החוק החדש יחזק את כוחם של הפוליטיקאים בוועדות הבנייה

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

אישורו של חוק התכנון והבנייה החדש צפוי לחזק את מעמדם של ראשי ערים ופוליטיקאים החברים בוועדות אלו. בעבר, במספר רב של מקרים, עמדת כוח זו של ראשי ערים וחברי מועצה - שבידם נתון הכוח לחרוץ גורלות של מיזמי נדל"ן מניבי הון - הולידה פרשות שחיתות שלימדו את הקשר הבעייתי שבין קבלנים וראשי ערים.

המקרה המפורסם ביותר, הידוע כ"פרשת הולילנד", עומד כיום לפתחו של בית המשפט המחוזי בתל אביב, לאחר שבחודש שעבר הוגשו בו שורה של כתבי אישום - בין היתר נגד שני ראשי עיריית ירושלים לשעבר, אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי.

פרשת הולילנד אינה הפרשה היחידה, בשנת 2010 הורשע איש העסקים דודי אפל, במתן שוחד לראשי עיריות גבעת שמואל ולוד לשעבר, זמיר בן ארי ובני רגב - לצורך קידום ענייניה העסקיים של חברת הנדל"ן שבבעלותו, מגדל הזוהר.

לפני כחודשיים הוגש כתב אישום נגד יזם נדל"ן בשם עמנואל ארביב, החשוד במתן שוחד לראש עיריית רמת גן, צבי בר. זאת כאשר גם נגד בר צפויה הפרקליטות להגיש בקרוב כתב אישום על קבלת שוחד, בכפוף לשימוע שייערך לו.

אולם, רשימת המקרים שבהם התעורר חשד של שוחד סביב תוכניות נדל"ן אינה מסתיימת כאן. באוקטובר 2010 הודיעה פרקליטות מחוז תל אביב כי בכוונתה להגיש כתב אישום נגד סגן ראש עיריית פתח תקווה לשעבר, עו"ד סיני גלבוע בחשד שקידם אינטרסים נדל"ניים של חברת דן תמורת שוחד בגובה מיליוני שקלים. ב-2008 הורשע ראש עיריית צפת לשעבר, עודד המאירי, בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. זאת לאחר שתמך בפרויקט של חברו, הקבלן מאיר ביטון, בידיעה כי כאשר יאושר הפרויקט, החברה שתבנה את הפרויקט תהיה החברה שבניהולו.

תגיות:

תגובות