אסף שטול-טראורינג
אסף שטול-טראורינג

מעבדת המחקר הניידת קיוריוסיטי גילתה עדויות מובהקות למים שזרמו על מאדים בעבר הרחוק, באזור שבו היא נוסעת. מדעני נאס"א דיווחו אתמול (חמישי) שרכב החלל מצא חצץ ששייך לאפיק הזרימה. הם העריכו כי במכתש גייל שבו נמצאת קיוריוסיטי זרם נחל במהירות של מטר לשניה והמים בו הגיעו לגובה קרסולי אדם ואולי אפילו עומק ירך. אין זו העדות הראשונה לזרימת מים קדומה בכוכב הלכת האדום, אך המדענים אומרים שהסימנים לאפיק המים הם ראשונים מסוגם.

"מאמרים רבים נכתבו על ערוצים במאדים ועל השערות שונות לגבי הזרימה בהם", מסר בהודעה לעיתונות ויליאם דיטריך מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי, ממובילי הצוות המדעי של קיוריוסיטי. אבל לדבריו, “זאת הפעם הראשונה שאנחנו למעשה רואים חצץ שנישא על ידי מים במאדים. זהו מעבר מספקולציות לגבי גודל החומרים באפיק לתצפית ישירה".

הממצאים נמצאו בין השוליים הצפוניים של המכתש גייל לבין ההר שארפ שניצב בלב המכתש. המדענים העריכו קודם לכן, על פי תמונות לויין, כי קיים באזור סחף בגלל זרימת מים במורד שולי המכתש.

השוואה בין תגלית קיוריוסיטי (משמאל) לאבני נחל בכדור הארץצילום: רויטרס

הצורה המעוגלת של החצץ שגילתה קיוריוסיטי מראה שהחצץ נישא על ידי מים למרחק רב. “הצורות של האבנים מצביעות על כך שהן הוזזו, והגודל שלהן מלמד על כך שלא ייתכן שהן הוזזו על ידי הרוח. הן נישאו על ידי זרימת מים", אמרה רבקה ויליאמס מהמכון למדעים פלנטריים בטוסון אריזונה, מהצוות המדעי של קיוריוסיטי.המדענים העריכו את מהירות זרימת המים על פי גודל גושי החצץ - הקטנים שבהם גרגרים והגדולים ביותר בגודל כדור גולף.

לדברי דיטריך, גושי החצץ ככל הנראה נישאו למקומם הנוכחי לפני מיליארדי שנים. הוא הוסיף כי ייתכן שזרימת המים נמשכה אלפי עד מיליוני שנים. משימתה של קיוריוסיטי היא לחפש אחר חומרים אורגניים מורכבים - סימנים לאפשרות קיומם של חיים בעבר הרחוק של כוכב הלכת. היעד הסופי של כלי הרכב הרובוטי הוא מדרונות ההר שארפ.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ