המתנחלים דורשים להחיל את חוקי הסביבה הישראלים ביהודה ושומרון

מעבר לקו הירוק לא תקפים חוקים העוסקים באיכות אוויר, טיפול באסבסט והזרמת שפכים. בשמאל מתנגדים, מחשש לביסוס מימד נוסף של הריבונות הישראלית בשטחים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צפריר רינת
צפריר רינת

המתנחלים ביהודה ושומרון דורשים מהמשרד להגנת הסביבה ומהמינהל האזרחי להחיל את חוקי הסביבה בישראל גם על השטחים שמעבר לקו הירוק, כדי שיוכלו להתמודד עם בעיות סביבתיות. קבלת הצעתם עשויה להתפרש כצעד לקראת החלת ריבונות ישראלית אזרחית בשטחים, והיא מעוררת התנגדות בשמאל.

ביהודה ושומרון פועלים שני איגודי ערים לאיכות סביבה שאמורים לטפל בבעיות סביבתיות בתחומי ההתנחלויות, אחד ביהודה ואחד בשומרון. שני יושבי הראש של האיגודים, גבי בר זכאי, ממלאת מקום ראש עיריית מעלה אדומים, ושלומי לנגר, ראש מועצה מקומית אורנית שבשומרון, מבקשים להחיל ללא דיחוי את החוקים הקיימים בתחום הסביבה בישראל גם בשטחים שמעבר לקו הירוק.

בפנייה לשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, ולראש המינהל האזרחי, תת אלוף מוטי אלמוז, מציינים השניים שכיום תקפים רק חלק מהחוקים הסביבתיים בישראל באמצעות דיני המועצות המקומיות ("תקנון המועצות") ביהודה ושומרון. אולם מדובר בחקיקה הנותנת סמכויות חלקיות לאיגודי הערים והיא אינה כוללת את החוקים הסביבתיים שנחקקו בישראל בחמש השנים האחרונות.

הזרמת שפכים בוואדי פוכין שבשטחיםצילום: ירון רוזנטל

בין השאר לא חלים כיום מעבר לקו הירוק החוקים העוסקים באיכות אוויר, מיחזור אריזות ופסולת אלקטרונית, טיפול באסבסט, מניעת חשיפה לקרינה וכן חוקים המעניקים סמכויות לפקחים ברשויות המקומיות. כך נמנעת מהיישובים הנמצאים באחריות האיגודים האפשרות לקחת חלק בפעילות מיחזור פסולת שמקדם המשרד להגנת הסביבה. כמו כן לא ניתן לאכוף את החוק בנושאי איכות אוויר חיוניים כמו פליטת עשן שחור ומזהמים שונים ממפעלי תעשייה. גם לא ניתן לקבוע למפעלים היתרים הקובעים את כמות הזיהום שמותר להם לפלוט.

בגלל היעדר סמכויות לפקחים, לא יכולים איגודי הערים לסייע בהפסקת התופעה הנרחבת של הברחת פסולת בניין מתחום ישראל אל מעבר לקו הירוק ולא ניתן להרתיע מפעלים תעשייתיים המזרימים למאגרי מים שפכים ברמות זיהום החורגות מהמותר. לכך יש משמעות חמורה מאחר ובאזור קיים מאגר מי תהום חיוני הרגיש ביותר לזיהומים.

זיהום דלק שנגרם ממפעל בדרום הר חברוןצילום: דוד רויכמן, המשרד להגנת הסביבה

"אי החלת החוק הישראלי הסביבתי בשלמותו מאפשרת ליזמים, לעסקים ולגורמים נוספים למצוא ביהודה שומרון אפשרויות לקיום גן עדן למזהמים", טוענים שני ראשי האיגודים בפנייתם. "הדבר בולט בתחומים רבים. מכיוון שהסביבה היא חוצת גבולות, יש קושי לנהוג במשטר חקיקה אכיפה שונה באזור יהודה ושומרון, בפרט במצב שההתיישבות הישראלית קשורה בטבורה לנעשה בישראל מבחינה כלכלית, חברתית וסביבתית ומשרדי הממשלה הם המפקחים עליה. אנו חוזרים ומבקשים לפעול ללא דיחוי להחיל את החוקים הקיימים, ולדאוג כי מעתה ואילך יהיה מנגנון החלה באמצעות תקנון המועצות על כל חוק סביבתי שהכנסת תאשר".

"אני מתנגד עקרונית להחלת כל חוק ישראלי מעבר לקו הירוק", אומר בתגובה חבר הכנסת דב חנין (חד"ש), אחד העומדים בראש השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת. "זהו שטח כבוש וצעד כזה יהיה מנוגד למשפט הבין-לאומי. אני רואה בכך שימוש בעניין הסביבתי כדי לקדם אג'נדה פוליטית. יש צווים של אלוף שאפשר באמצעותם להתמודד עם בעיות סביבתיות וחקיקה ירדנית. כמובן שהיישובים והתושבים עצמם צריכים להתנהל באופן סביבתי".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "אנו פועלים על פי הסמכות הקבועה לנו בחוק כדי לשפר את שיתוף הפעולה עם כל הגורמים ביהודה ושומרון, הן יהודים והן פלסטינים, בדרכי הבנה כי מדובר בפעילות המשרתת את הציבור כולו, הן יהודי והן ערבי. זאת מתוך אמונה שלבעיות הסביבה אין גבולות ואין גדרות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ