צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת

לאחר שנים רבות שבהן הלך והחמיר המשבר הסביבתי ברשויות המקומיות הערביות – המתבטא בקריסת תשתיות הפסולת והביוב – השתכנעו משרדי הממשלה כי יש לנקוט בפעילת סיוע מיוחדת. שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו, הודיע אתמול כי שמשרדו הקצה 355 מיליון שקלים לטובת הקמת תשתיות לטיפול בביוב ביישובים ערביים. אולם העמותה הסביבתית "צלול" מזהירה שללא תקציב שוטף לתחזוק מערכות אלו, הן יקרסו והביוב יוסיף לזהם את הסביבה.

"פרויקט הביוב בפריפריה הוא חשוב וצריך לשים דגש על ישובי המגזר הערבי", אמר לנדאו בוועידה הכלכלית לצמיחה ירוקה בתל אביב. "ההזנחה בהם בתחום זה צריכה להשאיר בנו תחושה קשה". לנדאו הוסיף שמשרדו הגיע לסיכום עם משרד האוצר על הגדלת התקציבים והמענקים לטובת שיקום תשתיות הביוב והקמת מכוני טיהור חדשים ביישובים ערביים. בשנים האחרונות גרמה קריסת תשתיות הביוב לזיהום קשה של נחלים ושמורות טבע ובהם נחל כזיב ונחל בית הכרם בגליל.

העמותה הסביבתית "צלול" הציגה אתמול בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת הצעה להקמת קרן שתשמש לתיקון תקלות ביוב ביישובים שבהם מעמד סוציו-אקונומי נמוך ושאינם שייכים לתאגידי מים וביוב. מדובר לרוב ביישובים ערביים בפריפריה. על פי העמותה הסביבתית, בשנים האחרונות הוקמו על ידי המדינה תשתיות לצנרת וטיהור ביוב בעלות של שבעה מיליארד שקלים. אולם מאחר שלרשויות רבות אין תקציב שוטף לתחזוק מערכות אלו, הן קורסות וכ-20% מהשפכים זורמים לנחלים. מדי שנה מתרחשות 400 תקלות ביוב הגורמות לזיהום של 71 קטעי נחלים. ברוב המקרים עלות תיקון התקלות אינה גדולה, אולם בעבור רשות מקומית המצויה בחובות באופן תמידי, יש קושי רב בתשלום לקבלנים.

על פי העמותה, הקרן המוצעת – שתפעל באמצעות תקציב של כמה משרדי ממשלה – תחזיק מאגר של קבלנים המחויבים לצאת ולתקן תקלת ביוב ואף לסייע בתחזוקת תחנות שאיבה וצינורות. לטענת העמותה הזיהום החמור שגרם הביוב מיישובים ערביים לנחל בית הכרם היה יכול להימנע אם היה תקציב תחזוקה שוטף של 8,000 שקל בחודש.

נחל בית הכרם מזוהם בביוב, לפני כשנהצילום: ירון קמינסקי

יש לציין כי ביישובים הערביים אף קיימת בעיה חמורה של העדר תקציבים להקמת מערכת לאיסוף פסולת ולתחזוקת תחנות מעבר שאליהן מועברת הפסולת לפני שהיא נשלחת לאתרי הטמנה. כתוצאה מכך יש ברבים מיישובים אלה בעיות תברואה קשות ותופעה נרחבת של שריפת פסולת.

בכנס על מחזור פסולת שערכה ביום שני עמותת "אדם טבע ודין" אמר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שהוא בוחן אפשרות להעביר חלק מכספי היטל ההטמנה (היטל שמשלמות רשויות על הטמנת פסולת) לטובת סיוע לרשויות ערביות וישובים חרדים. זאת על מנת לאפשר להם להקים ולתחזק את המערכת הבסיסית של איסוף ומיון הפסולת לפני העברתה לאתרי הטמנה או מפעלי מחזור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ