עיריית ת"א דורשת מתושבים לממן כריתת דקלים חולים לפני שיקרסו

העירייה הודיעה לבעלי הבתים כי אם לא יכרתו עצים חולים בחצרותיהם הם יחויבו בהוצאות ובקנס. ברקע ההודעה: החלטה שרק עצים שנמצאים במרחב הציבורי יטופלו על ידי העירייה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עץ דקל שנפגע מחדקונית הדקל, בתל אביב
עץ דקל שנפגע מחדקונית הדקל, בתל אביבצילום: אדריכל נוף שחר צור
אילן ליאור
אילן ליאור

בעקבות התפשטות חיפושית חדקונית הדקל, שהגיעה לישראל מהמזרח הרחוק וזחליה מכרסמים בגזעי עץ הדקל, דורשת עיריית תל אביב מתושבים לכרות עצי דקל חולים המצויים בחצרות בתים פרטיים מחשש לקריסתם. העירייה הודיעה כי אם בעלי הבתים לא יכרתו את העצים, תעשה זאת בעצמה ותחייב אותם בהוצאות, בצירוף קנס של 730 שקלים. בעירייה ציינו כי יצאה קריאה בשנה האחרונה לבעלי בתים פרטיים לטפל בעצי דקל המצויים בחצרות פרטיות ולבצע הדברה של החיפושיות המזיקות בהתאם להנחיות משרד החקלאות. 

בעירייה טוענים שלאחרונה התברר כי בחצרות פרטיות ברחבי העיר יש עשרות עצים חולים המצויים בסכנת קריסה. בשל כך, החלו להוציא דרישות פרטניות לכריתת העצים, המוצאות על בסיס חוות דעת מקצועית של אגרונום העירייה. בעלי הבתים נדרשים לכרות את העץ החולה תוך שבועיים, אחרת תעשה זאת העירייה במקומם.  

משרד החקלאות פרסם כבר לפני שנתיים הודעת אזהרה על השלכות נוכחותה של חדקונית הדקל בישראל. בתל אביב, שבה אלפי עצי דקל, אותרו החיפושיות המזיקות לראשונה בחודשים האחרונים. העירייה החליטה לטפל רק בדקלים המצויים במרחב הציבורי והטילה את הטיפול באלה המצויים בשטח פרטי על התושבים. מומחים הזהירו כי עלויות ההדברה גבוהות מאוד וועדי בתים רבים אינם מטפלים בשל כך בבעיה. 

חדקונית הדקל היא מטילה ביצים בעצי דקל והזחלים הבוקעים מהן מכרסמים בתוך גזע העץ ובכתרי הדקל וגורמים לנזקים כבדים, עד קריסת העץ. הנזק נגרם בעיקר למין הדקל הקנרי, שהוא נפוץ מאוד בערים רבות וגם בתל אביב. לאחר שהזחלים מגיעים לבגרות והופכים לחיפושיות - אלה מזדווגות, עפות לעצים נוספים ומטילות בהן עוד ביצים שמהן בוקעים זחלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ