ילדים שקיבלו מכות בישבן מועדים להפרעות נפשיות

מחקר שהתמקד בהשפעתה של ענישה גופנית קלה, גילה כי מי שהוכה בישבן נוטה יותר להפרעות התנהגות, אלכוהוליזם והתמכרות לסמים

לה מונד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לה מונד

מחקר חדש שהתפרסם אתמול (שני) טוען שמי שספג מכות בישבן בילדות יהיה חשוף  להפרעות נפשיות בגיל בוגר. הדבר עשוי להתבטא בהפרעות התנהגות, נטייה לאלכוהוליזם או התמכרות לסמים.

המחקר, שנערך על-ידי צוות קנדי וכלל 34,653 מתנדבים בוגרים, התמקד בהשפעתן הבלעדית של מכות בישבן וענישה גופנית "קלה" על בעיות פסיכולוגיות מאוחרות. תוצאות המחקר לא מתייחסות להשפעת אלימות קשה יותר, כזו שמותירה סימנים כחולים וחבלות, או אלימות מינית. מהתוצאות עולה כי אנשים שקיבלו "פליקים בטוסיק" בילדותם, נתונים לסיכון מוגבר בשיעור של 2% עד 7% לפתח הפרעות נפשיות בבגרות.

נתוני המחקר, שפורסמו בכתב העת האמריקאי Pediatrics, עשויים להיראות מעט מינוריים, אולם הם מראים כי המרכיב האלים שנמצא בכל סוג של מכות, גם בטוסיק, מגדיל את הסיכון לבעיות נפשיות בעתיד. זאת, בשעה שחצי מהאמריקאים זוכרים ענישה גופנית בילדותם.
לדברי ויקטור פורנארי, מומחה לפסיכיאטריה של הילד, "המחקר חשוב, שכן הוא פותח דיון על גישות בחינוך ילדים". בהתייחסות למחקר, בו לא היה שותף, הוסיף פורנארי כי "המספרים אמנם לא גבוהים במיוחד, אך הם מוכיחים שענישה גופנית הינה גורם סיכון לטיפוח בעיות נפשיות בחיים הבוגרים".

צילום: biphop, Flickr, Creative commons

מחקרים קודמים בנושא הראו כי ילדים שספגו ענישה גופנית סבלו יותר מהפרעות נפשיות בבגרותם, ונטייה ברורה להתנהגות אגרסיבית לעומת ילדים שלא קיבלו מכות. עם זאת, מחקרים אלו התבססו על מקרים בהם הונהגה ענישה גופנית קשה. ענישה גופנית של ילדים עדיין חוקית בקנדה ובארצות הברית. ב-32 מדינות בעולם היא הוצאה מחוץ לחוק.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ