מחקר: הפלות טבעיות חוזרות קשורות לפוריות מוגברת

מדענים הולנדים ובריטים גילו כי דווקא בקרב נשים המוגדרות כפוריות במיוחד נקלטים עוברים שאין להם סיכוי להתפתח, לעומת נשים שפוריותן ממוצעת

לה מונד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לה מונד

מקורן של הפלות טבעיות חוזרות ונשנות נותר לרוב בלתי מוסבר. לנשים הסובלות מהתופעה מרווח זמן קצר יותר בו הן יכולות להיכנס להריון, לעומת נשים עם דפוסי פוריות רגילים. במצב של פוריות מוגברת (Super-fertility) הרחם קולט עוברים בקלות רבה מאוד, בהם עוברים עם יכולת שרידות נמוכה יותר. 

מחקר חדש, שנערך בשיתוף פעולה בין מדענים בריטים והולנדים מתייחס לתופעה בשם  "פוריות מוגברת", אשר יכולה להסביר מדוע נשים מסוימות חוות הפלות טבעיות חוזרות. לפי המחקר, שממצאיו פורסמו בכתב העת PLoS ONE, פוריותן של נשים אחדות כה גבוהה, עד שהרחם שלהן קולט בקלות רבה מאוד עוברים, עד שמשתרשים גם עוברים עם יכולת שרידות נמוכה אשר נידחים במצב רגיל. כתוצאה מכך, הריונות רבים נכשלים בסופו של דבר.

רופאים מבית החולים פרינסס אן בסאות'המפטון ומהמרכז הרפואי האוניברסיטאי שבאוטרכט דגמו רקמות תאי משתית של רירית הרחם משש נשים עם פוריות "נורמלית" ומשש נשים שחוו הפלות טבעיות חוזרות. החוקרים חשפו שני משטחים בהם רקמות הרחם לביציות מופרות מאיכות טובה ומאיכות לקויה.

יולדות בבית חולים בפיליפיניםצילום: רויטרס

תאי רירית הרחם של הנשים עם פוריות "נורמלית" התחילו להתפתח לשכבת תאים חיצונית סביב הביציות המופרות מאיכות טובה, תוך שהן זונחות את הביציות הלקויות. לעומת זאת, תאי המשתית שנדגמו מרירית הרחם של נשים שעברו הפלה חוזרת - נטו להתפתח לעבר שני סוגי הביציות, ללא הבחנה.

"נשים רבות החוות הפלות חוזרות חשות שהן אשמות במצב, ומאמינות שהן אלה שדוחות את ההריון", מסביר פרופ' ניק מאקלון, יועץ רפואי בבית החולים פרינסס אן, "אבל גילינו כי ייתכן שהסיבה קשורה דווקא להיותן של נשים אלה 'סופר פוריות' וברחם שלהן משתרשים גם עוברים שאין להם סיכוי להתפתח".   

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ