מי פנוי בשביל החלב? מוניות לחלל

נאס"א הכריזה שלשום על הזוכות במכרז הייחודי שפרסמה: הטסת אסטרונאוטים לחלל. התמורה עבור שירותי ההסעה: יותר ממיליארד דולר

אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אי-פי

וושינגטון. סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א) הודיעה שלשום על בחירת שלוש חברות חלל פרטיות, שיטיסו אסטרונאוטים לתחנת החלל הבינלאומית באמצעות ספינות חלל קטנות שיבנו. זה השלב השלישי ביוזמה של נאס"א לגייס חברות חלל פרטיות למלא את התפקיד שמילאו מעבורות החלל שלה, שהוצאו משימוש. שלוש החברות יקבלו ביחד מנאס"א 1.1 מיליארד דולר. שתיים מספינות החלל יהיו דומות בצורתן לחלליות אפולו, והשלישית דומה יותר בעיצובה למעבורת. לאחר שתושלם בניית ספינות החלל, בתוך חמש שנים תשכור נאס"א את שירותי החברות הפרטיות להטסת האסטרונאוטים לחלל, במעין שירות מוניות. עד להשלמת הבנייה, נאס"א משלמת לרוסיה בעבור הטסתם כ 63 מיליון דולר לכל אסטרונאוט.

שלוש החברות הן בואינג ביוסטון, Space Exploration Technologies, המוכרת בשם SpaceX מהותורן, קליפורניה, ותאגיד סיירה נוואדה מלואיסוויל, קולורדו. בואינג היא אחת מחברות החלל הגדולות והוותיקות ביותר עם היסטוריה ארוכה של בנייה ושיגור של רקטות ושיתוף פעולה עם נאס"א, שראשיתה בתקופת תוכנית מרקורי. SpaceX היא חברה חדשה יחסית שהוקמה על ידי אלון מאסק, ממקימי פיי-פאל, ומנהל את חברת טלסה מוטורס, יצרנית מכוניות חשמליות. סיירה נוואדה פעילה בעסקי החלל 25 שנה אבל בהיקף קטן בהרבה מזה של בואינג.

בואינג צפויה לקבל את הסכום הגדול ביותר מנאס"א, 460 מיליון דולר בעבור חללית מדגם CST-100, שתוכל לשאת שבעה נוסעים. החללית תשוגר על גבי טיל מדגם אטלס, וטיסת הניסוי הראשונה שלה מתוכננת ל-2016. החברה לא פירטה איזה סכום תגבה מנאס"א על כל אדם, אבל הסכום יהיה "נמוך משמעותית" מהמחיר שגובים הרוסים, אמר ג'ון מלהולנד, סגן נשיא בואינג. לדבריו, הניסיון ארוך הימים של בואינג בשיתוף פעולה עם נאס"א בתחום הטיסות המאוישות מעניק לה יתרון .

חברת SpaceX כבר מובילה במרוץ החלל במגזר הפרטי. מוקדם יותר השנה שיגרה באמצעות הטיל שלה מדגם פלקון את חללית "דרקון" למסלול סביב כדור הארץ. החללית השלימה בהצלחה מסע שכלל עגינה בתחנת החלל הבינלאומית והעברת מטען. נאס"א מתכננת לשלם לחברה 440 מיליון דולר. החללית יכולה לשאת על סיפונה שבעה בני אדם וטיסת הניסוי המאוישת הראשונה שלה תיערך ב-2015, הודיעה דוברת החברה קירסטן ברוסט גרנטהם. החברה תגבה מנאס"א כ-20 מיליון דולר בעבור כל אסטרונאוט שתטיס.

מעבורת החלל הזעירה של "סיירה נוואדה" המכונה רודפת החלומות, תוכל לשאת על סיפונה שבעה בני אדם וניתן להטיסה ללא טייס. נאס"א תשלם לחברה 212.5 מיליון דולר. המעבורת מבוססת על דגם של מעבורת ניסויים ישנה של נאס"א, אולם בניגוד ל"דרקון" של SpaceX היא לא הוטסה פעמים רבות. "אולי נראה שאנחנו מפגרים מאחור, אבל מבחינות רבות אנחנו מנוסים יותר", אמר מנהל תוכניות החלל של החברה, מארק סירנגלו. בדומה לבואינג, אמר כי עלות הטסת אסטרונאוט תהיה נמוכה בהרבה מזו של הרוסים.

הדמיה של מונית האוויר של חברת סיירה נוואדה, הדומה למעבורת חלל. החברה תקבל 212 מיליון דולר | צילום: אי-פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ