שורשים שחורים, שיער בלונדיני

מחקר מראה כי המקור לשיער הבלונדיני של תושבי איי שלמה שונה מהבסיס הגנטי שאחראי לבלונד באירופה

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

על אף ששיער בלודיני טבעי נדיר יותר באופן יחסי, עדיין ניתן למצוא אותו בפינות רבות בעולם. תושבי איי שלמה שבאוקיינוס השקט, למשל, הינם כהי עור, אך ל-5% עד 10% מהאוכלוסייה שיער בלונדיני לחלוטין. עד כה הניחו חוקרים שהבלונד הגיע לאוקיאניה באמצעות אירופאים, בעוד שתושבי איי שלמה ייחסו את הבלונד שלהם לחשיפה לאור השמש ולדיאטה עשירה בדגים.

מחקר חדש שהתפרסם בסוף השבוע בכתב העת Science, מראה כי השיער הבלונדיני של תושבי איי שלמה הוא תוצר של מוטציה בגן יחיד, ושונה מהבסיס הגנטי שאחראי לבלונד שנפוץ באירופה. המשמעות היא שהבלונד התפתח אבולוציונית לא פעם אחת, אלא לפחות פעמיים, בשני אזורים שונים בעולם.

המחקר, בראשות הפרופ' קרלוס בוסטמנטה והד"ר איימר קני מאוניברסיטת סטנפורד, נערך בהשתתפות 43 תושבים בלונדינים מאיי שלמה, ו-42 תושבים כהי שיער. "כיוון שרוב המחקרים שעוסקים בגנטיקה אנושית כוללים רק משתתפים ממוצא אירופי, ייתכן שאנו מקבלים מבט מוטה באשר לאלו גנים ומוטציות משפיעים על התכונות שאנו חוקרים", אמר בוסטמנטה בהודעה לעיתונות. "כאן ביקשנו לבחון אם לאחת מהתכונות האנושיות הבולטות ביותר, שיער בלונדי, יש בסיס גנטי שונה או דומה בקרב אוכלוסיות שונות".

עשו לנו לייק וקבלו את ידיעות המדע המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי הפרופ' חרמונה שורק מהאוניברסיטה העברית, "רוב המחקרים הגנטיים נעשים על אירופאים, כי רוב החוקרים הם אירופאים. המדענים במחקר הנוכחי צודקים בכך שיש תכונות שנובעות ממקורות שונים: אותה תכונה יכולה להיגזר ממסלולים גנטיים שונים. אנחנו מכירים את זה ביצורים פחות מפותחים מבני אדם". היא הוסיפה כי "יש הרבה מחקרים שבודקים אם העור הכהה מקנה יותר הגנה מהשמש - מה שסביר להניח, לכן הוא יותר נפוץ באזורים בעולם שחשופים יותר לקרינה. הדבר דומה לכך שעור ושיער בהירים יבטיחו יותר חשיפה לאור באזורים בעולם שאין בהם מספיק שמש. זאת כיוון שחשיפה לאור שמש חיונית ליצירת ויטמינים, למשל".

המחקר הנוכחי החל מביקור באיי שלמה של הד"ר מרק סטונקינג, מדען נוסף שהיה מעורב במחקר. סטונקינג רצה לבדוק את אם יש קשר בין ההבדלים בשפה של תושבי איי שלמה לבין שוני גנטי. בעת ביקורו, הוא התרשם מהשכיחות של השיער הבלונדיני בקרב האוכלוסייה כהת העור, וביקש לבדוק את הסוגיה.

הד"ר קני סיפרה שלאחר איסוף המידע הגנטי, "קיבלנו אות חזק שהצביע על גן יחיד - תוצאה שאפשר לתלות עליה את הכובע. נדיר שזה קורה במדע. זאת היתה אחת החוויות הטובות ביותר בקריירה שלי". הגן מקודד חלבון כבר זוהה בעבר כמשפיע על רמת הפיגמנטציה בעכברים ובבני אדם. לדברי קני, "התכונה האנושית של שיער בלונדי נוצרה באופן עצמאי באוקיאניה המשוונית. זה די מרתק ובלתי צפוי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ