דברים שמגלים מקלוז-אפ על המוח של איינשטיין

חוקרים אמריקאים בחנו תמונות שצולמו לאחר מותו של זוכה פרס נובל לפיזיקה, אלברט איינשטיין, ומצאו כמה הבדלים בין מבנה מוחו לבין מוח ממוצע

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

הפיזיקאי אלברט איינשטיין נחשב לאחד האנשים האינטליגנטיים ביותר שחיו אי פעם. חוקרים מרחבי העולם תהו לא פעם אם הסיבה ליכולותיו השכליות יוצאות הדופן טמונה במבנה מוחו. במחקר שהתפרסם בשבוע שעבר במגזין Science, נבחנו לראשונה מזה כמה עשורים 14 תמונות שצולמו זמן קצר לאחר מותו של איינשטיין, ב-1955. המחקר מצביע על כך שלמוחו כמה תכונות מבניות בלתי רגילות.

הפתולוג תומס הרווי הוציא את מוחו של המדען הדגול מגופו בניתוח שלאחר המוות, ושימר אותו בפורמלין. בהזדמנות זו, הוא צילם עשרות תמונות בשחור לבן של המוח, לפני שביתר אותו ל-240 פיסות ולקח דגימת רקמות מכל פיסה. את הדגימות הפיץ בקרב מיטב הנוירופתולוגים בעולם בזמנו.

הנתיחה גילתה שמוחו של איינשטיין היה קטן מהממוצע, ובבדיקות שנעשו לאחר מכן נמצא שחלו בו כל השינויים המקובלים בגין הזדקנות. לא נבדק דבר מעבר לזה.
הרווי איחסן את פיסות המוח בצנצנת, אותה שמר במקרר במשרדו. עשרות שנים לאחר מכן, ביקשו חוקרים אחדים דגימות מהרווי.

פיסה ממוחו של אלברט איינשטיין, שתוצג בתערוכהצילום: רויטרס

בדיקה שנערכה ב-1985 הראתה כי שני חלקים במוחו הכילו מספר תאי גליה גדול מהמקובל על כל נוירון. ובדיקה אחרת, שפורסמה כעבור יותר מעשור, הראתה שבאונה הקודקודית (פריאטלית) חסר חריץ ומבנה הקרוי אופרקולום (operculum). ייתכן שהחריץ החסר הגביר את מספר החיבורים העצביים באזור זה, שנחשב למעורב בתפיסה מרחבית ובכישורים מתמטיים.

האנתרופולוגית דין פאלק מאוניברסיטת פלורידה בטלהסי ועמיתיה קיבלו מהמוזיאון הלאומי לבריאות ורפואה במרילנד 12 מהתמונות המקוריות של הרווי, בחנו אותן והשוו אותן עם התבניות של בליטות וחריצים מפותלים של 85 מוחות כפי שתוארו במחקרים אחרים.

בבדיקה שפורסמה בכתב העת Brain, נכתב כי רבות מהתמונות צולמו מזוויות לא מקובלות, ורואים בהן מבנים שלא נראו בתמונות שנבדקו קודם לכן.

הגילוי המדהים ביותר, לדברי פארק, הוא "המורכבות והתבנית של הפיתולים בחלקים מסוימים בקליפת המוח של איינשטיין", במיוחד בקליפה הפרפרונטלית (הקודמת לאונות הקדמיות) וגם באונות הקודקודיות ובאזור הראייה.

לקליפה הפרפרונטלית תפקיד חשוב בחשיבה המופשטת, שאיינשטיין הצטיין בה, על פי הניסויים המחשבתיים המפורסמים שלו על טבעם של החלל והזמן. פיתולי מוחו מורכבים באופן בלתי רגיל, והם כנראה יצרו שטח פנים גדול במיוחד, שמן הסתם תרם לכישוריו.
פאלק ועמיתיה שמו לב לעוד תכונה לא רגילה באזור הסומטו-סנסורי, המקבל מידע חושי מהגוף: האזור התואם את היד השמאלית בחלק זה במוחו של איינשטיין מורחב. החוקרים סבורים שזה תרם, כנראה, ליכולת הנגינה הטובה שלו בכינור.

לדברי סנדרה וייטלסון, החוקרת שגילתה את היעדרו של האופרקולום הפריאטלי במוחו של איינשטיין, תרומתו הגדולה של המחקר הזה נעוצה בעידודם של מחקרים נוספים. "עכשיו ברור שקיימת נגישות לתצלומים של מוחו של איינשטיין וזה עשוי לשמש תמריץ לעוד מחקרים על מוחו ובסופו של דבר להגיע למסקנות על השינויים האנטומיים שבו".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ