החברה להגנת הטבע: משרד הפנים מעכב הכרזה על שמורות

אחרי שבשנים האחרונות אושרו שטחים רבים, בחברה התלוננו כי ההליך הואט משמעותית בגלל רצון לשמור על אפשרויות פיתוח. מש' הפנים: התהליך מורכב

צפריר רינת
צפריר רינת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

משרד הפנים מעכב את הליך הכרזתם של שטחים נרחבים כשמורות טבע ובכך מגביל באופן משמעותי את היכולת להגן עליהם; כך טוענת החברה להגנת הטבע שפנתה בעניין לשר הפנים, אלי ישי וביקשה ממנו לפעול להכרזת השמורות. במינהל התכנון במשרד הפנים דחו את הטענות וציינו שהליך ההכרזה מותנה בקבלת אישורים של גורמים רבים ונמצא בטיפול.

בעשור האחרון חודש בהיקף נרחב הליך הכרזת שמורות טבע וגנים לאומיים, וזאת לאחר הפסקה ממושכת קודם לכן. בשנים 2010-2008 הוכרזו בכל שנה כשמורות וגנים, שטחים בהיקף של יותר ממאה אלף דונם. משמעות הדבר היא מתן אישור סופי למעמד השמורה כשטח מוגן המאפשר לרשות הטבע והגנים להשתמש בכל הסמכויות החוקיות כדי להגן על השטח המדובר. ההליך מגיע לסיומו באמצעות חתימת שר הפנים על מסמכי ההכרזה.

בשנה האחרונה, עם זאת, נעצר הליך ההכרזה של שמורות חדשות, וכך גם בנוגע לשטחים המרחיבים שמורות קיימות. לטענת החברה להגנת הטבע יש 17 שמורות הנמצאות בהליכים לקראת הכרזה. ל-11 מהן כבר יש את כל האישורים הנדרשים, ומה שמעכב את ההליך הוא היעדר חתימתו של שר הפנים, אלי ישי.

מטיילים בשמורת תל דן שבצפון, אתמולצילום: ירון קמינסקי

היקף שטח השמורות שלא הוכרזו בשנה האחרונה עומד על כמאה אלף דונם. חלק גדול משטח זה נמצא בשמורות בנחלים קצב וחיון בנגב, וכן באזור הרי אילת. בנוסף, קיימים אף שטחים בהיקף קטן יותר במרכז וצפון הארץ. חשיבותם רבה בגלל המיעוט היחסי של שטחים מוגנים באזורים אלו. בין השאר מדובר בקרקעות בתל דן, שמורת נחל יבניאל בגליל התחתון, אזור נחל דליה בשולי הכרמל וגבעות הכורכר של אזור קיבוץ גברעם. במקרה אחר מדובר בהרחבה של שמורת האירוס הנצרתי ליד נצרת, אתר חשוב להגנה על אחד מצמחי הבר הייחודיים ביותר בישראל.

החברה להגנת הטבע פנתה בנושא הכרזת השמורות למועצת גנים ושמורות, שמהווה גוף מייעץ בנושא הפועל בחסות המשרד להגנת הסביבה, וזו הביעה את דאגתה מהעיכוב בהליכי ההכרזה. גורמי שמירת טבע טוענים כי אחת הסיבות המרכזיות לעיכוב היא רצונו של מנהל התכנון להסיר מגבלות על תוכניות פיתוח שונות (בעיקר תשתיות) שחלקן יימצא בעתיד בתוך השטחים המיועדים לשמורות.

השבוע פנה מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן, אל שר הפנים וביקש ממנו לפעול להסרת החסמים המעכבים את הכרזת השמורות. "עיכוב ההכרזה על שטחים ערכיים ונרחבים אלו מגביל באופן משמעותי את יכולתם של הגופים הרשמיים להגן עליהם ומעמיד אותם בסכנה מתמדת של איומי פיתוח", כתב פקמן.

ממינהל התכנון במשרד הפנים נמסר בתגובה כי "הליך אישור והכרזה על שמורות טבע הינו ארוך וכרוך באישורים של גורמים שונים ובדיקות מקיפות ומעמיקות והתייעצויות גם גורמים כמו רשויות מקומיות, השר להגנת הסביבה ומשרדי החינוך והביטחון. לאחר השלמת ההתייעצויות נדרשות לעיתים בדיקות תכנוניות לגבי מרכיבים שונים בתוכנית, ובכלל זה בדיקה עדכנית מול תוכניות מתאר בהיבטים של מערכת דרכים מתוכננת וקיימת ותשתיות קיימות ומתוכננות".

עוד נמסר כי "המשרד פועל בהתאם לחוק ובוחן כל תוכנית בהתאם. לגבי חלק מהתוכניות לשמורות טבע שבהן מדובר, טרם נתקבלה התייחסות הרשות המקומית וחלקן נמצאות בשלבי בדיקה מול גורמי תכנון. התוכניות לשמורות בנחל דליה הועברו לחתימת שר הפנים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ