חשבו שזה פיל קטן, אבל זו בכלל ממותה

הממותות הנכחדות הפכו לשם נרדף לגודל עצום, אולם כעת מתברר כי פעם התקיים גם מין ננסי של החיה, שהתנשא לגובה של לא יותר ממטר אחד

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

במשך מיליוני שנים הילכו על פני כדור הארץ הממותות, יצורי ענק שהתנשאו לגובה של עד ארבעה מטר. ממדי היצורים האלה, שנכחדו ברובם בסוף עידן הקרח האחרון, הפכו אותם לשם נרדף לגודל עצום, אולם מתברר שהיו ממותות שלא כיבדו את שמן. ממצאים מהאי כרתים מעידים על כך שהתקיים בו מין ננסי של ממותות, שהתנשאו לגובה של קצת יותר ממטר אחד. התגלו בעבר ממותות קטנות יחסית, אך אלה הקטנות ביותר שהתגלו עד כה.

מאובנים שונים שהתגלו בכרתים פורשו עד כה כשייכים לזן ננסי של פילים. בתחילת המאה ה-20 התגלו באי מאובני שיניים שתאמו את המאפיינים של שיני ממותות, אך המדען שגילה את הממצאים האלה הניח שממותות לא יכלו להתפתח באי. לכן הוא סבר שמדובר בשיני פיל. עד כה נערכו כמה מחקרים גנטיים שעל בסיסם שיערו חוקרים שייתכן שאכן מדובר בממותות ננסיות, אבל הממצאים הללו נחשבו לבעייתים ולא הכריעו את הכף.

מחקר חדש שמתפרסם השבוע בכתב העת Proceedings of the Royal Society B ומתבסס על מחקר מורפולוגי של המאובנים הקיימים ומאובנים נוספים שהתגלו בקיץ שעבר, קובע שאכן מדובר במאובנים השייכים לממותות ננסיות.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

עשו לנו לייק וקבלו את הכתבות המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק שלכם

תערוכת "ענקי עידן הקרח" בגרמניה. הממותה הננסית ניסתה להסתגל למשאבים המוגבלים שבאיצילום: אי-פי

את המחקר החדש הובילו ויקטוריה הרידג' ואדריאן ליסטר מהמחלקה לפלאונטולוגיה במוזיאן להיסטוריה של הטבע בלונדון. החוקרים זיהו במאובנים חריצים שמאפיינים שיני ממותות. הם ניסו להעריך את גודל הממותות על בסיס השיניים בלבד, ומשימתם הפכה פשוטה יותר כשגילו מאובן נוסף בקיץ שעבר. באמצעותו הם העריכו שהממותה נישאה לגובה של 1.13 מטרים ושקלה קצת יותר מ-300 קילוגרם. לשם השווואה, הממותות הגדולות ביותר הגיעו לגובה של 4.80 מטרים, ושקלו כעשרה טון.

בראיון לכתב העת Nature אמרה הרידג' כי המין שהיא ועמיתה גילו "נראה כמו פיל אסיאתי תינוק, רק שמן יותר ועם ניבים מעוקלים יותר". החוקרים קראו למין החדש שזיהו בשם Mammuthus creticus.

הממותה הננסית היא תוצר קיצוני של תופעה אבולוציונית הידועה כננסות איים. במרחבי מחיה מוגבלים בגודל ובמשאבים, כמו איים או אזורים מבודדים אחרים, לעתים קורה שהתהליך האבולוציוני מביא ליצירת מינים ננסיים. אחת הסברות לכך היא שמינים מתאימים את עצמם למערכות האקולוגיות המבודדות והמוגבלות במשאבים על ידי ברירה טבעית הנותנת עדיפות לגודל קטן. פלאונטולוג מאוניברסיטת בון בגרמניה, מרטין סנדר, הסביר כי ייתכן שננסות איים נובעת גם מכך שבעלי חיים בסביבות מבודדות אינם צריכים להתמודד עם טורפים שבהם הם עשויים להיתקל ביבשות. מסיבה זו הברירה טבעית אינה נותנת עדיפות לגודל.

ב-2003 חשפו חוקרים על האי האינדונזי המבודד פלורס מאובנים בני 18 אלף שנה, שהעידו על קיומו של מין קדום ובלתי מוכר מהסוג אדם (הומו). המין הזה נבדל באופן משמעותי מהמין האנושי שאליו אנו משתייכים בכך שהוא התנשא לגובה מטר אחד בלבד ומוחו היה קטן למדי - פחות משליש ממוחו של אדם בן ימינו. אחת הסברות שגם בני מין זה נהפכו לננסיים בשל התופעה האבולוציונית של ננסות איים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ