שינוי של יותר מ-10 מעלות באזורים הללו.

אי ודאות מובנית

למדענים קל יותר לתאר מה יקרה אם הטווח התחתון של התחזית יתממש והטמפרטורה הגלובלית תעלה בשתי מעלות. במקרה כזה, אומר רוזנפלד, "מגמת התחממות תימשך בעיקר באזורי הקוטב, נראה התייבשות של האזורים התת-טרופיים, כמו באזור שלנו, באזור הים התיכון ובדרום אירופה. כמות הגשמים תגדל באזורי הרוחב הצפוניים יותר ובאזורים המשווניים, ומפלס מי הים יעלה במידה מתונה".

לעומת זאת, במקרה של עלייה של 4.5 בטמפרטורה הגלובלית, "אנו חוששים שהאקלים יעבור לאיזשהו מוד חדש. העלייה תלווה בהמסה דרמטית של הקרחונים, ומקרחוני האלפים יישאר שריד דליל. ההמסה תביא לעלייה הרבה יותר משמעותית במפלס הים, באופן שאנו לא יודעים לחזות. זה יגרום להצפת ערי החוף, בתהליך שיגבר עם הזמן. אזורי המחייה של בעלי חיים וצמחים ישתנו באופן דרמטי, וגם הגשמים ישתנו באופן דרמטי".

חלק מאי-הוודאות הזאת מובנית. כך, למשל, רוזנפלד אומר שקצב פליטת גזי החממה היום כבר עקף את הקצב המקסימלי של פליטת הגזים, שעל בסיסו נעשו תחזיות הפנל הבין-ממשלתי ב-2001.

אבל אי-הוודאות שמטרידה את המדענים אינה נוגעת רק לעתיד, אלא גם לשינויים שמתחוללים לנגד עיניהם. "אנו רואים היום תהליכים שאנו לא יכולים להסביר", אומר רוזנפלד. קרחוני גרינלנד, מערב אנטרקטיקה ושטחי הקרח הארקטי, נמסים היום בקצב מואץ, שהחוקרים אינם מסוגלים להבינו כשהם משתמשים במודלים הקיימים. "זה מפחיד, כי אם אנו לא מבינים מה קורה. אז איך אנו יכולים לתת תחזיות בעלות ערך לעתיד?".

יכולתם של המדענים למדל את האקלים, על מורכבותו והכאוטיות שלו, היא בסופו של דבר מוגבלת למדי. הד"ר לאו דונר מאוניברסיטת פרינסטון, שמפתח מודלים אקלימיים גלובליים המשמשים לחיזוי אקלימי, אומר שכוח החישוב הקיים מקשה על יצירת מודלים ברזולוציות שבהן מתרחשים תהליכים אקלימיים חשובים, ושהרזולוציות הללו מוגבלות בשל פערים בידע בתחומים מסוימים. רוזנפלד מוסיף שמדענים אינם יודעים כיצד כל הגורמים האקלימיים השונים משפיעים זה על זה, ומספר הפרמטרים הרלוונטיים הוא בלתי נתפש.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות אל הפייסבוק שלכם

סיבה עיקרית לטווחי החיזוי נוגעת לקושי במידול עננים, מרכיבים מהותיים במערכת האקלימית. לדברי דונר, גודל הטיפות הקטנות בעננים הוא בסביבות עשרה מיקרומטר, אך המודלים הקיימים של האקלים יכולים למדל רק בקנה מידה של עד 100 קילומטר, ו"זה הבדל של עשרה סדרי גודל!".

המידול של עננים, בלתי מדויק ככל שהוא, הכרחי כדי לענות על אחת השאלות המרכזיות ביותר בחקר התחממות האקלים: עד כמה תשפיע תוספת ידועה של גזי חממה שנפלטו לאטמוספרה על עליית טמפרטורות כדור הארץ?

חוקרי האקלים מחשבים את עליית כמות גזי החממה באטמוספרה ב-150 השנים האחרונות ביחס לעליית הטמפרטורה באותה התקופה, וגוזרים מנתונים אלה על הצפוי לנו בשנים הבאות. אבל בכך לא די: עליהם להביא בחשבון, בין היתר, את השפעת זיהום האוויר החלקיקי על העננים ועל הבוהק שלהם. הזיהום החלקיקי יכול לגרום להיווצרות מספר רב יותר של טיפות קטנות בעננים, כך ששטח הפנים של העננים גדל ומפזר יותר אור שמש לחלל.

ההשפעות האלה עשויות לתרום לקירור האקלים במידה מסוימת, ולכן יש להתייחס אליהן בכל מודל של התחממות גלובלית. אבל כדי לאמוד את ההשפעות הללו, צריך למדל את העננים ואת האופן שהם מושפעים מזיהום האוויר. "כאן אנחנו במצב של חוסר ידע די גדול", אומר רוזנפלד. לכן נאלצים החוקרים להכניס למודלים הנחות פיזיקליות שמדמות את התהליכים הטבעיים בצורה גסה יותר.

לדברי רוזנפלד, כאשר מוותרים על רזולוציה ומסתפקים בקירובים, תמיד יש הנחות שאינן מבוססות די הצורך. כתוצאה מההנחות הללו, הוא אומר, "אנו עלולים להגיע למצב שהמודל יותר מטעה מאשר מועיל". עלולים? "אינני בטוח שלא הגענו לשם", הוא מודה. "לעתים קרובות אנחנו לא יודעים אילו מתחזיות המודל נכונות ואילו אינן אמינות במידה כזו, שהסקת מסקנות על בסיסן יכולה להיות חסרת אחריות ומטעה. חלק גדול מהאנשים שמשתמשים בחיזוי המודלים האקלימיים לא מודעים למידת אי-הוודאות ולמגבלות שלהם".

חרב על הצוואר

דונר אומר שהקהילה המדעית דווקא מכירה בבעייתיות של ההנחות היותר רעועות שמוכנסות למודלי האקלים, ובהשלכות שלהן על התחזיות המופקות. "מדענים מתמודדים עם ההנחות הבעייתיות הללו באמצעות מחקר פעיל בבעיות היסודיות ובעבודה לשיפור המודלים של האקלים, על ידי הסרת הנחות לא מציאותיות והחלפתן בידע מתקדם", הוא אומר.

המודלים האקלימיים התפתחו על רקע התגבשות השיח העולמי בעניין ההתחממות האקלימית בשני העשורים האחרונים, והצורך להעריך באופן כמותי את שינויי האקלים העתידיים. מבחינה זו, ההכרה הגלובלית בדחיפות מחקר מסוג זה הקדימה במידת מה את היכולת המדעית והטכנולוגית. אך אין כאן הטיה שיטתית בממצאי המודלים, מבהיר רוזנפלד. "היום אין ספק בכך שפליטת גזי החממה גורמת להתחממות. השאלה הגדולה היא בכמה, ועל זה אין לנו יכולת לענות בדרגת הדיוק והוודאות הדרושים".

ההתקדמות במחקר תבוא, לדבריו, משיגור דור חדש של לוויינים בעלי כיסוי גלובלי ורזולוציה גבוהה. רוזנפלד אומר שניתן לייצב את עליית הטמפרטורות הגלובלית לשינוי של חצי מעלה עד מעלה באמצעות הפחתת פליטות גזי החממה ב-80%. זה לא נשמע מבטיח. "מדובר בהשקעה מאוד גדולה, שבמצב הכלכלי של היום לא ניתן יהיה להגיע להסכמה פוליטית עליה. אבל ההשקעות של המדינות בצבאותיהן גדולה יותר", הוא אומר. "האנושות יודעת לעשות דברים כשהיא צריכה, אבל עד שהחרב לא תונח על צווארנו לא נעשה את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ