מבית מכס למוצב צבאי לבית מלון

בניין בית המכס המוזנח הוקם בגולן בסוף שנות ה-20 ע"י הצרפתים ששלטו בסוריה ונראה תמיד כנטע זר. אחרי שעמד נטוש כ-85 שנים, הוא יזכה לגלגול נוסף והפעם כמלון בוטיק

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

הנוסעים לרמת הגולן דרך ציר גשר בנות יעקב, מכירים בוודאי את צומת בית המכס ואת הבניין העלוב למראה שניצב לצדו; מבנה אבן מתפורר, נטוש ומוזנח, שסימני הפגזות ניכרים בו, מוקף עצי אקליפטוס ותיקים ומוכתם בכתובות גרפיטי מכוערות. אולם מתברר כי המבנה, שגילו כ-85 שנה, נחשב על פי מומחי שימור ואדריכלות למבנה מיוחד שהעניין בו אף גדל נוכח חריגותו בנוף הגולן. חריגות זו היתה אף בולטת יותר בתקופת הקמתו.

כעת יש מי שמצא עניין בחורבה הנטושה; איש העסקים ליאו גלזר קנה את המקום מידי מינהל מקרקעי ישראל ומתכוון להפוך את בית המכס הישן למלון בוטיק.גלזר אמר כי ראה במיקום הבניין יתרון משמעותי להקמת מיזם תיירותי, משום שמדובר לדבריו ב"שער הכניסה לגולן". המבנים הישנים והמוזנחים שנותרו, בהם בניין המנהלה והאורווה, הוצגו לו ככאלה שניתן להרוס ולבנות על חורבותיהם מלון חדש. הם גם לא הוגדרו כמבנים לשימור. אולם לדבריו, לאחר חוות דעת של מומחי שימור, הבין כי מדובר על מבנים ייחודיים.

האדריכל בצלאל רינות, שמתמחה בתחום השימור וערך את תיק התיעוד של בית המכס העליון, מביע הערכה רבה למבנה ולבוניו. בעלון "הגלילה" שעוסק בשימור אתרים, רינות תיאר את המבנה: "קיימת תחושה שנעשה כאן ניסיון לבנות מבנה שישדר פאר ומכובדות ולא בכדי", כתב רינות והוסיף, "המבנה מייצג שלטון אירופי, צרפתי ליתר דיוק. היה עליו למלא תפקיד כפול: לייצג שלטון זר אבל גם את תרבותו של השולט, שאף היא זרה לתרבות המקומית".

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

מבנה בית המכס העליון ברמת הגולן, שלשום צילום: ירון קמינסקי

בית המכס העליון הוקם בסוף שנות ה-20' על ידי הצרפתים ששלטו אז בסוריה. המתחם הוקם כנקודת מעבר מארץ ישראל שנמצאה תחת המנדט הבריטי לסוריה שנמצאה אז תחת שליטה צרפתית. במעלה ההר, בסוף הכביש המתפתל לרמת הגולן, הקימו את המבנה המרשים. שם החתימו הנוסעים בקו חיפה לדמשק, שהיה אז כבר רק מרחק של שעה נסיעה, את תעודת המסע שלהם, בטרם המשיכו בדרכם.

לדברי רינות, "מבט מקרוב מעצים את תחושת הזרות והחריגות של המבנים. בתים כאלה היו משתלבים להפליא ברחובותיהם הישנים של תל אביב או חיפה, אלא ששם מדובר ברחובה של עיר, וכאן מוקפים המבנים בכמה חושות מבזלת שמעבר להן שדות לא מעובדים, חורשות ומדרונות ירוקים המשתפלים אל עבר הירדן".

למרות שמבני בית המכס דומים בתחילה למבני "באוהאוס", אך כשנכנסים פנימה ניכרים ההבדלים. החדרים תוכננו עם מסדרונות נישאים, דלתות מונומנטאליות וקירות מאסיביים שעוביים כחצי מטר. והיו גבוהים בהרבה מהמקובל במבנים מסוג זה , אפילו בשנים בהן בניית החדרים אופיינה בחללים גבוהים. "הם חיו טוב", אומר רינות שזיהה במבנה מערכת הסקה מרכזית ששלחה צינורות להובלת החום ברחבי המבנה וכן מטבח גדול ומפואר.

בית המכס נבנה כמובלעת צרפתית בגולן הסורי. לדברי רינות, הסיבה שעמדה מאחורי המבנה שבולט בזרותו בגולן הבזלתי היא העובדה שהצרפתים עצמם הם אלו שאיישו את התפקידים המרכזיים במעבר הגבול החשוב. זאת בניגוד לבריטים שנעזרו לצורך כך בתושבים מקומיים.

"מדובר במבנה שסידורי הנוחות הנלווים אליו משדרים תרבות ועידון ברמה אירופית", מסביר רינות שרואה ניגוד מובהק בין מתחם זה לבין מבני שלטון בריטיים שנבנו באותן שנים בארץ ישראל. הבריטים העדיפו לבנות מתחמי משטרה סגפניים ופונקציונאליים, הוא אומר ומסביר, "הבריטים אכן היו מודרניים ובעלי עוצמה שלטונית, אבל צנועים ופוריטניים בהרבה ואפשר אף לומר, גבריים יותר".

בימים האחרונים מצא רינות תצלום אויר של מתחם בית המכס, שצולם בשנת 1945. בתצלום נראית סככת בידוק על הכביש הסמוך ומבני שירות רבים מסביב לבניין המרכזי. בין המבנים נמצאו עמדת שמירה, שירותים, מבני מפקדה ומנהלה, מבנה לכיתת משמר, בונקר תחמושת ורחבת מסדרים. כן ניתן לראות את האורוות, שהשתמרו עד היום, וכן גדר בטון נמוכה עם עמודים בולטים.

בשנת 1941, כשהאזור היה תחת שלטון ממשלת וישי, הפך המתחם למוצב צבאי, מחשש לכיבוש בריטי. ב-1948 הפכו המבנים המפוארים למתחם מפקדה של הצבא הסורי שתפקידה היה לנתק את ההתיישבות באצבע הגליל מהישוב היהודי. צה"ל התקיף את המתחם, אך הדבר לא מנע מהכוחות הסורים הישגים יחסיים. ב-1967 הפציץ חיל האוויר את המבנה המרכזי בפצצה במשקל חצי טון, ומאוחר יותר המקום נכבש, כמו כל רמת הגולן.

מאז ועד היום המבנה נותר ללא כל שימוש. מלבד ההפצצה שספג, גם שיני הזמן נתנו בו אותותיהן והוא החל להתפורר. במהלך השנים נגנבו מהמבנה הדלתות, המשקופים והחלונות ושאר מעשי ונדליזם שיוו לו מראה עלוב. "אנחנו לא יוצאים טוב ביחס שלנו למבנה", אמר רינות. מיקום המתחם לצד צומת ראשי גם הפך את קירות הבניין המרכזי ליעד מועדף על מרססי גרפיטי, לרוב היו אלה מתנגדי הנסיגה מהגולן שמצאו באתר יעד מועדף לריסוס כתובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ