קידוח לחשיפת אגם קדום מתחת לשכבת הקרח באנטארקטיקה - נכשל

תקלות ליוו את משימת המחקר הבריטית שהחלה בראשית החודש ניסיון שאפתני להגיע אל אגם אלסוורת. הניסיון הבא - אולי בדצמבר 2013

הארץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הארץ

משימת המחקר השאפתנית לחשיפת אגם אלסוורת, השוכן מתחת לשכבת קרח בעובי שלושה קילומטרים באנטארקטיקה, הופסק בחג המולד ולא ברור אם יחודש. זאת לאחר שאחד מצוותי המדענים הבריטיים העוסק במלאכה לא הצליח לקדוח תעלת ניקוז שתתחבר לתעלה המרכזית.

עלותו של המחקר, המבוצע על ידי המכון הבריטי לחקר אנטארקטיקה, מסתכמת בשמונה מיליון ליש"ט. בי-בי-סי דיווח היום (חמישי) כי במרכזו מבוצע קידוח מורכב באמצעות מים סטריליים חמים, במטרה לחדור לאגם ולהוציא ממנו דגימות מים ומשקעים שייתכן כי היו מנותקים מהעולם במשך חצי מיליון שנה לכל הפחות.

במקרה שיימצאו חיים במעמקי האגם, יהיו אלה צורות חיים שהתפתחו בבידוד במשך 100 אלף שנה לפחות, ואולי הרבה יותר. המדענים מבקשים לדעת ראשית אם חיים יכולים להתקיים בתנאים קשים כל כך, ואם כן, הם ינסו לברר כיצד זה מתאפשר. התשובות לשאלות אלה יעמיקו את הבנתנו על החיים על פני כדור הארץ, ועשויות לתרום לחיפוש אחר חיים במקומות אחרים במערכת השמש, למשל באוקיינוס המכוסה קרח שעל פני אירופה, אחד מירחיו של כוכב הלכת צדק.

אנטארקטיקהצילום: רויטרס

הקידוח לחשיפת אגם אלסוורת הוא אחד הפרויקטים השאפתניים ביותר שביצעה בריטניה בשנים האחרונים, והפסקתו גורמת לאכזבה גדולה בעולם המחקר. אחד האתגרים המרכזיים שעמדו בפני החוקרים היה ליצור כלים הנדסיים שישמרו על סטריליות לאורך המסע לאנטארקטיקה ואז את פעולות הקידוח. הבעיות החלו בשבוע שעבר לאחר שהדוד המרכזי שמחמם את המים שמשמשים לקידוח - הושבת.

לאחר שתוקן הדוד, נתגלעה בעיה חדשה וחמורה יותר  - המדענים לא הצליחו להפגיש בין שתי תעלות שקדחו במקביל ונקלעו למצוקת דלק. "אנחנו ננסה שוב, אך לא ברור מתי. נצטרך להפיק דו"ח מפורט בנוגע למה שהשתבש", סיכמה דוברת המחקר אודרי סטיבנס. כבר אתה ברור כי קידוח נוסף לא יוכל להתבצע לפני סוף השנה הבאה - שיא עונת הקיץ באנטארקטיקה.

אגם אלסוורת הוא אחד מיותר מ-360 אגמים השוכנים מתחת לקרח באנטארקטיקה. אגם מסוג זה נוצר כאשר חום שנפלט מתוך כדור הארץ ממיס את חלקו התחתון של קרחון. קשה להעלות על הדעת תנאים פחות נוחים לקיום חיים על פני כדור הארץ. אורגניזמים שעשויים לחיות באגם מנותקים מהאוויר שבאטמוספרה, ועליהם לשרוד בסביבה שבה טמפרטורות מתחת לאפס, מיעוט של מזון, אפלה מוחלטת ולחץ רב. בנוסף לחיפוש אחר חיים, חקר דגימות ומשקעים שיועלו מקרקעית אגם אלסוורת עשוי ללמד מתי הקרחון התרחב והתכווץ ואילו שינויים חלו בסביבתו.

הקידוח הבריטי אינו הקידוח הראשון מתחת לאגם הכלוא תחת שכבות קרח באנטארקטיקה. בתחילת השנה הצליחו מדענים רוסים לקדוח באגם ווסטוק, שהיה כלוא 15 מיליון שנה תחת ארבעה קילומטרים של קרח. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אף זכה למתנה מיוחדת מהצוות - דוגמית ממי האגם.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ