שדרות רוטשילד בת"א יהפכו למדרחוב בסופי שבוע

השדרה תיסגר לתנועת כלי רכב מיום שישי בשש בערב למשך 24 שעות, כמעט לכל אורכה. העירייה שוקלת לעשות זאת גם ברחוב שינקין ושוק לוינסקי

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב הודיעה היום (ראשון) כי מתחילת החודש הבא יהפכו שדרות רוטשילד למדרחוב בסופי שבוע. השדרה תיסגר לתנועת כלי רכב מיום שישי בשש בערב עד שבת בשש בערב, כמעט לכל אורכה, מרחוב החשמונאים בצפון עד רחוב הרצל בקצה הדרומי שלה. ברחובות החוצים את השדרה תותר תנועת כלי רכב כרגיל. כמו כן, תתאפשר החניה לאורך השדרה לפני סגירתה.

העירייה תאפשר לנהגים להוציא את מכוניותיהם מהרחוב במהלך השבת, אך לא תותר כניסה אליו. בעלי חניות פרטיות המתגוררים ברחוב יקבלו תווים מיוחדים שיאפשרו להם גישה לחניות בכל עת. גם בעלי תו נכה יקבלו אישור מעבר מיוחד.

הפרויקט הניסיוני מיועד להימשך לכל אורך הקיץ ועד תחילת אוקטובר. בעירייה מבהירים עם זאת כי המשמעויות ייבחנו בזמן אמת ואם יהיה צורך ייעשו שינויים. "אנחנו רוצים לייצר מהלך שבו יהיה קצת רוגע ושקט באזור מרכז העיר במהלך השבת", מסביר רובי זלוף, המשנה למנכ"ל עיריית תל אביב. "הרעיון הוא בעצם לאפשר לכל מי שרוצה להתהלך בנחת ובשקט בתחום הירוק של השדרה, לשבת בשדרה, ליהנות ממנה, לעבור בין העסקים, המסעדות ובתי הקפה, ליהנות מישיבה בהם בשקט ולאפשר בעיקר לתושבים את השקט מכל התנועה הסואנת שיש יום-יום", הוא מוסיף.

שדרות רוטשילד בתל אביב. אם פיילוט המדרחוב יצליח הוא יתרחב לרחובות נוספיםצילום: ניר כפרי

זלוף מציין כי עד שנת 1998 סגרה העירייה בשבת את רחוב דיזנגוף. אז, לדבריו, תושבי העיר ובייחוד תושבי הרחוב היו שבעי רצון מהפיכתו למדרחוב בסוף השבוע. "בזמנו קיבלנו רק חיזוקים ומילים טובות על זה שהיה איזה שהוא שקט ברחוב סואן כזה במרכז העיר בסופי שבוע. אנחנו רוצים להחזיר את השקט לשדרה", הוא אומר ומבקש לשלוח מסר מרגיע לתושבים: "אני מבטיח שלא יהיו אירועים בשדרה, לא מתכוונים לייצר מופעים בשדרה - אנחנו בסך הכל סוגרים אותה לתנועת כלי רכב וגם זה כפרויקט ניסיוני. נבדוק מה המשמעות ואז נקבל החלטה סופית".

לא רק את שדרות רוטשילד רוצה העירייה להפוך למדרחוב בסופי שבוע. באחרונה הסתיים החלק העיקרי בשיפוץ רחוב שינקין, באופן שמאפשר להסב אותו למדרחוב. השיפוץ נעשה כך שהכביש הורכב ממרצפות שהרווח בינן לבין המדרכה מזערי. העירייה מתכוונת לשפץ באופן דומה גם את רחוב שבזי בנווה צדק ואת שדרות וושינגטון בפלורנטין.

בעירייה מבהירים כי טרם התקבלה החלטה להסב את הרחובות האלה למדרחוב ומבטיחים כי אם וכאשר תהיה כוונה כזו, הדבר ייעשה בשיתוף התושבים ובעלי העסקים. בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי סוחרי שוק לוינסקי, בדרום העיר, פנו לעירייה בבקשה להפוך את הרחוב למדרחוב בימי שישי. חוות דעת של מומחי תנועה קבעה כי אין כל מניעה לעשות זאת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ