מת רוברט אדוארדס - ממציא טכניקת ההפרייה החוץ גופית

אדוארדס, חתן פרס נובל לרפואה, מת בגיל 87 בביתו שבבריטניה. מאז פריצת הדרך שהשיג נולדו ברחבי העולם יותר מחמישה מיליון "ילדי מבחנה"

לוגו אי-פי
אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוגו אי-פי
אי-פי

פרופסור רוברט אדוארדס, חתן פרס נובל לרפואה, שמחקריו בשנות השישים והשבעים על בעיות פוריות בקרב נשים, פרצו את הדרך להפרייה חוץ גופית ולהבאת ילדים לעולם באמצעות מבחנה, מת היום (רביעי) בגיל 87 בביתו שבבריטניה.

ב-1978, עם הולדת לואיז בראון, ילדת המבחנה הראשונה, מצא את עצמו אדוארדס תחת ביקורת קשה מצד ארגונים שמרניים שהאשימו אותו כמי שמנסה "לשחק את תפקיד אלוהים" ולהתערב בדרך הטבע.

מאז אותם ימים, נולדו ברחבי העולם כחמישה מיליון תינוקות מבחנה והטכניקה שפיתח אדוארדס, יחד שותפו ד"ר פטריק סטפטו, זכתה להכרה כאחד ההישגים המדעיים הגדולים של המאה ה-20. ב-2011 זכה אדוארדס לתואר סר ממלכת בריטניה, אליזבת השנייה.

רוברט אדוארדס
ד"ר רוברט אדוארדס עם שתי אחיות שנולדו בהפריית מבחנה. "אנחנו אחראים על העניינים, לא אלוהים"צילום: אי-פי

בעקבות מותו של אדוארדס, פרסמה לואיז בראון הודעה מיוחדת ובה הודתה לפרופסור "שהביא אושר ושמחה" למיליונים רבים של הורים. "תמיד ראיתי בו סבא שלי. אני שמחה שהוא הספיק לזכות להכרה עוד בחייו וזכה בפרס נובל. המורשת שלו ממשיכה לחיות מדי יום בכל רחבי העולם", אמרה.

אדוארדס נולד ביורקשייר ב-1925 למשפחה ממעמד הפועלים ושירת בצבא בריטניה במהלך מלחמת העולם השנייה. בתחילה למד חקלאות ולאחר מכן פנה ללימודי הגנטיקה של החי. באחד ממחקריו הראשונים הוכיח כי תאי ביצית של ארנבת ניתנים להפרייה במבחנות ומשם פנה לחקור את טכניקת ההפרייה החוץ גופית בבני אדם. ב-1968, במעבדתו בקיימברידג', חזה אדוארדס לראשונה בהתפתחות עובר מחוץ לרחם.

"לעולם לא אשכח את היום שבו הבטתי במיקרוסקופ וראיתי משהו מצחיק בתרביות", סיפר באחת ההזדמנויות, "הבטתי שוב ומה שראיתי היו תאים מופרים שבוהים בי. באותו רגע חשבתי לעצמי שעשינו את זה". ב-2010 זכה אדוארדס בנובל אך לא הגיע לשטוקהולם לקבל את הפרס עקב בריאותו הרופפת. את הפרס קיבלה בשמו רעייתו רות. אדוארדס נותר חבר מן המניין בצ'רצ'יל קולג' שבקיימברידג' עד יום מותו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ