מה שמפעיל את המוח אוטם את הלב

מחקר אמריקאי מראה כי חשיבה אנליטית ואמפתית מוציאות זו את זו. עורך המחקר: "מיקוד בחשיבה אנליטית עלול להוביל לאיבוד המצפן המוסרי"

ליטל לוין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ליטל לוין

בסמינר לתואר שני בחוג לספרות של אוניברסיטת קולומביה, לפני כמה שנים, הציג סטודנט עבודה שכתב. כמו הרבה סטודנטים לספרות בשנים האחרונות, מאמרו הציג בלהט את הפערים החברתיים והאתניים בחברה האמריקאית, כפריזמה לקרוא דרכה את הטקסט הספרותי שלפניו. הפרזנטציה היתה לא רעה, אבל בסיומה הפרופסור הנערצת, שנודעה בכינוייה "התער" בשל חדות מחשבה רובוטית, אמרה משהו כמו, "אמפתיה וצדקנות פוגעים ביושרה האינטלקטואלית".

כעת מדעני מוח מביאים הוכחות לטיעונה. מחקר מאוניברסיטת קייס ווסטרן ריזרב בארה"ב (דרכה עברו 16 זוכי פרס נובל מדעי) הראה כי "קיימות מגבלות נוירולוגיות על היכולת שלנו להיות אמפתיים ואנליטיים בעת ובעונה אחת", דיווח ביום שלישי "סיינס דיילי".

"זה המבנה הקוגניטיבי שפיתחנו", אמר אנתוני ג'ק, החוקר הראשי במחקר, שהתפרסם בגיליון הנוכחי של כתב העת נוירו-אימג'. "חשיבה אמפתית וחשיבה אנליטית, לפחות במידה מסוימת, מוציאות זו את זו".

מחקרים קודמים כבר הראו שפעילות מוחית מסוג אחד עשויה לחסום פעילות מסוג אחר. כפי שכותבים החוקרים, מרבית הפעולות הקוגניטיביות שדורשות קשב וריכוז מפעילות רשת של כמה אזורים במוח, ובאותה עת מנטרלות בו סדרת אזורים אחרת.

החוקרים הניחו שהאפקט הזה מרמז על קיומם של שני מצבים קוגניטיביים במוח, כל אחד מהם מופנה להבנה של העולם החיצוני, שאינם עולים בקנה אחד זה עם זה. כדי לבחון את ההיפותזה הזו, הם נתנו ל-45 סטודנטים בריאים לבצע שתי משימות, כל אחת מהן מזוהה עם תפקודים שונים של המוח: הראשונה קשורה בקוגניציה חברתית, שהיא היכולת להסיק על המצב הנפשי של האחר. השנייה דרשה קוגניציה פיסיקלית - שבאמצעותה אנו מפענחים כיצד פועלים חפצים דוממים.

הנבדקים חוברו לדימות תהודה מגנטית (fMRI), שעקב אחר הפעילות המוחית שלהם בזמן ביצוע שני סוגי המשימות. "מצאנו עדויות ברורות לדיכוי הדדי של המערכות הללו: משימות חברתיות ניטרלו אזורים במוח שמזוהים עם הבנה מכנית, ומשימות מכניות ניטרלו אזורים שקשורים בהבנה חברתית", כתבו החוקרים. כשהנבדקים שהו במצב של מנוחה, מוחם נע לסירוגין בין שתי הרשתות המוחיות.

המחקר עשוי להסביר כיצד אנשים עם אוטיזם מסוגלים לתפקוד קוגניטיבי ואנליטי גבוה, בעוד התקשורת הבינאישית וההבנה החברתית שלהם לקויות. ולדברי החוקר ג'ק, יש לכך השלכות גם על אנשים שאינם אוטיסטים אך נוטים להישען על רשת מוחית אחת יותר מאשר על השנייה. "אתה מצפה ממנכ"ל חברה להיות בעל יכולות אנליטיות גבוהות על מנת לנהל את החברה ביעילות, אחרת היא תיכשל", אומר ג'ק. "אבל אם תתמקד בדרך החשיבה האנליטית, אתה עלול לאבד את המצפן המוסרי שלך".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ