מרכז החלל ינציח את אילן רמון אך לא ייקרא על שמו

לאחר התנגדות בעיר לקריאת המרכז על שמו של טייס הקרב לשעבר, הוחלט כי המרכז יקרא "מרכז החלל טייבה". עם זאת יצויין כי המרכז נבנה להנצחתו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מרכז החלל שנחנך אתמול (שלישי) בעיר טייבה, לא ייקרא על שמו של האסטרונאוט הישראלי, אילן רמון. המרכז נקרא בשם "מרכז החלל טייבה" כאשר מתחת לשם נכתב בהבלטה "להנצחת זכר האסטרונאוט אילן רמון".

בחודשים האחרונים התקיים ויכוח על סוגיית שמו של המרכז, שיועד במקור להיקרא על שמו של רמון. תושבי העיר, כמו גם ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל)  הביעו התנגדות לכוונה זו. ח"כ טיבי, תושב העיר, פנה בנושא לשר המדע, דניאל הרשקוביץ (הבית היהודי) וטען כי קריאת המרכז על שמו של רמון עלולה לפגוע ברגשות התושבים, נוכח תפקודו כטייס קרב במלחמת לבנון הראשונה. טיבי הציע לקרוא למרכז "מרכז אבן פרנאס" על שמו של עבאס אבן פרנאס, מדען אסילאמי מהמאה התשיעית לספירה. השר טען דאז כי "אם בטייבה לא ירצו מרכז חלל על שם אילן רמון – לא יהיה להם מרכז חלל בכלל". התנגדויות נוספות קמו בטענה כי  למרכז היו תורמים נוספים להקמת המרכז, מלבד קרן רמון ומשרד המדע, בהם עיריית טייבה ומשפחתו של אחמד תלאוי, קאדי ודמות מוכרת בטייבה.

השר הרשקוביץ, שהשתתף בטקס חנוכת המרכז, ציין בטקס כי רמון היה האסטרונאוט היחידי בישראל, וכי המרכז הוקם להנצחת אילן רמון. "מרכז כזה יכול להגביר את שיתוף הפעולה והאחווה בין העמים ויתרום לקידום נושא השלום במדינת ישראל. פתחנו בטייבה מרכז שיכול להרים את נושא החלל לכל הצעירים ולמבוגרים שיכולים גם ליהנות ממנו" אמר השר.

אילן רמון במרכז החלל בקייפ קנוורל בפלורידה, כמה ימים לפני המראת המעברות קולומביהצילום: אי–פי

"אנחנו מכבדים את גברת רמון וחשים כלפיה אמפתיה והיא בעצמה תתקבל ברצון בעיר טייבה", כתב בתגובה ח"כ טיבי בהודעה לאחר הטקס. "אך יש להתחשב גם בשיקולי ועמדות תושבי טייבה והחברה הערבית פלסטינית בישראל ללא אדנות או כפייה של נרטיב הרוב על המיעוט".

להבדיל מטייבה, בכפר הדרוזי ירכא שבגליל המערבי חילקו בשבוע שעבר מלגות על שמו של רמון, לתלמידים בבית הספר למדעים. בבית הספר, שנחשב לבית ספר אזורי ובו לומדים תלמידים מכל הישובים הדרוזים בגליל, נחנך לפני מספר חודשים מרכז חלל על שמו של רמון.

מהמשרד המדע והטכנולוגיה נמסר בתגובה כי המשרד "הוציא לפני כשנה קול קורא לרשויות הערביות להגשת הצעות להקמת מרכז חלל להנצחת האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ולרווחת התושבים. מבין חמש הרשויות הערביות שניגשו, זכתה טייבה בזכות להקים את המרכז והמשרד הקצה לכך 200 שקלים מקרן רמון הממשלתית. למרות פנייתו של חבר הכנסת אחמד טיבי להסיר את שמו של רמון לחלוטין, הבהיר שר המדע והטכנולוגיה כי שמו של אילן רמון ז"ל חייב להיות מונצח במרכז כתנאי להקמתו ולקבלת התקציב כפי שהוגדר בתנאי המכרז. בסופו של דבר הוקם המרכז על פי התכנון המקורי וללא שינוי בשם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ