ניר חסון
ניר חסון
אתר החפירה במגרש הרוסים, מימין אבני הקלע שהתגלו באתר
אתר החפירה במגרש הרוסים, מימין אבני הקלע שהתגלו באתרצילום: יולי שוורץ / באדיבות רשות העתיקות
ניר חסון
ניר חסון

כדי להכריע את המרד הגדול ולכבוש את ירושלים נדרשו צבאותיו של טיטוס להתגבר על שלוש חומות שהקיפו את העיר מצפון. הקרב האחרון על ירושלים בין המורדים היהודים לבין צבאות טיטוס בשנת 70 לספירה החל בכך שהרומים המטירו ממגדלי מצור אבני בליסטראות, חניתות, חצים ואבנים לעבר המגינים היהודים על החומה, הידועה כחומה השלישית. כך על פי תיאורו של יוספוס פלביוס. המגינים לא הצליחו לפגוע במגדלי המצור הרומאים, "שכן משום כובדם הרב לא על נקלה ניתן היה להופכם ובגלל ציפוי הברזל שעליהם לא היה אפשר להעלותם באש", מתאר יוספוס (בתרגומה של ליזה אולמן). המגינים על החומה נאלצו לסגת לאחור לנוכח המתקפה, "כאשר התרחקו היהודים מחוץ לטווח הירי לא יכלו עוד למנוע את מהלומות אילי הברזל שנגיחותיהם הבלתי פוסקות החלו אט אט לשאת פרי. ועתה לא עמדה עוד החומה בפני "הניקון" (המנצח, נ"ח) – כך קראו היהודים לגדול שבמגדלי המצור של הרומאים כי הוא גובר על הכל".

בחפירה ארכיאולוגית שנערכה בשנה האחרונה במגרש הרוסים, שבמרכז ירושלים, נמצאו, לדעת החופרים, עדויות לאותו קרב. החפירה גם מסייעת בשרטוט המפה של ירושלים בימי הבית השני ובאיתורה של אותה "חומה שלישית".

החומה השלישית היא המאוחרת בחומות ירושלים בתקופה הרומית. היא הוקמה על ידי המלך אגריפס הראשון בשנות ה-40 של המאה הראשונה. מטרת החומה הייתה להקיף פרוור חדש יחסית של העיר בשם "ביתזיתא" (בית זית) שהוקם מצפון לעיר. אולם פלביוס מספר כי אגריפס הפסיק את בניית החומה באמצע כדי שלא לעורר את חשדו של הקיסר קלאודיוס כי ירושלים מתכוננת למרד. "לו נמשכה בניית החומה כפי שהחלה אי אפשר היה לכבוש את העיר", קובע יוספוס, "שכן היא נבנתה באבני גזית עשרים אמה אורכן ועשר אמות רוחבן אשר הוצמדו זו לזו בדיוק כה מושלם עד כי לא בנקד אפשר היה לחתור תחתיהן בכלי ברזל או לזעזען ממקומן במכונות מלחמה". בהמשך הוא מתאר כי בחומה נבנו 90 מגדלים קטנים ומגדל אחד ענק בשם פספינוס. החומה הושלמה לבסוף בשנות ה-60, על ידי מתכנני המרד כחלק מההכנות למרד הגדול. אולם, המורדים נאלצו לבנות את החומה במהירות ובאמצעים דלים לא הצליחו לבנות אותה בסטנדרטים הגבוהים  של אגריפס וכך היא הפכה לנקודת תורפה בהגנה על העיר מפני הליגיונות הרומים.

במשך שנים רבות חיפשו ארכיאולוגים את החומה השלישית וקטעים ממנה התגלו בירושלים, המפורסם שבהם התגלה ברחוב שזכה לשם "החומה השלישית". בשנות ה-60 של המאה העשרים שרטט הארכיאולוג מיכאל אבי יונה תוואי של החומה השלישית. על פי הצעתו החומה יוצאת משער יפו של ימנו לכיוון צפון, לעבר מגרש הרוסים ורחוב הנביאים ואז פונה מזרחה לכיוון אתר קברי המלכים שבשיח ג'ראח של ימנו ומקיפה שטח גדול שכולל היום את השכונות מוסררה ובאב א-זהרה מפני הליגיונות הרומים.

אבני הקלע שהתגלו באתר הארכיאולוגי, ומרמזות על הקרב שהתרחש שם
אבני הקלע שהתגלו באתר הארכיאולוגי, ומרמזות על הקרב שהתרחש שםצילום: יולי שוורץ / באדיבות רשות העתיקות

החפירה הארכיאולוגית החדשה נערכה בשנה האחרונה בשטח ששימש כמגרש חניה מול בית משפט השלום בירושלים, לקראת הקמתו של בניין שיאכלס את בית הספר לאומנות בצלאל, שצפוי לעזוב את הר הצופים ולעבור למגרש הרוסים. השטח נמצא במדויק בתוואי ששרטט אבי יונה. בחפירה התגלו שרידי חומה וכן שרידי מגדל שבלט מהחומה החוצה. להערכת ד"ר רינה אבנר, שניהלה את החפירה יחד עם כפיר אביב מטעם רשות העתיקות, מדובר באחד מ-90 המגדלים הקטנים שנבנו לאורך החומה.  

מול המגדל התגלו סימנים רבים לשדה קרב. בין היתר נמצאו שם 82 אבני בליסטראות, עדות למכונות הלחימה הרומיות שתקפו את הקטע הזה בחומה. רוב האבנים התגלו בקטע קטן מאוד של 15 מטרים על 2.5 מטר. כן התגלה במקום ראש חנית רומית וחרסים מתקופת בית שני. לדברי אבנר, אין שום חפירה בירושלים שנמצאו בה עדויות כל כך רבות לקרב מתקופה זו. ההפגזה נועדה לתקוף את שומרי החומה כדי לחפות ולאפשר לכוח הרומי לקרב את איילי-הניגוח, ובאמצעותם להבקיע את החומה", אומרת אבנר.

ניכר שהחומה בקטע שנחפר נהרסה באופן יסודי. הקטעים ששרדו הם נדבכי היסוד של החומה שנבנו בשקערורית בין שני סלעים ועל כן לא נהרסו. לרוע המזל, עם התרחבות ירושלים במאה ה-19, התפרסם האתר כמקור טוב לאבני בניין ומפעלי הבנייה הרבים באזור – בהם המתחם הרוסי ומנזר נוטרדם הצרפתי השתמשו באבנים שנלקחו משם, שהיו במקורם אבני החומה השלישית.

"לאחר שעלו הרומאים בחומה במקום שבו פרץ אותה ניקון נטשו כולם את משמרותיהם ונמלטו אל החומה השנייה" ממשיך ומתאר יוספוס. "החיילים שעברו מעל החומה פתחו את השערים והכניסו את החיל כולו. כך ביום החמשה עשר למצור הוא השבעה בחודש ארטמיסיוס (אייר) השתלטו הרומים על החומה הראשונה והרוסו את רובה עד היסוד ויחד עמה גם את צפונה של העיר". יחלפו עוד חודשיים וחצי של מלחמה ומצור עד שטיטוס יצליח להכניע גם את שתי החומות האחרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ