רעידת אדמה הורגשה ברחבי הארץ

מוקד הרעש הוא בים התיכון בין קפריסין ללבנון, בעוצמה 5.3 בסולם ריכטר ובעומק 19 ק"מ. עד כה אין דיווחים על נפגעים או על נזק

אלי אשכנזי
צפריר רינת
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלי אשכנזי
צפריר רינת
הארץ

רעידת אדמה חלשה הורגשה הערב (שישי) באזורים נרחבים בישראל, זמן קצר לפני השעה 22:00. במשטרה התקבלו מאות קריאות על הרעש, אך עד כה אין דיווחים על נפגעים או על נזק.

לפי המכון הגיאופיזי האמריקאי, מוקד הרעידה היה בים התיכון, בין קפריסין ללבנון, בעומק 19 ק"מ (ראו תמונה). עוצמת הרעידה היתה 5.3 בסולם ריכטר.

לדברי מנכ"ל המכון הגיאופיזי, ד"ר אורי פרידנלנדר, מקור הרעש הוא בקו שבר גיאולוגי הנקרא הקשת הקפריסאית ומוקדו הוא ככל הנראה במרחק של כ-130 קילומטרים מערבית לביירות. "מדובר בקו התפר בין אירופה ואפריקה", ציין פרידלנדר."יש בו רעידות כל הזמן וכאשר עוצמת הרעידה היא מעל 5 מורגש גם רעד באזור החוף של ישראל".

הרגשתם את הרעידה? ספרו לנו בפייסבוק

קרני עם עד, חבר קיבוץ מצובה שבגליל המערבי, אמר כי שמע רעש עמום וכל הבית רעד בחוזקה. עם זאת, הוא ציין כי שוחח עם חבריו בחלק אחר של הקיבוץ, שאמרו כי לא חשו דבר.

מוקד הרעש, לחצו להגדלהצילום: המכון הגיאופיזי האמריקאי

לעומתם, תושב טבריה אמר כי הרגיש את רעש האדמה בעוצמה. "שכבתי על המיטה וממש הרגשתי אותה קופצת. זה היה מפחיד". רפאל פראג מקיבוץ דגניה ב' אמר כי "כל הבית זז. הרעידה הורגשה חזק. יצאנו מחוץ לבית וכמונו גם השכנים וכולם היו נסערים". גם בקרית מוצקין חשו את הרעידה: ארנון, תושב המרכז המתארח בעיר סיפר כי חש ברעידות קלות.

לפני חודשיים פקדה את צפון הארץ רעידת אדמה בעוצמה של 3.7 בסולם ריכטר. מוקד הרעידה, על פי המכון הגיאופיזי, הוא כעשרה קילומטרים מערבית לקריית שמונה, והיא התרחשה בשעה עשר וארבעים ושבע. במכון ציינו שהרעידה הורגשה קלות באזור הצפון אך לא היו דיווחים על נזקים או נפגעים. בשנים האחרונות היו מספר רעידות אדמה באזור אצבע הגליל ובדרום לבנון שהורגשו באזורים שונים בצפון.

חלק מהרעידות באזור קשורות בפעילות סייסמית לאורך השבר הקיים לאורך עמק הירדן, ואחרות נובעות מתזוזות בקווי שבר נוספים הקיימים באזור. רוב הרעידות היו בעוצמה של 3-4 בסולם ריכטר, ולא חוללו נזקים.

תגובות