אוצר זהב, מהגדולים שנמצאו אי פעם בישראל, התגלה במבצר אפולוניה

המטמון ששוויו מוערך בכמאה אלף דולר, שופך אור על ימיו האחרונים של המבצר. לפי הערכה, הצלבנים במבצר ביקשו להטמין את הקופה המרכזית כדי שלא ייפול בידי הכובשים המוסלמים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

מטמון זהב מהגדולים שנמצאו אי פעם בישראל התגלה לפני כשבועיים במהלך חפירה ארכיאולוגית במבצר אפולוניה, סמוך להרצליה. את המטמון, שמשקל הזהב בו מגיע ל- 400 גרם, חשפה משלחת חפירות משותפת לאוניברסיטת תל אביב ולרשות הטבע והגנים.

החפירה באפולוניה התחדשה לפני שלוש שנים כחלק מהמאמצים למנוע את קריסת המצוק עליו עומד המבצר. החפירות הניבו עד היום ממצאים רבים ששפכו אור על הצלבנים בכלל ועל ימיו האחרונים של מבצר אפולוניה הצלבני במאה ה- 13 בפרט. בין היתר התגלו במקום מאות ראשי חצים ואבני בליסטראות שהעידו על הקרב הקשה שלאחריו נפל המצבר בידי הממלוכים, אויבי הצלבנים. במקום נחפר גם בור אשפה בו כלי חרס שיובאו מאיטליה וכלי זכוכית נדירים. במהלך החפירות בשבוע שעבר מצא אחד החופרים, מתי יוחננוף, סטודנט מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב, את האוצר חבוי בתוך כלי חרס שבור מתחת למרצפות אחד החדרים במבצר. להערכת פרופ' אורן טל, מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב וראש משלחת החפירות באפולוניה, הימצאות האוצר במקום קשור באירועים הדרמטיים שהתרחשו במקום במארס - אפריל 1265, לפני כמעט 800 שנה.

3 מתוך 3 |
האוצר שהתגלה. מוערך בכמאה אלף דולר צילום: פבל שרגו
1 מתוך 3 |
האוצר שהתגלה. מוערך בכמאה אלף דולרצילום: פבל שרגו
2 מתוך 3 |
האוצר שהתגלה. מוערך בכמאה אלף דולרצילום: מתי יוחננוף

המבצר שעל קו החוף והעיר שלידו נשלטו אז בידי המסדר הנוצרי ההוספיטלרי, והיו אחד המאחזים החשובים של הצלבנים במרכז הארץ באותה התקופה. ב- 1265 הסתיימה תקופה של מעין הפסקת אש בין המוסלמים לנוצרים בארץ והסולטן הממלוכי ביברס הסתער על העיר. העילה לפרוץ המלחמה היתה טענתו של ביברס שהצלבנים הפרו הסכם וחיזקו את חומות המבצר. עם נפילת העיר נאספו כל תושביה אל המבצר ולאחר 40 יום של מצור שכלל שימוש במכונות מצור משוכללות ובחפירות תת קרקעיות וירי מסיבי של חצים ובליסטראות, נכנעו מגיניו והמבצר נפל. מאז ועד ימינו לא יושב המקום מחדש. להערכת החוקרים, באותם ימים אחרונים של המבצר החליט, ככל הנראה, אחד ממפקדיו להטמין את הקופה המרכזית שלו, כדי למנוע את נפילת האוצר בידי הכובשים המוסלמים וגם אולי בתקווה למצוא אותו ביום מן הימים.

"להערכתי המטמון נקבר בכוונה בתוך כלי שהיה שבור בחלקו, מולא בחול והונח מתחת לרצפות. זאת כדי שמישהו שיחפור לא יתייחס לכלי שבור, יש כאן כוונה", אומר פרופ' טל. "זה סכום די גדול", מוסיף חגי יוחנן, מנהל הגן הלאומי אפולוניה וסגן ראש משלחת החפירות, "זה לא סכום שאביר ממוצע מחזיק אצלו. לדעתי זה משהו שהוטמן בחיפזון ממש לקראת הנפילה, המטמון הזה מתחבר לכל הדברים האחרים שמצאנו, ראשי החצים, אבני הבליסטראות, כל זה מספר ביחד סיפור של מצור ממושך וקרב קשה".

לאחר החשיפה הועבר הכד עם המטמון שבתוכו למעבדה לזיהוי פלילי של המשטרה כדי לבדוק אם נותרו שרידי בד בו היו צרורים המטבעות. לאחר שלא נמצאו שרידים נוקה המטמון. בסך הכל נמצאו 108 מטבעות זהב. בהם 93 מטבעות בערך של דינר - כ- 4 גרם זהב ו- 15 מטבעות בערך של רבע דינר, קרי גרם זהב כל אחד. חלק מהמטבעות הוטבעו במצרים כ- 250 שנה לפני שהוטמנו ברצפת המבצר. טל מספק מדד להערכת שווי האוצר בתקופתו. לדבריו, שני דינר הספיקו לכלכלת משפחה שלמה במשך שנה. בשלב זה, קשה להעריך את שווי המטמון בימינו, אך הערכה זהירה מדברת על יותר ממאה אלף דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ