שרידי בית כנסת מפואר מתקופת התלמוד התגלו בגליל

בבית הכנסת, שנתגלה בחרבת חוקוק, נמצאה רצפת פסיפס מרשימה ובה תיאור מקראי של עלילות שמשון בספר שופטים

אלי אשכנזי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלי אשכנזי

שרידי בית כנסת מפואר מתקופת התלמוד ובו רצפת פסיפס מרשימה, התגלו בחרבת חוקוק שבגליל התחתון. האתר, בו שכן בעבר ישוב יהודי, נמצא מעל חופה הצפון-מערבי של הכנרת, סמוך לקיבוץ חוקוק.

בית הכנסת, שנחשף בחפירות המתנהלות במקום, מתוארך לתקופת התלמוד (המאות ה-6-4 לספירה, התקופות הרומית-המאוחרת והביזנטית). על קיומו של בית כנסת עתיק בחרבת חוקוק ידוע מעדותו של רבי אשתורי הפרחי בספרו "כפתור ופרח" מהמאה ה-14, ומסקרים ארכיאולוגיים שנעשו בעבר בחורבה. בסקרים נתגלו פריטים ארכיטקטוניים מעוטרים, האופייניים לבתי הכנסת המפוארים שנבנו בגליל בתקופת התלמוד. עם זאת, רק במהלך החפירה הנוכחית נחשף חלק ממבנה בית הכנסת, הכולל קיר מפואר בנוי אבני גזית גדולות ורצפת פסיפס.

"גולת הכותרת של התגליות בעונה הנוכחית היא רצפת פסיפס צבעונית באיכות גבוהה מאוד, הסביר ד"ר דוד עמית מרשות העתיקות, השותף בניהול החפירה. "הפסיפס כולל תיאור מקראי של שמשון הגיבור ושני זוגות שועלים שלפיד בוער נקשר בין זנבותיהם, כמתואר בעלילות שמשון בספר שופטים (פרק ט"ו). כמו כן, נחשפה בפסיפס כתובת בעברית, בתוך מדליון המעוטר משני צדדיו במדליונים קטנים ובהם תיאורים מרהיבים ביופיים של ראשי נשים. בכתובת, שחלק ניכר משש שורותיה נמצא פגוע, ניתן לשחזר ברכה לאלה המקדישים את עמלם למצוות ומעשים טובים: "...בכל מצותכן יהא עמלכן...שלום".

3 מתוך 3 |
מנהלי החפירה: ג'ודי מגנס, דייוויד עמית ושועה קיסלביץ צילום: ג'ים הברמן
1 מתוך 3 |
רצפת הפסיפס שנחשפהצילום: ג'ים הברמן
2 מתוך 3 |
רצפת הפסיפס שנחשפהצילום: ג'ים הברמן

גם התל של העיר חוקוק, שהיתה עיר כוהנים בנחלת שבט אשר, זוהה על גבעה סמוכה, הנישאת מעל שרידי היישוב חוקוק של ימי המשנה והתלמוד. היישוב הוזכר בתלמוד הירושלמי בזיקה לתנאים ולאמוראים שפעלו בו.

בסוף השבוע האחרון הסתיימה עונת החפירות השנייה שארכה כחודש, בהנהלתה של פרופ' ג'ודי מגנס מאוניברסיטת צפון קרוליינה, ובסיוע ד"ר דוד עמית ושועה קיסילביץ מרשות העתיקות. החפירה נתמכת על ידי מספר אוניברסיטאות בארצות הברית ובקנדה ומשתתפים בה חוקרים וסטודנטים ממוסדות אלה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ