כלים בני 7,000 שנה מלמדים על האליטה של תקופת האבן

בחפירה סמוך למעיין עין ציפורי שבצפון נמצא יישוב פרה-היסטורי גדול שבו ממצאים המעידים על האליטה הפרה-היסטורית בארץ

ניר חסון
ניר חסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

אוסף חרוזים, כלי צור וציורי יענים בני 7,000 שנה שופכים אור על המבנה החברתי וקשרי המסחר של יישוב גדול בצפון הארץ מתקופת האבן. האוסף התגלה בחפירה ארכיאולוגית מדרום למעיין עין ציפורי שבצפון על ידי חוקרי רשות העתיקות.

בחפירה, שנערכת בשיתוף החברה הלאומית לדרכים לקראת הרחבת כביש מספר 79, התגלה יישוב פרה-היסטורי גדול שהשתרע על פני כ-200 דונם. החוקרים מעריכים כי זהו האתר הגדול ביותר שמזוהה עם "תרבות ואדי רבה", שנקראת על שם האתר שבו התגלתה לראשונה והתקיימה בארץ באלף השישי והחמישי לפני הספירה. החפצים שנמצאו בציפורי מלמדים שבחברה באותה תקופה היה ריבוד חברתי - כלומר שכבת אליטה עשירה - וכן היו לתושבי המקום קשרים עם תרבויות אחרות במרחק של אלפי קילומטרים.

בין היתר נחשפו במקום כלי חרס מעוטרים בצבעים וחריטות שאופייניים לתרבות הזו. על אחת האבנים אפשר לזהות חריטה של שתי יענים, משורטטות בסכמטיות. להערכת החוקרים, הדבר מעיד על השפעה של תרבות מסופוטמית וסורית. "הגעתם של חפצים אלה לאתר שבעין ציפורי מלמדת שכבר באותה עת התפתח במקום רובד חברתי שכלל שכבת עילית, שצרכה מוצרי יוקרה שיובאו מארצות רחוקות", אומר ד"ר יניב מילבסקי, שמנהל את החפירה יחד עם נמרוד גצוב.

המחרוזת שנמצאה צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות

ממצא אחר חושף עוד מהקשרים ה"בינלאומיים" של יושבי הארץ באותה תקופה. בכלי הצור שהתגלו באתר נמצאו גרזנים ולהבים, חלקם עשויים אבן מסוג אובסידיאן - שמקום החציבה הקרוב ביותר שלה הוא בטורקיה. ממצא מעניין נוסף הוא קבוצה של קעריות עשויות אבן ביד אמן. באחת מהן נמצאה מחרוזת שהורכבה מ-200 חרוזי אבן בגוני שחור, לבן ואדום. בחפירות התגלו גם פסלוני פולחן בצורת בעלי חיים, שמלמדים על חשיבות החיות המבויתות באותה תקופה פרה-היסטורית.

"צריך להבין שעשו את הדברים האלו בתקופה שבה אין מתכת וזו טכניקה מאוד מתוחכמת", אומר מילבסקי. "את החור בחרוז למשל צריך לעשות במקדח בגודל של מילימטרים ספורים. גם זה בעצם מראה שיש כאן ריבוד חברתי כלשהו משום שלא לכל אחד היו חפצים כאלו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ