עיריית חיפה סגרה את שערי בתי הזיקוק ומתחם חיפה כימקלים, בזן הסירה את החסימה

העירייה הודיעה כי היא דורשת הסברים ממשרד הבריאות על הזיהום, "או שבעל הבית ימשיך להשתגע". בזן הביאה מנופים למקום ולפי הודעת החברה, הזיזה את החסימה "בתיאום עם המשטרה"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נעה שפיגל
נעה שפיגל

עיריית חיפה הודיעה כי במהלך הלילה (ראשון) נסגרו שעריהם של מתחם בתי הזיקוק של חברת בזן, חוות המיכלים של תש"ן והכניסה למסוף חיפה כימיקלים, בעקבות הדיווחים על הקשר בין הזיהום שיוצרים המפעלים בעיר לתחלואה בסרטן.

בזן הביאה הבוקר מנופים לאזור ופינתה לפחות משאית חוסמת אחת באמצעותם. לפי הודעת החברה, היא הסירה את החסימה בתיאום עם המשטרה. אתמול חסמו חלקית משאיות האשפה של העירייה את הכניסות לכמה מפעלים, וראש העיר יונה יהב אף הוציא צווי סגירה לכמה מהם.

מנוף שבזן הביאה לפינוי החסימות בכניסה למתחם בתי הזיקוק, הבוקרצילום: עיריית חיפה

לפי העירייה, בכוונתה לשבש את הגישה למפעלים בשיטות נוספות. "מדהים שיצא דו"ח של משרד הבריאות ולא שמענו ממנו הסברים כבר שבוע" נכתב בהודעה מטעמה, "משום מה זה לא מעניין אף אחד ועיריית חיפה ניצבת כרגיל בחזית. אז או שייתנו הסברים או שבעל הבית ימשיך להשתגע".

במוקד אחר, הפגינו הבוקר כ-40 תושבים מחוף הכרמל נגד מפעל "שרפי כרמל" בעתלית בשל זיהום האוויר הנגרם מהמפעל לדבריהם, וחסמו חלק מהכניסה אליו. למפעל אין כיום רישיון עסק, אך הוא נמצא בהליך לקבלת רישיון. שרפי כרמל מייצרים דבקים ושרפים (תוספי חוזק והדבקה) לתעשיות שונות. ביוני האחרון דלף במפעל רעל בנזיל כלוריד שגרם למפגעי ריח קשים בעתלית. אמש קראו התושבים לראש המועצה האזורית חוף הכרמל, כרמל סלע, "לקחת דוגמא מראש עיריית חיפה, מר יונה יהב, לגלות מנהיגות, להוביל את הפעולה ולהביא את רכבי המועצה לחסום את הכניסה". 

משאית שחסמה את דרך הגישה למיכל האמוניה, הבוקרצילום: רמי שלוש

ניר הלר, חבר מטה המאבק לסגירת מתחם כרמל כימיקלים בעתלית אמר כי "אם אני משליך מאיתנו על מפרץ חיפה - במפרץ חיפה הכל חוקי, ככה נשמע לפחות מהתקשורת, ויונה יהב שלל להם את רישיון העסק. במקרה שלנו - אין להם רישיון עסק כבר מנובמבר 2014. יש לנו מסמך שהמועצה הוציאה למפעל בנובמבר, התרעה על כך שאין להם רישיון עסק, עברו חמישה וחצי חודשים". 

"תושבי עתלית חוששים לבריאות ילדיהם", אמר הלל ברק, אחד ממארגני ההפגנה, "הדרישה שלנו היא כלפי המועצה האזורית שצריכה לפעול בעניין ואנחנו מתכננים במידה ולא תהיה התקדמות השבתה של תחילת שנת הלימודים".

אורן עוזרד, סגן ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, מסר בתגובה כי "במהלך השנה האחרונה פועל מטה מאבק משותף למועצה ולתושבים. יחדיו הגענו להשגים: המפעל הוריד משמעותית את כמות החומרים המסוכנים, רמת הפליטות מהמפעל ירדה בצורה ניכרת, רמת ניטור הפליטות ושקיפות הנתונים עלו, המפעל פועל להסדרת תקני כיבוי אש מחמירים ועוד". עוד מסר עוזרד כי בכל שלב בתהליך המועצה לא תתפשר על עמידה מלאה בתקני ההפעלה. "נמשיך לפעות לפיקוח רציף על מנת להבטיח את בריאות ובטיחותם של תושבי עתלית עד להוצאתו של המפעל מהישוב".  

מיכל האמוניה במפרץ חיפה, הבוקרצילום: רמי שלוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ