נאס"א שיגרה חללית מחקר חדשה לירח

הגשושה לאדי תגיע עוד שלושה שבועות לירח, למרות תקלה קלה בציוד, ותחקור את האטמוספרה שלו ותבחן ציוד תקשורת חדשני. צפו בשיגור

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
אי-פי

חללית המחקר החדשה של , לאדי (LADEE), שוגרה הבוקר (שבת) לחלל בדרכה ל. אולם, היציאה למסע לא היתה חלקה, ולפי סוכנות החלל האמריקאית התרחשה תקלה בציוד שיהיה צריך לתקן בשבועיים-שלושה הקרובים. עם זאת, בנאס"א ניסו להרגיע ואמרו כי הגשושה לא נפגעה.

ס. פיטר וורדן, מנהל מרכז המחקר איימס של נאס"א בקליפורניה, שאחראי על פיתוח לאדי, אמר לכתבים כי הוא בטוח שהכל יפעל כשורה בימים הקרובים. הוא הסביר כי גלגלי התגובה של לאדי הופעלו כדי לייצב ולכוון את חללית המחקר, שהסתחררה מהר מדי לאחר שנפרדה מהשלב האחרון של הרקטה הנושאת. אולם, המחשב כיבה את הגלגלים באופן אוטומטי, ככל הנראה בשל זרם עודף.

וורדן העריך כי הגלגלים הסתובבו מעט מהר מדי, והדגיש כי אין צורך בהול "לתקן את התקלות הקטנות האלה".

הגשושה אמורה לחקור את האטמוספרה הדלילה של הירח ואת האבק שבה. היא שוגרה על גבי רקטה מסוג "מינוטאור" לפנות בוקר, שעון ישראל. "בהצלחה במסע לירח, לאדי", נאמר במרכז בקרת השיגור. לאחר השיגור המוצלח פרצו בקרי הטיסה במחיאות כפיים. "אנחנו בדרך לירח!", צייצה נאס"א בטוויטר.

הפעם בחרו בסוכנות החלל האמריקאית להחליף את מיקום השיגור השגרתי בקייפ קנווראל שבפלורידה באתר בווירג'יניה. ההחלטה סיפקה לצופים בכוכבים בחוף המזרחי מופע אורות נדיר, ונאס"א דחקה בציבור לחלוק את תמונות השיגור שלהם באינטרנט.

לאדי, ראשי תיבות של "חוקרת סביבת האטמוספרה והאבק של הירח", תסתובב סביב כדור הארץ שלוש פעמים, בטרם תהיה במרחק קרוב מספיק כדי לעבור למסלול מסביב לירח. בניגוד לחלליות אפולו שהגיעו בשלושה ימים לירח, יעברו שלושה שבועות בטרם לאדי תגיע לשכן הקרוב לכדור הארץ, והיא צפויה להגיע לשם ב-6 באוקטובר.

חללית המחקר לאדי, הדמיהצילום: רויטרס

המדענים שלחו אותה כדי ללמוד על הרכב האטמוספרה הדלילה והעדינה של הירח, ולהבין כיצד היא משתנה לאורך זמן. שאלה אחרת שינסו לענות עליה היא אם אכן אבק מתרומם לאטמוספרה מקרקע הירח. כמו כן, ייאסף מידע על אבק הירח בעל החלקיקים הקשים והמשוננים, בניגוד לאבק העדין של כדור הארץ, כדי להבין איך להתמודד עמו במשימות ארוכות טווח לירח.

בנוסף, על החללית השוקלת 380 קילוגרם יוצב ציוד תקשורת לייזר, שיכול להיות מהפכני בתחום. בנאס"א מקווים שהוא יוכל להחליף את המערכת הקיימות המתבססות על גלי רדיו. הצלחה כזאת תביא להגדלת רוחב הפס בתקשורת, תוך שימוש בהרבה פחות חשמל ובמכשירים קטנים יותר.

ג'ון גרונספלד, מנהל משימות המדע בנאס"א, אמר כי "אין ספק שכשנתחיל לשלוח בני אדם רחוק יותר במערכת השמש, בוודאי למאדים", טכנולוגיית תקשורת בלייזר תהיה הכרחית כדי לשלוח אות וידיאו באפנון גבוה (HD) ובתלת ממד.

השתקפות השיגור של לאדי במיםצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ