הלילה: מטר מטאורים בשיאו בשמי הארץ

החל מהשעה 22:30 ניתן יהיה לצפות במטאורים, שיגיעו בשיאם ל-100 בשעה. דרך הצפייה המומלצת: מחוץ לעיר וללא טלסקופ או משקפת

דן אבן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

שיאו של מטר המטאורים הגדול בחודש אוגוסט צפוי להיראות הלילה (שני) בשמי הארץ. המחזה, הקרוי בעגה המקצועית "מטר הפרסאידים" על שם קבוצת כוכבי האל פרסאוס, צפוי לכלול "גשם" בקצב שיגיע בשיאו ל-100 מטאורים לשעה.

מקור גשמי המטאורים הנצפים מכדור הארץ מצוי בשביטים, גופים המקיפים את השמש ומסלולם מצטלב לעתים עם זה של כדור הארץ. לדברי אילן מנוליס, מנהל מצפה הכוכבים של מכון ויצמן למדע, "השביטים הם גופים שקוטרם עשרות קילומטרים שעשויים מ'קרח מלוכלך', קרח שמורכב מגזים במצב צבירה קפוא העטופים בשכבה דקה של סלע".

לדבריו, "כשהשביט מתקרב לשמש, הוא מתחמם והקרח עובר תהליך פיזיקלי שגורם להתפשטות הגזים שבפנים השביט. הגזים יוצאים מהשביט דרך סדקים במעטפת, ועפים החוצה עם חלקיקי אבק שנותרים להקיף את השמש במסלול המקורי של השביט. כשכדור הארץ מצטלב במסלולם של חלקיקי האבק, אלו חודרים לכדור הארץ ונצפה מטר המטאורים".

לאן להסתכל? חפשו את קבוצת הכוכבים קסיופאה (W או M הפוכה כאן במפת השמיים). המטאורים ייראו כאילו הם יוצאים מקבוצת פרסאוס הסמוכהצילום: Space.com

המטאורים שייראו בשמיים קטנים משמעותית מן המטאוריטים הנוחתים לעתים על כדור הארץ, שהם גופים גדולים יחסית ומכילים תרכובות מתכתיות. בפברואר האחרון חדר מטאור לכדור הארץ, התפוצץ בשמי רוסיה וגרם להרס רב ולנפגעים. לעומת זאת, חלקיקי האבק המרכיבים את מטרי המטאורים של חודשי אוגוסט הם במשקל של גרם אחד ומטה. "גודלם הוא בין חלקיקי אבק לחלוקי נחל”, הסביר מנוליס, “והם נעים במהירות המקורית של השביט הנאמדת בעשרות קילומטרים בשנייה, פי 3,600 ממהירות כלי רכב הדוהר על הכביש. לכן, בחיכוך עם האוויר לאחר הכניסה לאטמוספרה הם כולם יישרפו בגובה של עשרות קילומטרים מעל פני כדור הארץ".

הצפייה במטר המטאורים אינה דורשת ציוד מיוחד, ושימוש במשקפת אף עשוי להפריע. עם זאת, לא ניתן לצפות בגשם המטאורים ממרפסות הערים הגדולות ויש לצאת מהעיר כדי לנטרל את השפעת תאורת הלילה המפריעה לצפייה, המכונה על ידי אנשי המקצוע 'זיהום אור'. לדברי מנוליס, "אם יוצאים מחוץ לעיר למקום מדברי, חשוך, גבוה ויבש, בעיקר בנגב, ניתן לראות עשרות עד מאות מטאורים בשעות השיא בלילה שבין שני לשלישי".

הנקודה בה יגיחו הלילה המטאורים לאטמוספרה היא זו שבה נראית קבוצת כוכבי פרסאוס, ומכאן מקור שמו של המטר. נקודה זו צפויה לזרוח בשעה 23:15 לערך, וכבר מהשעה 22:30 ניתן יהיה לראות מטאורים ארוכים ובהירים שחודרים לאטמוספרה. ככל שנקודת החדירה תהיה גבוהה יותר בשמיים, לעומקו של הלילה, כך המטאורים צפויים להראות קצרים יותר ומהירים יותר בתנועתם, עד לזריחת השמש.

מטר הפרסאידים, המופיע מדי שנה באוגוסט, גדול משני מטרי מטאורים נוספים המופיעים בתחילת אוגוסט, מטר הקפריקורנידים- על שם קבוצת כוכבי גדי (קפריקורן) ומטר האקווארידים- שעל שם קבוצת כוכבי דלי (אקווריוס).

6 מתוך 6 |
מטר מטאורים הלילה במצפה רמון
1 מתוך 6 |
מטר המטאורים, הלילה במרכז ספרד
2 מתוך 6 |
מטר המטאורים בספרד, לאחר חשיפה ארוכה של המצלמה

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ