עגלות רתומות לסוסים יירדו בקרוב מהכבישים

התקנה החדשה, שתתיר תנועת עגלות רתומות לבעלי חיים בתחומי קיבוץ או מושב בלבד, התקבלה בגלל דיווחים על הזנחת חיות ושיבוש התנועה

דניאל שמיל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דניאל שמיל

יותר מ-120 שנה אחרי המצאת המכונית, עגלות רתומות לסוסים יירדו בקרוב מהכבישים בישראל. שר התחבורה, ישראל כץ, צפוי לחתום בימים הקרובים על תקנה האוסרת על תנועת עגלות רתומות לבעלי חיים בכבישים עירוניים בכל הרשויות המקומיות. תקנות התעבורה מכירות כיום בעגלה רתומה לבעל חיים ככלי תחבורה. עגלות כאלה משמשות בעיקר לאיסוף רהיטים וחפצים ישנים, בידי הסוחרים והרוכלים המכונים "אלטע זאכן".

ההחלטה לשנות את התקנות התקבלה בעקבות פנייה של עמותות העוסקות בזכויות בעלי חיים, ובראשן עמותת "הכל חי", שפנו למשרד התחבורה בעניין. בעלי החיים הגוררים את העגלות, בדרך כלל סוסים, מושכרים לרוכלים בעשרות שקלים ליום בידי מגדלי סוסים המחזיקים אותם באורוות מאולתרות.

כדי להימנע מהוצאות כספיות, בעלי החיים הללו חיים פעמים רבות בתנאי הזנחה ולא מקבלים מזון די הצורך, טיפולים רפואיים ותנאי מחיה הולמים. במקרים רבים מותם נגרם בגלל תשישות ורעב. בנוסף, התומכים בשינוי טוענים כי העגלות מהוות מפגע בטיחותי, זאת משום שהן נוסעות לאט ויוצרות עיכובים בתנועה ומעודדות עקיפות מסוכנות בכבישים.

לאחר פניית העמותות, המליצה ועדת התיאום של המשרד שדנה בשינוי בנהלים ותקנות במשרד, לאסור על תנועת עגלות בערים. התקנה תוגש לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת הנכנסת וצפויה להיכנס לתוקף בתוך שישה חודשים. עם כניסת התקנה לתוקפה, אפשר יהיה להשתמש בעגלה רתומה לבעל חיים רק בתחומי מושב או קיבוץ.

סוחרים עם עגלות רתומות לסוסים צילום: תומר אפלבאום

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ