בתוך שני עשורים: המינים הפולשים השתלטו על הדגה

הפולשים הם יותר ממחצית ממיני הדגים שנלכדים ברשתות, לעומת 29% בלבד בתחילת שנות ה-90. מחקר חדש מזהיר מפני פגיעה קשה במינים המקומיים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים38
צפריר רינת
צפריר רינת

מהפך דרמטי בהרכב הדגה בים התיכון: בתוך שני עשורים בלבד הפכו מיני הדגים הפולשים ליותר ממחצית ממיני הדגים שנלכדים ברשתות הדייגים בים התיכון, זאת לעומת 29 אחוז בלבד בתחילת שנות ה-90. כך נקבע במחקר חדש שערכו מדענים ישראלים לבדיקת השינויים בדגה, בעקבות הפלישה המתמשכת של מיני דגים זרים אל הים התיכון דרך תעלת סואץ. 

ממצאי המחקר, שפורסמו החודש בכתב העת האמריקאי DIVERSITY AND DISTRIBUTION, קובעים כי במזרח הים התיכון נרשמה התופעה החמורה ביותר של פלישת דגים לעומת שאר העולם, וכי פלישה זו עלולה לפגוע קשות במינים המקומיים.

לצורך בדיקת הנושא ערכו החוקרים ב-2008-2011 כמה שיוטים בספינות מכמורת ובדקו את הרכב הדגה והשוו את ממצאיהם לנתוני הרכב הדגה מ-1990-1994. את המחקר ערכו דור אדליסט מאוניברסיטת חיפה, ד"ר גיל רילוב מהמכון לחקר ימים ואגמים וד"ר דני גולני מהאוניברסיטה העברית. במחקר שותפים חוקר נוסף מאוניברסיטת חיפה, פרופ' אהוד שפיינר, וחוקר אמריקאי, ג'יימס קרלטון, המתמחה במעקב אחר מינים פולשים.

בהשוואת הנתונים נמצא מהפך דרמטי בהרכב הדגה, בעיקר בעומקים של 15-100 מטרים. אם לפני שני עשורים היו המינים הפולשים כ-29 אחוז ממיני הדגים שנלכדו ברשתות הדייגים, הרי שכעת עלה המספר ל-54 אחוז. החוקרים מציינים שעד היום התבססו בים התיכון 55 מינים של דגים שהגיעו דרך תעלת סואץ, היקף הפלישה הגדול ביותר בימים על פני כדור הארץ. מחצית ממספר זה פלשו בעשור האחרון ומתוכם בשישה מינים כבר יש התפוצצות אוכלוסין שהפכה אותם לכמה מהמינים הנפוצים ביותר. בין המינים האלו דגי מאכל שונים, אך גם דגים רעילים כמו הלגינון המוכתם, שידוע גם בכינוי אבו נפחא.

החוקרים מדגישים שמגמת פלישה דומה אל הים התיכון קיימת לא רק בקרב דגים אלא גם בקרב מדוזות ומינים נוספים. לעומת פלישות המינים בימים אחרים בעולם, שנרשמות לרוב סמוך לחופים ובמפרצים, במזרח הים התיכון קיימת התופעה גם בלב ים. המינים הפולשים מחמירים עוד יותר את הידלדלות המינים המקומיים - שנגרמת בין היתר בשל פעילות נרחבת של ספינות מכמורת – זאת למשל בתחרות על אתרי רבייה ומזון ובדחיקת הדגה המקומית מבתי הגידול הטבעיים שלה. מחקר שנערך לאחרונה מצא ירידה של 40% בדגה הימית מול חופי ישראל בתוך עשור.

החוקר דור אדליסט מציין כדוגמה לשינויים האקולוגיים את סיפורו של הדג הים-תיכוני שאותו מכנים הדייגים ג'רבידה. "המין הזה היה נפוץ מאוד אבל בשנים האחרונות פחת בשני שלישים בשלל הדגה. לעומת זאת גדלו מאוד כמויות הדג שנקרא ברבון ומקורו באוקיינוס ההודי, והוא הפך לדג מאכל מבוקש. אנחנו משערים שהגידול במין הזה בא על חשבון הג'רבידה". לדבריו, "צריך לזכור שהמינים הפולשים היו רגילים לתנאי תחרות קשים יותר בים שממנו באו ולכן כושר השרידות שלהם גבוה יותר".

אדליסט מדגיש שהשינויים בים התיכון הם בלתי הפיכים ויש לקבל אותם ולא לפחד מהם.  עם זאת, הוא ושאר החוקרים סבורים שניתן לפעול לצמצום הכחדת המינים המקומיים. אחת ההמלצות שלהם היא להגביל את הדיג של המינים האלו ובכך לאפשר להם להתרבות ולשפר את סיכוייהם בתחרות עם הפלישה המתמשכת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ