וינשטיין ממליץ להחמיר הענישה למתעללים בבעלי חיים

היועמ"ש הנחה את גורמי התביעה לדרוש מאסר בפועל למתעללים. "התאכזרות לבעל חיים כמוה כהתאכזרות לחסר הישע ולחלש", כתב

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים79
אילן ליאור
אילן ליאור

היועץ המשפטי לממשלה, , החליט להנחות את גורמי התביעה להחמיר את היחס למתעללים בבעלי חיים ולבקש מבתי המשפט להטיל עליהם עונשי מאסר בפועל. אתמול (ראשון) הודיע וינשטיין ל, למשטרה ולמשרד להגנת הסביבה והחקלאות, כי החליט לאמץ את המלצות הוועדה הבין-משרדית. את הוועדה הקים היועץ המשפטי לפני כשנה לבחינת דרכים להגברת האכיפה והחמרת הענישה בעבירות התאכזרות לבעלי חיים.

ההמלצה העיקרית של הצוות היתה להחמיר את מדיניות התביעה בעבירות התעללות בבעלי חיים. הוועדה מצאה כי בעוד חוק צער בעלי חיים מאפשר עונשים של מאסר בפועל עד שלוש שנים, העונשים שניתנים למורשעים כוללים רק קנסות ועונשי מאסר על תנאי. הוועדה המליצה ליועמ"ש להנחות את אנשי התביעה לקבוע רף ענישה של מאסר בפועל וכן קנס גבוה לטובת הקרן למען בעלי החיים.

עם זאת החליט וינשטיין לא לאמץ את המלצת הוועדה להוסיף לחוק צער בעלי חיים סעיף של "התעללות בנסיבות מחמירות", שהעונש בגינה יהיה לפחות חמש שנות מאסר בפועל. זאת מאחר שלדבריו הבעיה אינה בחוק כי אם בהיעדר ענישה מחמירה על פיו. "הטעם לכך הוא בכך שרמת הענישה המוטלת בפועל בעבירות התעללות בבעלי חיים נמוכה במידה ניכרת מהענישה המרבית הקבועה כבר כיום בחוק צער בעלי חיים", כתב. עם זאת ציין כי תיבחן האפשרות להגדיל את גובה הקנס המוטל על עבירות התעללות חמורות.

הצוות מצא בין השאר כי יש קושי באיסוף הראיות בעבירות התעללות בבעלי חיים משום שעדים למעשים אינם ששים לסייע לרשויות. זאת בין השאר כיוון שהם מטילים ספק ברצינות הטיפול של גורמי האכיפה. כמו כן התייחס הצוות לריבוי גורמי האכיפה האמונים על חוק צער בעלי חיים והזהיר כי מקרים רבים נופלים בשל כך בין הכיסאות ואינם זוכים לטיפול ראוי.

כלבים נטושים. וינשטיין: לשלב את השיטור העירוני באכיפת החוקצילום: ירון קמינסקי

וינשטיין אימץ את המלצות הצוות לגבש מדיניות אחידה בין כל גורמי האכיפה ולהקים פורום משותף למשטרה, לפרקליטות ולמשרד להגנת הסביבה והחקלאות. עוד אימץ היועץ את ההמלצות הבאות: מתן סמכויות לאכיפת חוק צער בעלי חיים למשטרה הירוקה; שילוב מערך השיטור העירוני באכיפת החוק; שיפור מערך ההדרכה בתחום זה במשטרה; מינוי פרקליט אחראי לטיפול בתחום; ריכוז הגשת כתבי אישום על ידי תובע קבוע במשטרה; והפצת גזרי דין בעבירות התעללות בבעלי חיים לתקשורת כדי לייצר הרתעה.

"התאכזרות לבעל חיים כמוה כהתאכזרות לחסר הישע. לחלש. לחסר ההגנה", כתב וינשטיין. "חברה שחרתה על דגלה ערכי מוסר והגינות אינה יכולה להסכים עם תופעה פסולה מסוג זה. היא צריכה לנקוט כל אשר לאל ידה כדי למנוע זאת. על מערכת אכיפת החוק מוטל תפקיד מרכזי במניעת התופעה". הוא ביקש לקבל עדכון על יישום המלצות הדו"ח בחלוף שנה. "אני תקווה שבהמלצות הדו"ח ויישומן יהיה כדי לתרום תרומה משמעותית במניעת התופעה הפסולה של התאכזרות והתעללות בבעלי חיים", סיכם.

בראש הוועדה עמדה עו"ד עירין ענבר-אייזינגר מפרקליטות מחוז חיפה ויתר החברים בה היו סנ"צ חיים פדלון מהמדור להגנת הסביבה במשטרה, עו"ד אפרת אביאני מהלשכה המשפטית במשרד החקלאות וגלי דוידסון, ראש אגף הגנה על בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה.

"לא היינו צריכים טבלאות כדי לדעת מה רמת הענישה. פעמים ספורות בלבד זה מתקרב למאסר בפועל. ואם כבר יש מאסר בפועל הוא לרוב מומר בעבודות שירות", אמרה ענבר-אייזינגר ל"הארץ". המלצות הוועדה, היא מדגישה, מתחילות מרמת המודעות בציבור, עוברות דרך עבודת המשטרה והפרקליטות ומסתיימות בהכרעות בבתי המשפט. "במקרים רבים הציבור לא יודע בכלל שאלה עבירות פליליות ומי אחראי על זה. הציבור צריך לדעת שהמשטרה והפרקליטות נלחמות בזה ויש מטרה להחמיר באכיפה ובענישה".

באחרונה הביעו הארגונים הפועלים למען בעלי חיים שביעות רצון מכמה חוות דעת שהגיש היועץ המשפטי לממשלה לבתי המשפט. במסגרת עתירה של האוניברסיטאות בישראל נגד אל על, קבע וינשטיין כי אין לכפות על חברת התעופה להטיס בעלי חיים לניסויים בארץ ובחו"ל בניגוד לרצונה. בעתירה אחרת של עמותת תנו לחיות לחיות נגד חוות מזור, התנגד היועץ המשפטי לממשלה למשלוח 90 קופים, שרובם נלכדו בטבע, לניסויים במעבדה בארצות הברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ