פרי הדמיון

מחקר: חלומות בהקיץ מעודדים יצירתיות

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה מצאו הוכחות לכך שמטלות המאפשרות למחשבה לנדוד עשויות להגדיל יצירתיות בפתרון בעיות

ליטל לוין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ליטל לוין

"כתיבה יצירתית, כמו חלום בהקיץ, היא המשך וגם תחליף למשחקי הילדות", כתב פרויד במאמר "כתיבה יצירתית וחלומות בהקיץ". עברו כמעט מאה שנה מאז, והקשר האפשרי בין יצירתיות לחולמנות ממשיך להעסיק חוקרים: צוות מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה מדווח כעת כי מצא הוכחות לכך שדעת מוסחת יפה ליצירתיות.

"לשעמום יש השפעה הרסנית על בני האדם", הזהירו חוקרים לאחרונה. אלא שהמחקר החדש, שמתפרסם כעת בכתב העת של האיגוד האמריקאי למדעי הפסיכולוגיה, מעלה את האפשרות שהשיוט הלא רצוני של המחשבה "הוא לא בהכרח דבר רע".

"את בדרך הביתה מהעבודה, מתקלחת, מכינה ארוחת ערב ופתאום - אאוריקה! - יש לך תובנה חדשה על בעיה כלשהי", מתארים החוקרים מקליפורניה. "אנקדוטות מחיי היום יום מלמדות אותנו שלעתים קרובות עולות מחשבות יצירתיות כאלה בזמן עיסוק במטלה שלא קשורה אליהן". מחקר מ-2004 איתר פעילות מוחית ייחודית שמזוהה עם רגע התובנה; הצוות הנוכחי, בראשות בנג'מין בירד, ביקש לבחון מהם התנאים הנוחים ביותר להופעתה.

במסגרת המחקר התבקשו המשתתפים לרשום תחילה כמה שיותר אפשרויות לשימוש לא שגרתי בחפץ שהונח לפניהם. אחר כך, הם התחלקו לארבע קבוצות. קבוצה אחת התבקשה לבצע משימה תובענית. קבוצה שנייה התבקשה לבצע משימה קלה. הקבוצה השלישית נחה במשך 12 דקות, והקבוצה הרביעית לא קיבלה הפסקה והמשיכה במטלה ההתחלתית.

בשלב הבא, כולם ביצעו בפעם השנייה את מטלת השימוש הבלתי שגרתי בחפץ. "מבין ארבע הקבוצות, רק חברי הקבוצה שביצעו את המטלה הקלה שיפרו את הניקוד במבחן השימוש הלא-שגרתי", מסבירים החוקרים. מאחר שחברי הקבוצה הזו דיווחו על יותר מקרים של נדידת מחשבה במהלך המטלה קלה שביצעו, החוקרים מניחים ש"מטלות פשוטות שמאפשרות למחשבה לנדוד עשויות להגדיל יצירתיות בפתרון בעיות".

עליסה בארץ הפלאות. מתברר שחולמנות היא דווקא יתרון

זו לא הפעם הראשונה שמדענים מנסים להבין את המכניזם של המחשבה היצירתית, ואף להשביח את פעילותו. בשבוע שעבר נערך בניו יורק כנס של המכון לנוירו-מנהיגות, שדוגל באימון מוחי כחלק בלתי נפרד מחייהם של מקבלי החלטות בעמדות מפתח. בין היתר הוצג בו מחקר מאוניברסיטת קרנגי-מלון, שהעלה את האפשרות שהסחת דעת מסייעת לפתרון בעיות. "לא סביר שניתן יהיה לשלוט בהופעתן של הארות", כתב לקראת האירוע דיוויד רוק, מנהל המכון לנוירו-מנהיגות. "אבל ברור מאוד כיום שאנחנו יכולים להגדיל דרמטית את הסיכוי שההארה תגיע". הסחת דעת, הוא סבור, היא המפתח: "עלינו להתרגל לתת למוח הלא-מודע שלנו לעשות את העבודה. במקום להשתגע בחיפוש אחרי תשובות טובות ומשופרות - תירגע, תשתחרר, ואולי תמצא עולם שלם של הארות חדשות".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ