אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור

לאחר עיכוב רב, חתמה לאחרונה שרת החקלאות אורית נוקד על תיקון לתקנות חוק צער בעלי החיים, האוסר קשירת כלבים במשך יותר מתשע שעות ביממה. על פי התיקון, לממונה במשרד החקלאות תהיה אפשרות לאשר לגוף השייך למערכת הביטחון, שמשתמש בכלבים לשם אבטחת מתקניו, תוספת של שלוש שעות ביממה למשך הזמן המותר לקשירת כלב.

החתימה על התקנות התעכבה עד כה בעקבות התנגדות משרד הביטחון וצה"ל. חיל האוויר עושה עדיין שימוש במאות כלבים לאבטחת בסיסיו. כלבים אלה, שזכו לכינוי "כלבי הכבל", קשורים ברצועה קצרה סמוך לגדר הבסיס במשך כל שעות היממה. התקנה החדשה תחייב את צה"ל לצמצם את השימוש בכלבי השמירה ולאפשר להם תנועה חופשית לפחות ל-12 שעות.

בעמותת "תנו לחיות לחיות" מעריכים כי בישראל יש אלפי כלבים הקשורים באופן קבע, ללא יכולת תנועה חופשית. רבים מהם משמשים כלבי שמירה בשירות גופים גדולים או אנשים פרטיים. התיקון לתקנות יאפשר לגורמי האכיפה לנקוט צעדים נגד בעלי הכלבים ולהטיל עד שישה חודשי מאסר בפועל. כמו כן, למשרד החקלאות תהיה אפשרות להטיל קנס מינהלי בסך אלף שקלים על כל הפרה של התקנה.

כלב שמירה בבסיס חיל האוויר צילום: ארכיון: תנו לחיות לחיות

בשנים האחרונות מובילה עמותת "תנו לחיות לחיות" את המאבק נגד קשירת הקבע של הכלבים בשירות חיל האוויר. העמותה טענה כי קשירת כלבים לפרק זמן ממושך סותרת את חוק צער בעלי חיים, גם אם אין תקנה האוסרת זאת מפורשות.

עו"ד יונתן שפיגל מעמותת "תנו לחיות לחיות" בירך על החלטת השרה. "מדובר בתופעה מכוערת ואכזרית, ולמרבה הצער מדינת ישראל, ובמיוחד חיל האוויר, הם המייצגים הבולטים ביותר של התופעה הנוראית הזאת", אמר. עם זאת, הוא הביע דאגה מהאפשרות שמשרד הביטחון ימנע את אישור התקנות.

בלשכתה של שרת החקלאות אישרו אתמול כי חתמה על התיקון. יועץ התקשורת של השרה, אורי וולמן, אמר כי המשרד יביא את התקנות לאישור ועדת החינוך של הכנסת עם שובה מפגרת הקיץ. התיקון צפוי להיכנס לתוקף שנה לאחר אישורו. עם זאת, למערכת הביטחון תינתן שנה וחצי להתאים עצמה לתיקון.

מצה"לנמסר כי "הפעלת כלבי אבטחה היא מרכיב משמעותי בהגנה על בסיסי צה"ל. עם זאת, נעשים מהלכים כדי לצמצם את מספרם, במקביל למציאת פתרונות הגנה חלופיים. צה"ל רואה חשיבות רבה במתן תנאים הולמים לבעלי חיים שברשותו ועל כן נבנו ציליות ושופרו תנאי המחייה של הכלבים. צה"ל יילמד ויישם כל תיקון, ונמצא בקשר עם משרד החקלאות, על מנת להבטיח כי תיקון זה ייתן מענה הולם לצרכים ולמאפייני האבטחה הייחודיים של צה"ל, תוך הבטחת תנאים נאותים לכלבים במערך האבטחה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ