בשנים האחרונות: זירוז הליכי תכנון וצמצום הביקורת הציבורית

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צפריר רינת
צפריר רינת

חוק התכנון והבנייה החדש שמגיע לאישור סופי של הכנסת משלים שורה ארוכה של תהפוכות שעברה מערכת התכנון בישראל. המגמה הבולטת בתהפוכות הללו בשנים האחרונות, היא ניסיון ליצור עוד מנגנונים שיסייעו לזרז הליכי תכנון, תוך צמצום יכולת ההתנגדות הציבורית שעל פי תפישת המשלה מעכבת קידום פתרונות דיור ותשתית חיוניים.

לפני כשני עשורים עברה מערכת התכנון שינוי מחשבתי מעמיק והכירה בצורך למצוא איזון נכון יותר בין צורכי הפיתוח הרבים של ישראל ושימור עתודות הקרקע ההולכות ומתמעטות. זאת לאחר גל העלייה הגדול מברית המועצות לשעבר שיצר צורך בהכנת עתודות נרחבות לבנייה בפרק זמן קצר. באותה תקופה נעשה שימוש בוועדות תכנון שאישרו תוכניות בנייה בהליך מזורז, אולם התברר שבמספר לא מבוטל שאושר לא היה בהן צורך או שהיו בהן פגמים רבים.

לכן קידמה מערכת התכנון שורה של תוכניות מתאר שבהן נקבע שיש לשמר עתודות מרביות של שטחים פתוחים ולרכז את הפיתוח באזורים שכבר בנויים או בצמוד להם. כחלק מהשינויים גם נעשו תיקונים בחקיקה שאיפשרו את הרחבת הנציגות של גופי סביבה בוועדות התכנון והבנייה.

אולם לפני כעשור החליטה הממשלה שמערכת התכנון והבנייה לא מספקת את צורכי הפיתוח של ישראל בקצב הנדרש והחל תהליך הדרגתי של ניסיון להאיץ ולקצר את ההליכים. השלב הראשון בשינוי זה היה הקמת ועדה לתשתיות לאומיות שאמורה לאשר בהליכים מזורזים יותר תוכניות תשתית שהוגדרו על ידי הממשלה כבעלות חשיבות לאומית ובהם נמלים, מסילות רכבת וכבישים. השלב הבא הגיע בקיץ האחרון, כאשר הממשלה אישרה את הקמתן של ועדת לדיור לאומי המוסמכות לאשר תוכניות מגורים בהיקף של אלפי יחידות דיור.

חוק התכנון והבנייה החדש הוא הבסיס הרחב של כל מערכת התכנון במתכונתה החדשה. הוא מגדיר מחדש את תפקידי והרכבי מוסדות התכנון ומאפשר הליכי רישוי מהירים יותר. החלק של הרישוי, יש לציין, זכה לתמיכה ציבורית די רחבה, גם מצד ארגונים סביבתיים. הועלתה אף טענה שניתן לקדם רק חלק זה ובכך לפתור את העיכוב העיקרי בהקמת בתים שמקורו בהליכי הרישוי. הממשלה סירבה לקבל גישה זו והמשיכה לטעון שהחוק החדש יאפשר עריכת תוכניות בעלות רמה מקצועית טובה יותר ולכן יש לקדם אותו במלואו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ