היסטוריה בחקר החלל: הגשושית "ניו הורייזונס" הגיעה לנקודה הקרובה ביותר לפלוטו

לאחר מסע של תשע שנים וחצי ו-4.8 מיליארד קילומטר בחלל, הגשושית "ניו הורייזונס" חלפה היום בסמוך לפלוטו - הכוכב האחרון במערכת השמש שטרם ביקרה בו האנושות

עידו אפרתי
"הארץ"
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פלוטו (מימין) והירח כארון, כפי שנצפו השבוע מהגשושית ניו הורייזונסצילום: אי־אף־פי
עידו אפרתי
"הארץ"

תשע שנים וחצי לאחר שיצאה לדרכה הגיעה היום (שלישי) בשעה 14:49 גשושית המחקר "ניו הורייזונס" של סוכנות החלל של ארצות הברית (נאס"א) לנקודה הקרובה ביותר לכוכב הלכת הננסי פלוטו – הנמצא כחמישה מיליארד קילומטרים מכדור הארץ. אם לא יקרו תקלות, תשלח הגשושית תמונות בהירות ומידע מהכוכבה המרוחק ביותר במערכת השמש. לתמונות והנתונים החדשים שייאספו יידרשו כארבע שעות וחצי לפני שיתקבלו במטה נאס"א.  

"התמונות שקיבלנו עד עכשיו צולמו יחסית מרחוק, מרחק של כמיליון קילומטר מפלוטו, ואנחנו מצפים לתמונות שיגיעו ממרחק קרוב הרבה יותר – כ-13 אלף קילומטר", מסביר יושב ראש סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, פרופסור יצחק בן־ישראל. "מעבר לתמונות יבוצעו גם מדידות שונות כמו הרכב הגזים והשדה האלקטרו־מגנטי של הכוכב. זה כוכב שאנחנו לא יודעים עליו הרבה, הוא קטן מאוד – חמישית מהמסה של כדור הארץ", מוסיף הפרופסור.

אך עוד בטרם התקבל מידע שישפוך אור על הכוכב המוזר בעל חמשת הירחים, כבר התקבלה תשובה בנוגע לשאלה מהותית ובסיסית – גודלו של פלוטו. באוגוסט 2006, פלוטו "הורד בדרגה" ממעמד "כוכב לכת", ממנו נהנה במשך 76 שנה, וסווג מחדש כ"כוכב לכת ננסי". בהודעה שפרסמה אתמול נאס"א הודיעו מנהלי המשימה של ה"ניו הורייזונס" כי על פי נתונים שסיפקה חללית המחקר קוטרו של פלוטו עומד על 2,370  קילומטרים, מעט גדול יותר משהעריכו בעבר.

הגשושית "ניו הורייזונס" מגיעה לפלוטוקרדיט: נאס"א

קביעה זו מבוססת על תמונות שצולמו במצלמת הסיור ארוכת הטווח "לורי" (Long Range Reconnaissance Imager) המותקנת בגשושית. התמונות שהתקבלו לפני מספר ימים צולמו אפשרו לחוקרים לאשר את ההערכה כי פלוטו גדול יותר מכל העצמים במערכת השמש מעבר למסלולו של רהב (נפטון). "גודלו של פלוטו היה נתון לוויכוח מאז שהתגלה ב–1930. אנו שמחים שסוף סוף אנו שמים קץ לשאלה הזו", אמר החוקר ואיש צוות המשימה, ביל מקינון מאוניברסיטת וושינגטון שבסנט לואיס, בהודעה שפורסמה על ידי נאס"א. לדברי בן־ישראל "ייתכן שהעובדה שקוטרו גדול יותר מכפי שהעריכו תשיב לו את מעמד כוכב הלכת".   

הנתונים החדשים בנוגע לגודלו של פלוטו הביאו חוקרים להניח כי צפיפותו נמוכה מכפי שסברו, וכי חלקו היחסי של הקרח על פלוטו גבוה מכפי שתועד עד כה. מדידת גודלו של הכוכב הציבה משך עשרות שנים אתגרים לחוקרים, אשר התקשו עד כה להעריך את גודלו באופן מדויק. 

אולם חקר פלוטו אינו שלם ללא חקר הירחים המקיפים אותו -  כארון, ניקס, הידרה, קרברוס וסטיקס - אשר נעים באופן משונה שאין שני לו במערכת השמש. חוקרים תיארו בעבר את ירחיו של פלוטו כמערכת פלנטרית מיניאטורית. חוקרי נאס"א הודיעו בעבר כי לירח הגדול של פלוטו,  כארון, אין אטמוספירה משמעותית, וכי קל באופן יחסי לחשב את קוטרו בהסתמך על תצפיות מטלסקופים קרקעיים. הנתונים שהגיעו בימים האחרונים מ"ניו הורייזונס" אוששו הערכות קודמות וקבעו כי קוטרו של כארון הוא 1,208 קילומטר. 

ניו הורייזנס תפסה במצלמתה גם שניים מירחיו הקטנים של פלוטו – ניקס והידרה. "ידענו מהרגע שבו תכננו את טיסת המעבר בסמוך לפלוטו, שנוכל לחקור את הירחים הקטנים לפרטים רק ימים אחדים לפני ההתקרבות", ציין החוקר הראשי של ניו הורייזונס, אלן סטרן ממכון המחקר SwRI בקולורדו. "כעת הגיע הזמן לחקור עמוק לתוך מרחב ההשפעה של פלוטו", הוסיף בהודעה שפרסמה סוכנות החלל.

הירחים ניקס והידרה התגלו ב–2005 בטלסקופ החלל "האבל" (Hubble Space Telescope). אלא שגם דרך עדשתו של האבל נראו הירחים כנקודות אור זעירות. ניו הורייזונס שיפרה מהותית את יכולות הצפייה בירחים, ותיצפתה עליהם שבועות אחדים לפני שהגיעה לפלוטו. על פי תמונות עדכניות קוטרו של ניקס הוא כ-35 קילומטר וקוטרו של הידרה כ-45 קילומטר. על שני הירחים הנוספים המקיפים את פלוטו, קרברוס וסטיקס, עדיין לא התקבלו מידע חדש. מנקודת המבט הנוכחית של ניו הורייזונס, נראים השניים קטנים וחיוורים וקשה למדוד את גודלם, אך צוות המשימה של נאס"א יוכל לעשות זאת במועד מאוחר יותר. 

תגובות