עוף דורס נדיר נמלט מציידים שניסו לאלפו ונצפה בעמק החולה

זרון השדות, המצוי בסכנת הכחדה, נמצא כשלרגליו ולצווארו חבלים ורצועות עור. בחברה להגנת הטבע מניחים שהגיע ממדינה שכנה, בה ניסו להשתמש בו לציד

אלי אשכנזי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלי אשכנזי

זרון שדות, עוף דורס בסכנת הכחדה, נצפה הבוקר (חמישי) בשדות עמק החולה ולרגליו ולצווארו כרוכים חבלים ורצועות עור. בחברה להגנת הטבע משערים כי העוף הדורס הצליח להימלט מגורמים שניסו לאלף אותו למטרות ציד באחת המדינות השכנות.

נדב ישראלי, מנהל מרכז הצפרות בעמק החולה, סייר באזור עם קבוצת צפרים שהתקרבה לציפור עד מרחק מטרים ספורים. היא לא זזה ממקומה ככל הנראה בשל תשישותה. ישראלי הבחין ברצועות העור הכרוכות על רגליה ובחוט שלופף סביב ראשה, ומכאן עלה החשד כי מדובר בעוף דורס שברח משבי מאלפיו.

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, סיפר כי הציידים לוכדים עופות דורסים שידועים ביכולות הציד שלהם ומאלפים אותם כך שלא יתפתו לטרוף את השלל שצדו. "הדורס נעשה תלוי בצורה מוחלטת במפעיל שלו", הסביר אלון, "במדינות השכנות זוהי תרבות של אלפי שנים הכוללת גניבה של ביצי דורסים מהקנים, מסחר מפותח, שיטות אילוף ועוד. זה גם סימן למעמד - ככל שיש יותר השפעה וממון משתמשים בציפורים 'יותר טובות'". בישראל קיים איסור מוחלט לאלף עופות למטרות ציוד.

זרון השדות שנצפה הבוקר בעמק החולהצילום: נדב ישראלי, החברה להגנת הטבע

בחברה להגנת הטבע ציינו כי זרון השדות אמנם ברח מהשבי, אולם נשקפת סכנה לחייו משום שהוא יכול עדיין לעוף ולכן אי אפשר ללכוד אותו כדי להסיר ממנו את הרצועות. הסכנה היא שהרצועות והחבלים ייתפסו על עץ או שיח ואז הוא עלול למות. כעת הם פונים לתושבים מהאזור בבקשה שאם יראו את הזרון ידווחו למרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע בעמק החולה: .hulabirds@gmail.com. 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ