השיקום מתקדם |

דג ייחודי לישראל שב לחלק המזוהם של הירקון

לאחר עשרות שנים שבהן נעדר מרובו של הנחל, חזר דג לבנון הירקון לקטע המרכזי, באזור הוד השרון וכפר סבא, אליו מוזרמים שפכים מטוהרים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

רשות נחל הירקון דיווחה היום על סימן מעודד במיוחד להצלחת תהליכי השיקום והטיהור של הנחל - זאת לאחר שאנשיה מצאו דגי לבנון הירקון בקטע הנחל שהיה בעבר מזוהם במיוחד. זו הפעם הראשונה זה עשרות שנים שהדג נמצא בקטע המזוהם של הנחל.

לבנון הירקון הוא דג ייחודי לישראל, שחי בכמה נחלי חוף בודדים. שנים רבות של זיהום הובילו להיעלמותו מרוב חלקי נחל הירקון, והוא נותר רק בקטע המזרחי של הנחל, אשר ניצל מזיהום. בקטע זה זורמים מים ממקורות טבעיים בלבד, ולפיכך הוא לא מזוהם כיתר שאר קטעי הנחל שאליהם הוזרמו במהלך השנים שפכים.

לפני כעשור, עקב חשש להתייבשותו של קטע הנחל, הוצאו הדגים מהמקום והועברו לאקווריומים באוניברסיטת תל אביב. כמה שנים לאחר מכן, הושבו הדגים אל הנחל, אך עד לאחרונה נצפו רק בקטע הנקי. מצב זה השתנה לאחרונה, כאשר אנשי רשות נחל הירקון השגיחו בלבנונים גם בקטעו המרכזי של הנחל.

דג לבנון הירקון שאותר בנחלצילום: רשות נחל הירקון

לקטע המרכזי של הירקון עדיין מוזרמים שפכי הערים באזור, בהן הוד השרון וכפר סבא, ואולם בעקבות שיפור משמעותי בהליכי הטיהור של השפכים, עלתה גם איכות המים בירקון, וכיום היא מאפשרת קיום מינים רבים יותר של בעלי חיים. כבר לפני חודשיים דיווחו אנשי הרשות שבקטע המזוהם נראו דגי אמנון, וכעת התברר שגם לבנון הירקון, הרגיש מאוד לזיהום, חזר לקטע זה של הנחל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ