מצוק הכורכר האחרון בת"א הפך לשטח אימון למכבי האש

יחידת הכיבוי של העירייה התאמנה בשטח שמצפון לתל ברוך וגרמה לנזק כבד. במקום, שמיועד להיות פארק, חיים 180 מיני צמחי בר ו-72 מיני עופות

צפריר רינת
צפריר רינת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

יחידת הכיבוי וההצלה של עיריית תל אביב בחרה כשטח אימונים את המצוק הטבעי האחרון שנותר בחופי העיר וגרמה לו נזקים כבדים. על פי תוכניות העירייה, לפחות חלק משטח מצוק הכורכר, הנמצא מצפון לתל ברוך, מיועד להיות פארק המשמר את הסביבה החופית.

בימים האחרונים גילו פעילי סביבה כלים כבדים של יחידת הכבאות של עיריית תל אביב-יפו שמבצעים עבודות חפירה באזור המצוק. בשיחה עם אנשי הכבאות, נאמר להם שהיחידה מקיימת אימונים הקשורים לטיפול בעפר ולשם כך בחרו בשטח המצוק.

הפעילים, מהפורום למען טבע עירוני ואיכות הסביבה בתל אביב ומהחברה להגנת הטבע, מנהלים בשנה האחרונה מאבק למען שימור המקום. הם טענו בפני אנשי הכבאות כי העבודות פוגעות קשות בטבע, אך לא הצליחו להביא להפסקתן. לדברי הפעילים, יחידת הכיבוי אף הזעיקה שוטרים כדי לסייע לה להמשיך בפעילותה.

מצוק הכורכר לאחר עבודות יחידת הכיבוי, אתמולצילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

העבודות בשטח גרמו נזק כבד לחלק הטבעי האחרון של מצוק הכורכר ששרד בחופי תל אביב, אזור הנחשב ייחודי בעולם החי והצומח שלו. פני השטח נהרסו - ונפגעו צמחייה ומחילות מסתור של בעלי חיים. בסקרים שונים שנערכו על ידי מדענים באזור מצוק החוף, בהם סקר מהחודשים האחרונים שנערך על ידי האקולוג ד"ר עודד כהן, נמצאו 180 מיני צמחי בר ובהם מינים נדירים. כמו כן, נמצאו 72 מינים של עופות ויותר מעשרים מינים של זוחלים ומכרסמים. אחת התופעות הייחודיות באזור היא קינון השרקרק המצוי. קרוב למאה חורי קינון של עוף זה אותרו באזור.

בשנים האחרונות מקדמת עיריית תל אביב תוכנית בנייה גדולה שאמורה לשמר את אזור המצוק ולהפוך אותו לפארק חופי עם טיילת. בגלל הרגישות הרבה של האזור מבחינת ערכי טבע, טענו פעילי סביבה שהתוכנית, הכוללת הקמת מגרשי חנייה תת קרקעיים, תפגע במצוק. הם החליטו להיאבק בתוכנית, ונחלצו להגנת השטחים, שחלקם נפגע כעת על ידי אנשי כיבוי האש.

מיחידת כיבוי האש של תל אביב-יפו נמסר שבאזור החוף בוצעה פעילות אימונים שוטפת. כאשר התברר שיש חשש לפגיעה בטבע הופסקה הפעילות ויש כוונה לפעול לשיקום השטח. בכוונת יחידת הכיבוי לבקש מהעירייה שטח חלופי שבו תוכל להתאמן. 

מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "במידה ואכן נגרמו נזקים למצוק, הם ישוקמו. העירייה תדרוש מאנשי הכבאות לתאם אתה מראש אימונים בשטחה".

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "הקלות שבה גופים רשמיים פוגעים בערכי טבע ונוף, ועוד בכאלה המיועדים לשימור בתוכניות המקודמות בימים אלה, היא מקוממת. חשוב לציין כי על פי חוק שמירת הסביבה החופית משנת 2004, פגיעה בערכי טבע בתחום שלוש מאות מטרים מקו החוף, היא עבירה פלילית שדינה מאסר וקנס. הסמכות לאכיפה נמצאת בידי המשרד להגנת הסביבה ואנחנו קוראים לו להפעיל את סמכותו למען השבת השטח לקדמותו".

תגובות