טורבינות רוח לייצור חשמל יוקמו בישראל למרות החשש שיפגעו בציפורים ובעטלפים

המועצה לתכנון ולבנייה אישרה את המהלך על אף אזהרת רשות הטבע מפגיעת הלהבים בציפורים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה אתמול מסמך מדיניות להקמת טורבינות רוח שישמשו לייצור חשמל בהיקף 800 מגה וואט. המועצה קבעה שיש להכין תוכנית מתאר להקמת הטורבינות, ובכך דחתה את המלצת רשות הטבע והגנים שלא להקים אותן בשל החשש שציפורים ועטלפים ייפגעו מהן וימותו.

במסמך המדיניות, שחיבר צוות של מינהל התכנון במשרד הפנים, נכתב כי בעוד עשור יעמוד היקף ייצור החשמל בחוות טורבינות הרוח החדשות, שיוקמו בשטחים פתוחים, על 3% מכושר ייצור החשמל בארץ. תוכנית המתאר שתגובש לצורך העניין תכלול הנחיות בנוגע לאתרים הפוטנציאליים בארץ להצבת הטורבינות וכן בנוגע לגובהן, העשוי להיות בין ארבעה ל-40 מטרים ואף יותר. היום כבר קיימות יוזמות להקמת חוות טורבינות גדולות ברמת הגולן, בבקעת ערד ובגלבוע.

מנגד, חוות דעת שחיברו אקולוגים מחטיבת המדע ברשות הטבע והגנים קבעה, כי אין להקים חוות טורבינות רוח בישראל, בשל הפגיעה האפשרית בציפורים ובעטלפים. האקולוגים המליצו להמתין עד לפיתוח טורבינות שהלהבים שלהן מוצבים באופן שונה ולכן מהווים סיכון נמוך יותר לבעלי החיים. חוות הדעת הדגישה כי ככל שהטורבינות צפופות יותר, מידת הפגיעה בבעלי החיים גדולה יותר. לכן רשות הטבע והגנים התנגדה להקמת חוות טורבינות, אך לא סירבה להצבת טורבינות בודדות.

טורבינת רוח בצפון קולורדו, ארה"בצילום: בלומברג

מסקנות חוות הדעת מבוססות על בדיקה מקיפה של הנזקים שנגרמו לציפורים ועטלפים במקומות שונים בעולם, מהתנגשות בלהבי הטורבינות או ממערבולות אוויר. הבדיקה העלתה כי מידת הפגיעה בציפורים ועטלפים משתנה לפי מיקום הטורבינות. בחלק מהמקומות עמד שיעור הפגיעה על 0.03 עופות בשנה לכל טורבינה. במקומות אחרים, בעיקר אלה הנמצאים על צירי נדידה, הגיע שיעור הפגיעה ל-26 עופות בשנה. ישראל נמצאת על אחד מצירי הנדידה החשובים בעולם, ורבים מהשטחים שהקמת חוות טורבינות רוח מתוכננת בהם סמוכים לציר זה.

חוות הדעת של רשות הטבע והגנים קבעה כי אם יוקמו בארץ חוות טורבינות, יש לעשות בדיקות שיאמדו את הנזקים הצפויים לציפורים, ולקבוע לפיהן את מיקומן המדויק של הטורבינות. עוד הודגש כי במתקנים יידרש שימוש באמצעים להפחתת הנזק לציפורים, בהם הפעלת רדאר שיאתר ציפורים שיתקרבו ויגרום לעצירת פעילות הטורבינות.

במסמך המדיניות של משרד הפנים הוזכרה הפגיעה האפשרית בציפורים, כעניין שיש להתחשב בו בעת תכנון חוות הטורבינות. עם זאת, כותבי המסמך סברו שניתן להקטין את הסכנה באמצעות הגדלת להבי הטורבינות והאטת מהירותן, כך שהציפורים יוכלו להבחין בהן.

ממשרד הפנים נמסר כי "הפעלת טורבינות רוח היא טכנולוגיה לייצור אנרגיה חלופית, המונעת זיהום סביבה, תופסת שטח מינימלי ועלותה נמוכה ביחס לאנרגיה סולארית. בהתאם למסמך המדיניות שהוכן, לצורך אישור הקמת הטורבינות, ייבחנו היבטים שונים, בהם בטיחות טיסה, רעש, קרינה אלקטרומגנטית, קרבה לרשת החשמל ותנועת בעלי כנף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ