שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

באתר האינטרנט של הספרייה הלאומית מוצג החל מאתמול (רביעי) - יום תחילת חודש הרמדאן - אוסף של 30 ספרי קוראן, שעמודים נבחרים מתוכם נסרקו לרגל החג. אחד מהם, מתחילת המאה ה-16, בולט במיוחד. "הוא מדהים. זה אחד הקוראנים היפהפיים ביותר שיש לנו. כל מי שרואה אותו נדהם", אמרה ד"ר רחל יוקליס, אוצרת אוסף האיסלאם והמזרח התיכון בספרייה הלאומית. לדבריה, בקוראנים מהשורה העמוד הראשון מעוטר וססגוני ואילו פנים הספר כתוב בשחור-לבן. "בקוראן הזה, מנגד, כל דף מושקע. זה קוראן מלכותי", אמרה.

הסיפור ההיסטורי של הקוראן הזה מעניין לא פחות מהעטיפה שלו. מצד אחד הוא כתוב בכתב יד איראני. מצד שני, מוטבעת בו חותמת קטנה של הספרייה הפרטית של הסולטן העותמאני סלים הראשון, אביו של "סולימאן המפואר" שבנה את חומות ירושלים. לצד זאת, התפילה השיעית שבתוכו מחוקה באופן חלקי בכיסוי מזהב.

המחקר ההיסטורי שהתחקה אחר מקורו של הספר הזה גילה כי הקוראן ה"שיראזי" נלקח שלל בידי סלים הראשון בעת כיבוש העיר תבריז, לאחר קרב צ'לדיראן ב-1514. משם הועבר הספר לאיסטנבול, שם הוטבעה בו החותמת. "משערים שהעותמאנים, שהיו סונים, מחקו את האזכור לעלי באמצעות פס הזהב", אמרה ד"ר יוקליס בהתייחסה לעלי בן אבי טאלב, בן דוד של מוחמד, שהשיעים רואים בו את יורשו הבלעדי.

עמוד מתוך אחד אחד הקוראנים שבתערוכהצילום: הספריה הלאומית

כיצד התגלגל הקוראן הזה לספרייה הלאומית בירושלים? החוקר והאספן אברהם שלום יהודה רכש אותו בשנות ה-20 בזכות קשריו עם אספנים במצרים ובאיסטנבול. "בשנות ה-20 של המאה הקודמת, עם התפרקות המשפחות של הסולטנים, נדרש להם כסף מהיר”, הסבירה ד”ר יוקליס, “הם מכרו אוצרות וכך הגיעו חפצים מלכותיים לשוק".

באוסף הספרייה הלאומית יש 100 ספרי קוראן. העתיק ביותר הוא בן המאה התשיעית ונכתב כ-200 שנה אחרי מותו של מוחמד. הספרים שמורים באוסף כתבי היד הערביים והפרסיים של הספרייה, שכולל 2,400 כתבי יד.

לתערוכת ספרי הקוראן של הספריה הלאומית, לחצו כאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ