הארץ
הארץ

מדענים גילו כי מינים של צמחים וחיות פלשו ליבשת אנטרקטיקה. המדענים שבחנו את בגדיהם ונעליהם של תיירים שביקרו ביבשת, מצאו כי מרביתם נושאים עליהם זרעים של צמחים שונים. צמחים פולשים כבר גדלים על חצי האי האנטרקטי המתחמם במהרה. צוות החוקרים אומר כי הצמחים עשויים להתפשט ככל שהאקלים יוסיף להתחמם.

"אנשים בעבר היו סקפטיים כיוון שהיבשת מכוסה קרח ולכן אין זה סביר שצמחים יצליחו להתפתח בתנאים הללו", אומר סטיבן צ'ואן חוקר מאוניברסיטה בדרום אפריקה. עוד הוסיף כי אנשים מתעלמים מן העובדה שיש אזור בגודל אחוז אחד שהוא נקי מקרח שחלקו באזור חצי האי, והוא מתחמם במהירות.

חצי האי האנטרקטי שמשתרע עד קצה היבשת של אמריקה הדרומית, התחמם בשיעור של כשלוש מעלות בחצי המאה האחרונה, מהר יותר מהממוצע העולמי, כתוצאה מכך, שכבת הקרח קטנה. איים רבים בתת היבשת האנטרקטית חוו שינויים אקולוגיים מרחיקי לכת בעקבות הופעתם של מינים פולשים שהגיעו אליהם באופן מקרי או מכוון.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

במהלך השנים 2007-8 צוות המחקר אסף דגימות מתיירים ומדריכי תיירות, מדענים וצוותי הסיוע שלהם. בממוצע, כל מבקר נשא כ-9.5 זרעים לתוך היבשת הלבנה, המדענים נשאו כמות גבוהה יותר מהתיירים. על פי הממצאים, תיקים ומגפיים היו החפצים בהם נמצאו רוב החומרים שהוחדרו. על סמך דברי החוקרים ניתן לשער כי קרוב ל-70,000 זרעים מגיעים לאנטארקטיקה בכל שנה.

האזורים בהם מבקרים התיירים הם החמים ביותר בהם תנאי ההישרדות של הזרעים הם הטובים ביותר. החוקרים עוד העלו כי אל אף שמקורם של מרבית הזרעים הוא בדרום אמריקה, חלק נכבד מהם מקורו בחצי הכדור הצפוני.

המדענים אומרים כי לאנטרקטיקה יש מערכת אקולוגית מקומית, מערכת מיקרובים אקולוגית מבוססת מאוד ועל חצי האי יש לפחות שני מינים ילידים של צמחים. המערכת הזו תשתנה עם הופעת מינים חדשים. הסביבה הימית תשתנה אף היא, עקרבי ענק מבססים את אחיזתם בסביבה ימית שבעבר הכילה מים קרים מדי עבורם.

החוקרים אספו מידע ממדענים אחרים על אורגניזמים שכבר ביססו את עצמם על היבשת. באי 'דיספשן איילנד' הממוקם כ-100 ק"מ צפון מערבית לחצי האי, כבר ניתן למצוא שני זנים של דשא ושני מיני חרקים החיים בשיירי עלים.

בשיפועים המערביים של חצי האי עצמו זן העשב 'פואה אנואה' ביסס את עצמו סמוך אל תחנת המחקר, מה שמרמז שהוא ככל הנראה הגיע לשם על גופם של מדענים מבקרים. החוקרים מציעים לנקוט בצעדים מונעים מהר ככל הניתן כדי למנוע את הגעתם והתפשטותם של מינים חדשים. החוקרים טוענים כי כבר הצליחו להכחיד חבר ממשפחת הזנים של האסתר (צמח נוי) הנפוץ באמריקה הדרומית, שהתפשט בעקבות ביקור תיירים ב'דיספשן איילנד'.

הארגון הבינלאומי לתיירות באנטרקטיקה, האחראי על חברות תיור באזור, החל בנקיטת צעדים כדי לוודא שהתיירים מגיעים נקיים מזרעים. על פי האמנה האנטרקטית אין חובה חוקית למגר מינים שהתפשטו באזור בשגגה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ