חשש כי הזיהום בערבה יתפשט למפרץ אילת; יוגבר קצב עבודות הניקיון

עד כה נשאבה שליש מכמות הנפט שדלפה והחל פינוי קרקעות מזוהמות. מטרת העבודות למנוע משטפונות לגרום להתפשטות הזיהום. בזמן העבודות התברר: דליפת נפט גדולה התרחשה באזור גם בשנת 1975

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) ואנשי רשות הטבע והגנים יגבירו מחר את קצב ניקוי הקרקע המזוהמת בשמורת הטבע בעברונה, אליה דלפו בשבוע שעבר כמויות גדולות של נפט. מטרת העבודות למנוע משטפונות הצפויים בהמשך השבוע לגרום להתפשטות הזיהום למוקדים נוספים ובהם מפרץ אילת. עם זאת, טרם הוחלט מה היקף הקרקע שיש לפנות, מכיוון שפעילות כלים כבדים תגרום נזק לשטחים נוספים. ההתלבטות הפכה מורכבת יותר לאחר שבסוף השבוע התברר במפתיע שלפני כארבעה עשורים התרחש זיהום נפט גדול נוסף בשמורה וחלק מהקרקע נותר מזוהם, אך ככל הנראה לא נגרמו נזקים ארוכי טווח לטבע.

במהלך סוף השבוע השלימה קצא"א את העבודות לשאיבת שלוליות הנפט הגדולות, והחלה בפינוי קרקע מזוהמת מכמה מוקדים מתוך השמורה. עד כה נשאבו אלף קוב נפט, כשליש מהכמות שדלפה לשמורה, ופונו ששת אלפים טונות של קרקע לאתר שהוכשר במיוחד לקליטת החומר המזוהם ליד אילת. "נמשיך מחר לנקות בכמה צוותים" אמר היום דורון ניסים, מנהל מחוז אילת ברשות הטבע והגנים. "כל כלי עבודה יהיה מלווה בפקח של הרשות כדי למנוע נזק נוסף לשמורה". מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, הביע חשש מפגיעה אפשרית של נפט במפרץ אילת אם השטפונות הצפויים יגדילו את מספר מוקדי הזיהום. "עשויות להיות לכך משמעויות אקולוגיות, בין השאר בכל הקשור בנזק לשוניות האלמוגים במפרץ", הוא ציין.

נפט בערבה, אתמולצילום: רשות הטבע והגנים

באזור השמורה המזוהם נמצאו בעלי חיים קטנים שנפגעו ובהם פרטים של ישימונית תמנע, מין של שממית הנמצא בסכנת הכחדה. עם זאת, טרם ניצפו בעלי חיים גדולים כגון צבאים שנפגעו מהזיהום. רוב הזמן שמרה אוכלוסיית צבאי הנגב בשמורה המונה 250 פרטים מרחק ממוקדי הזיהום, וגם עופות לא התקרבו כמעט אל שלוליות הנפט. עדיין לא ברור מה מידת הפגיעה בעצי השיטים בשמורה שחלקם נחשף לזיהום הנפט. עצים אלו מקיימים חלק משמעותי משרשרת המזון של בעלי החיים בשמורה, ופגיעה בהם יכולה להוות איום ממשי על עתיד חלק ממיני בעלי החיים במקום.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

במהלך פעולות הניקוי בימים האחרונים גילו אנשי הרשות שכבת קרקע מזוהמת בנפט, בעומק דומה לזה שאליו הגיע הנפט בזיהום הנוכחי. בירור עם אנשי חברת קצא"א וכמה מוותיקי הרשות, העלה כי בשנת 1975 דלפה כמות נפט גדולה אל השמורה והגיעה קרוב לנקודה המרוחקת ביותר שאליו הגיע גם הזיהום הנוכחי. לאור הגילוי, יתכן ובחלק מהמוקדים יעדיפו אנשי הרשות שלא לבצע עבודות פינוי ולאפשר לתהליכי שיקום טבעיים לפרק את הזיהום, או להתמודד איתו, כפי שקרה בעקבות הזיהום שהתרחש לפני ארבעה עשורים.

נפט בערבה, אתמולצילום: ליאור דפני

בין אם יחליטו על פינוי קרקע רחב היקף או לא, אתגר נוסף העומד בפני אנשי הרשות בימים הקרובים הוא למנוע כניסת מבקרים לאזור, העלולים לגרום נזק נוסף תוך כדי תנועה בשטח. ברשות הוכרז על גיוס כללי, ופקחים ממחוזות נוספים יגיעו לסייע בפעולות ניקוי השטח. במדידות איכות אוויר שבוצעו נמצא כי איכות האוויר באילת ובבאר אורה הסמוכה תקינה ואין חשש לבריאות התושבים. עם זאת באזור עדיין מורגש ריח כבד של נפט. בתוך כך עדיין לא ברור כיצד בדיוק התרחשה הדליפה שגרמה לזיהום, אך עם זאת הולכת וגוברת הסברה שמדובר בכשל טכני באחת מנקודות החיבור של הצינור בו ארעה הדליפה. המשטרה הירוקה עדיין מנהלת חקירה בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ