70 קומות, 235 מטר

המגדל הגבוה בארץ יוקם בגבעתיים

אושרה הקמת גורד השחקים סמוך למתחם הבורסה. הוא ידיח מהתואר את מגדל משה אביב, ויכלול משרדים, מרכז מסחרי, בית מלון ומשרדי העירייה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אילן ליאור
אילן ליאור

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב אישרה היום (חמישי) את הקמתו של מגדל בן 70 קומות בגבעתיים, סמוך למתחם הבורסה ברמת גן. המגדל ייבנה כחלק ממתחם ה"סיטי" בגבעתיים ולגובה של כ-235 מטר. שטחו הכולל יהיה על שטח של 84,200 מ"ר. הוא ימוקם בין נתיבי איילון והרחובות שפע טל וערבי נחל, ויכלול משרדים, מרכז מסחרי, מרכז כנסים בית מלון.

בנוסף, כ-3,000 מ"ר ישמשו למשרדי עיריית גבעתיים. עלות הפרויקט היא כמיליארד שקל, והקמתו תמשך כחמש שנים. המגדל יהיה לפחות באותו הגובה של מגדל משה אביב ברמת גן, שבו 68 קומות, והוא נכון להיום המבנה הגבוה ביותר בישראל. עם זאת, גורד שחקים גבוה ממנו בין 72 קומות, שיתנשא לגובה של 270 מטר, מיועד לקום בצומת עלית בשנים הקרובות.

ועדת ההתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, בראשות גילה אורון, ציינה כי מיקומו של המגדל, סמוך לתחנת רכבת מרכז ולתוואי העתידי של הרכבת הקלה, בשילוב התשתיות באזור זה, הובילו למסקנה כי נכון וראוי לאשר את התוכנית. המגדל יוקם במגרש בן יותר מעשרה דונם. תוכנית הבנייה מדגישה תנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים סביב המגדל, ובין השאר יוקם בו מעבר תת קרקעי וגשר להולכי רגל.

יוזמת התכנית היא חברת יורוקום נדל"ן, בשליטת איש העסקים שאול אלוביץ'. החברה רכשה את המתחם באמצע שנות ה-90. את התוכנית ערך האדריכל אמנון שוורץ ממשרד אמאב, שתכנן גם את מגדל משה אביב. בשבוע שעבר אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תוכנית נוספת שערך שוורץ באותו אזור, להקמת מגדל בן 50 קומות במתחם הבורסה ברמת גן, בין הרחובות הרקון ותובל. במסגרת התכנית הזו יוקם גם מוזיאון חדש ליהלומים.

עוד אושרו בשבוע שעבר חלק ראשון בתכנית "אבן השוהם", להקמת עשרה מגדלים במתחם כורזין, בצדה השני של גבעתיים. הוועדה אישרה הקמת שני מגדלי משרדים בני 27 קומות, על פי תכנית משותפת של מינהל מקרקעי ישראל ועיריית גבעתיים. בוועדה כי מדובר בחלק מתוכנית חידוש עירוני, שנועדה להפוך את המתחם מאזור תעשייה ומלאכה מיושן ובנוי בצפיפות נמוכה למרכז משרדים, מסחר ותעסוקה.

ראש עיריית גבעתיים, ראובן בן שחר, בירך על אישור התכנית. "הגישה בגבעתיים היא נגד בנייה לגובה במרכז העיר ובאזורי המגורים העיקריים בעיר. העיר הזו רוצה לשמור על האופי והצביון המיוחד, השלו והשקט שבין הגבעות שלה. יחד עם זאת, יש מקומות שבהם כן אפשר לאשר בנייה לגובה, למשל בקצוות העיר. בנייה כזו תאפשר בינוי נמוך במרכז. בוודאי שיש לאפשר בנייה לגובה בשני מתחמי העסקים העתידיים של גבעתיים, הסיטי - שם נמצא המגדל שאושר היום, ומתחם כורזין", הסביר.

המיקום המתוכנן. לחצו להגדלהצילום: GoogleEarth

בן שחר ציין כי בניית המגדלים תגדיל באופן ניכר את הכנסות העירייה מארנונה. לדבריו, תמהיל הארנונה הקיים בעיר בעייתי: מקורן של כשני שלישים מהכנסות הארנונה בגבעתיים ממגורים ורק שליש מעסקים.

"דרך הבינוי המודרני והגבוה העיר תשיג תקבולי ארנונה מאוד גבוהים, וזה יאפשר את הגדלת והרחבת השירותים לתושבים בעיקר בתחום החינוך וחזות העיר", אמר בן שחר. בעיריית גבעתיים מעריכים כי מתחם הסיטי שבו יקום המגדל יכניס לקופה העירונית כ-40 מיליון שקלים, 25% מכלל הכנסות הארנונה הנוכחיות של העיר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ