מחקר: מחסור בשעות שינה פוגע בגנים חיוניים לגוף

מחקר בריטי מצא כי שנת לילה שארכה פחות משש שעות פגעה בתפקוד 444 גנים, ואילו שינה שנמשכה יותר משש שעות הגבירה את תפקודם של 247 גנים

איאן סמפל, גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איאן סמפל, גרדיאן

מיעוט שעות שינה גורם לשיבושים בפעילות מאות גנים חיוניים לתפקוד תקין של מערכות הגוף, בהן מנגנון חילוף החומרים והמערכת החיסונית. כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת סארי שבבריטניה, המגלה כי שנת לילה שארכה פחות משש שעות פגעה בתפקודם של 444 גנים, ואילו שינה שנמשכה יותר משש שעות הגבירה את תפקודם של 247 גנים.

במחקר השתתפו 14 גברים ו-12 נשים בני 31-23, ששהו 12 יום במעבדת השינה באוניברסיטה ונבדקו באמצעות חיישנים. לנבדקים בקבוצה אחת הוקצו 10 שעות לשהות במיטה, והתברר כי מתוכן הם ישנו כשמונה שעות וחצי מדי לילה. לנבדקים בקבוצה האחרת הוקצו שש שעות לשהות במיטה, והתברר כי הם ישנו כחמש שעות ו-40 דקות בממוצע מדי לילה. בסוף השבוע נדרשו הנבדקים בקבוצה זו להישאר ערים ביום ובלילה, כך שנותרו ערים 41-39 שעות ברציפות.

בתום השהות במעבדה נלקחו מהנבדקים דגימות דם. בגופם של הנבדקים שישנו כשמונה שעות נמצאו 1,855 גנים האחראים על מחזור היקיצה והשינה. מנגד, התברר כי כ-400 גנים דומים הפסיקו לתפקד בגופם של הנבדקים שישנו כשש שעות.

שינוים בגנים האחראים על חילוף החומרים עלול להחמיר את מצבם של חולי סוכרת ולגרום להשמנת יתר. שיבוש בפעילות גנים אחרים, כמו אלה האחראים לתגובה למצב דלקתי, עלול להשפיע על מחלות לב. גנים אחרים שנפגעו קשורים להתמודדות הגוף עם עקה (סטרס) וכן לתהליכי הזדקנות. לחוסר השינה היתה גם השפעה על הגנים המווסתים את השעון הביולוגי.

הפרופ' דרק יאן-דייק, מנהל המרכז לחקר השינה בו נערך המחקר, אמר כי ממצאיו הצביעו כי חוסר שינה אינו רק גורם לתחושת עייפות אלא בעל השפעות רחבות יותר. החוקרים לא בדקו כמה זמן לוקח לגנים לחזור לרמת הפעילות הנורמלית בקרב הנבדקים שישנו מעט שעות, ומקווים לעסוק בכך במחקריהם הבאים. אף שפעילותם של מאות גנים שובשה בקרב מחוסרי השינה, החוקרים גם אינם יודעים לקבוע אם השינויים הם תגובה קצרת מועד של הגוף לחוסר שינה או התאקלמות שלו למצב.

הפרופ' ג'ים הורן מהמרכז לחקר השינה באוניברסיטת לאפבורו הבריטית הדגיש שיש להתייחס בעירבון מוגבל לממצאי המחקר, ולא להשליכם לגבי אנשים שרגילים לישון שש שעות בלילה ומביעים שביעות רצון מכך. "שינה יכולה להתאים עצמה לשינוים מסוימים, ויש לבחון אותה גם על פי איכותה, לא רק על פי משכה", אמר, "הרעיון של 'חוב שינה' עלול לעורר דאגות מוגזמות רבות בחברה של ימינו, על אף שממצאי המחקר מצאו שייתכן כי יש להן סיבה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ