נדחתה התוכנית להקמת מתקן פיילוט להפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה

נציג משרד התשתיות היה היחיד מבין חברי הוועדה שתמך בתוכנית. השר להגנת הסביבה: "זהו יום חשוב לסביבה ולאזרחי ישראל"

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז ירושלים דחתה היום (שלישי) את התוכנית להקמת מתקן. לא נמסרו נימוקים להחלטה, אולם היא התקבלה ברב גדול של חברי הוועדה. רק נציג משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים תמך בהקמת המתקן. האתר נמצא ממערב למחסום תרקומיה, ליד בית גוברין. ההפקה לפי התוכנית היתה אמורה להיעשות על ידי חימום שכבת הסלע המכילה את הפצלים בעומק הקרקע, והיא מהווה בדיקת היתכנות לפרויקט כולו. 

הדיון שהחל בשעות הבוקר אמור היה להכריע האם יש לאשר את המיקום להקמת מתקן הפיילוט שהציעה חברת IEI. הוא עסק בשאלה האם הקמת המתקן עשויה לסכן את הסביבה. עמדת המשרד להגנת הסביבה וגופים נוספים לשמירת הטבע היתה שמדובר בפעילות שעלולה לגרום לסיכונים כמו זיהום מי תהום.

מתקן הפיילוט כולל ביצוע של חימום תת הקרקע כדי לזרז את הוצאת פצלי השמן משכבת הסלע. הוא נועד לבדוק היתכנות טכנולוגית וכלכלית של שיטה זו להפקת נפט. השלב הבא לאחר מתקן זה אמורה היתה להיות הקמת מתקן הדגמה ולאחר מכן תחילת הפקה מסחרית של פצלי שמן.

קידוח פצלי שמן בשפלת יהודה ב-2011צילום: מוטי מילרוד

למרות שעדיין לא פורסמו הנימוקים להחלטת הוועדה, נראה שמרבית חבריה השתכנעו שמדובר בטכנולוגיה שעדיין לא יושמה באופן מסחרי באף מדינה בעולם ולכן אין לאשרה. רבים מהם סברו שיש אי ודאות לגבי ההשלכות הסביבתיות שיהיו לפעולות הפקת פצלי שמן, גם בשלב הפיילוט שהוא בהיקף קטן יחסית.

המשרד להגנת הסביבה הוא שעמד כאמור בראש המתנגדים לתוכנית. בעקבות קבלת ההחלטה על ידי הוועדה אמר השר להגנת הסביבה עמיר פרץ כי "זהו יום חשוב לסביבה ולאזרחי ישראל שזכו מחדש באחד האזורים היפים והמתויירים ביותר בישראל. זהו יום חשוב גם לילדינו שיכולים להיות בטוחים שמשאבי הטבע של ישראל נשמרים ויוכלו לשמשם בעתיד במידה וידרשו לכך. אסור לנו לעשות ניסויים שעלולים לסכן את הבריאות, הסביבה והבטחון האנרגטי של הדורות הבאים".

מארגון גרינפיס שהיה שותף במאבק נגד תוכנית פצלי השמן נמסר כי "ניסוי פצלי השמן מנוגד להחלטות ממשלת ישראל לעודד התייעלות אנרגטית ולהרחיב את השימוש באנרגיות מתחדשות, וכן מנוגד להתחייבות הבין לאומית של ישראל להפחית פליטת גזי חממה. אנו גאים בהחלטת הוועדה המחוזית".

מהחברה להגנת הטבע שגם היא היתה בין המתנגדים נמסר כי "היום במהלך הדיון התברר שיש שאלות רבות שנותרו ללא מענה לגבי השפעת הפקת פצלי השמן וכי הנזק של הפרויקט עלול להיות גדול מהתועלת שלו. אסור לאפשר קידוחי נפט בשפלת יהודה ולכן החלטת הוועדה היא ראויה".   

מחברת IEI נמסר בתגובה: "אנו לומדים את החלטת הוועדה ונחליט בהמשך כיצד לפעול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ