לראשונה: חוקרים זיהו אור מכוכב לכת קטן

בנאס"א אומרים כי מדובר בצעד היסטורי בחיפוש אחר סימני חיים בכוכבי לכת מחוץ למערכת השמש

אסף שטול-טראורינג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסף שטול-טראורינג

החיפוש אחר כוכבי לכת, מחוץ למערכת השמש, מונע בראש ובראשונה על ידי התקווה לזהות בהם סימנים לחיים שהתפתחו מחוץ לכדור הארץ. אך גילוי כוכבי לכת מהווה רק את השלב הראשון במאמץ הזה. כיום, השיטות המרכזיות לגילוי כוכבי לכת מקשות על יכולתם של אסטרונומים לדעת אם לכוכבי לכת יש אטמוספרה או מים נוזליים - התנאים המרכזיים לקיום חיים, למיטב הבנתם.

כוכבי לכת הם גופים קטנים שבניגוד לכוכבים אינם פולטים קרינה רבה שמאפשרת את זיהוים ממרחקים אדירים. מסיבה זו נאלצים אסטרונומים לחפש אחר כוכבי לכת בשיטות עקיפות שבוחנות שינויים שכוכבי הלכת גורמים לכוכבים שאותם הם מקיפים. בשיטה המרכזית ביותר, אסטרונומים מחפשים שינויים מחזוריים בבהירות של כוכבים; אם הם מזהים שינוי כזה בכוכב, הם יכולים להניח שמקיף אותו כוכב לכת שמסתיר אותו באופן חלקי כל פעם שהוא חולף על פניו, וגורם לשינוי שנצפה בבהירותו.

רק כאשר יפותחו טכנולוגיות מתקדמות יותר לזיהוי קרינה שנפלטת מכוכבי לכת, מדענים יוכלו ללמוד יותר על קיומם של אטמוספרה או מים נוזליים בגופים אלה. כעת מדווחים חוקרים על צעד חשוב בכיוון הזה: מדענים של נאס"א הצליחו לזהות לראשונה קרינת אינפרה-אדום שנפלטת מכוכב לכת שאינו גדול בהרבה מכדור הארץ. אמנם כוכב הלכת אינו מקיים את התנאים הבסיסיים לקיום חיים, אבל בנאס"א אומרים שעצם זיהוי הקרינה מכוכב לכת קטן יחסית מהווה צעד היסטורי בחיפוש אחרי סימני חיים בכוכבי לכת אחרים.

הדמיה של נאס"א לתגלית הקרינה מכוכב הלכת הקטן. עד כה זוהתה קרינה רק מכוכבי לכת גדוליםצילום: הדמיה: נאס"א

אין זו הפעם הראשונה שאסטרונומים מצליחים לזהות קרינה מכוכבי הלכת. אך עד כה הם הצליחו לעשות זאת רק עם ענקים גזיים - כוכבי לכת כמו צדק שהינם גדולים באופן משמעותי מכדור הארץ. הפעם הם הצליחו לזהות קרינה שנפלטה מכוכב לכת קטן, שהינו גדול רק פי שניים מכדור הארץ. כיוון שכדור הארץ הוא המודל היחיד שמוכר לנו לשגשוג חיים, מדענים מקווים לגלות כוכבי לכת שדומים לו: כוכבי לכת סלעיים, בגודל ובמסה דומים, עם אטמוספרה וטמפרטורה שמאפשרת קיום של מים נוזליים.

טלסקופ החלל Spitzer של סוכנות החלל האמריקאית זיהה קרינה שנפלטת מכוכב לכת שמקיף כוכב בשם "55 Cancri", במרחק 41 שנות אור מכדור הארץ. זהו אחד מחמישה כוכבי לכת שמקיפים את כוכב האם, והוא הקרוב ביותר אליו. כיוון שכוכב הלכת מקיף את כוכב האם במסלול צמוד שאורך רק 18 שעות, הטמפרטורה על פני השטח שלו גבוהה מ-1,700 מעלות צלזיוס. מסיבה זו הוא פולט את קרינת האינפרה-אדום שזוהתה על ידי הטלסקופ.

הקרינה עצמה התגלתה באופן עקיף. כאשר כוכב הלכת נסוג אל מאחורי כוכב האם, החוקרים הצליחו לזהות ירידה מזערית ברמת הקרינה שנפלטת מהכוכב. את השינוי הזה הם מייחסים לקרינה שנפלטת מכוכב הלכת, שנחסמת ברגע שהוא מוסתר על ידי הכוכב.

"טלסקופ החלל פורץ את הדרך לחקר אטמוספרות של כוכבי לכת רחוקים וסולל את הדרך לטלסקופ החלל James Webb של נאס"א, שיעשה שימוש בטכניקות דומות לזיהוי כוכבי לכת שעשויים לקיים חיים", אמר בהודעה לעיתונות ביל דנצ'י, מצוות המחקר של טלסקופ החלל. James Webb ישוגר לחלל ב-2018. החוקרים אומרים שייתכן שעל פני השטח של כוכב הלכת שפולט קרינה יש מים, אבל בשל הטמפרטורות על פניו, הם מחשיבים אותו לבלתי ישיב.

אז מתי אסטרונומים יוכלו לזהות סימנים ישירים לקיום חיים על פני כוכבי לכת? לפני כשנה, האסטרונום, הפרופ' צבי מזא"ה, אמר בראיון עם "הארץ" כי הוא מעריך שהיכולת לגלות באטמוספרות של כוכבים סימנים לגזים המעידים על קיום חיים תפותח ב-20 השנים הבאות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ