חוק קאיה נתניהו |

ועדת השרים אישרה: ניתן להחזיק כלבים שנשכו בהסגר ביתי

כיום, כלבים נושכים נשלחים אוטומטית להסגר של 10 ימים בכלבייה עירונית, כדי לוודא שהם לא נגועים בכלבת. משרד החקלאות קידם את התיקון לאחר שכלבת משפחת נתניהו נשכה והושמה בהסגר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלב בהסגר בכלבייה בצפת, ב-2010
אילן ליאור
אילן ליאור

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) תיקון לפקודת הכלבת, הקובע כי ניתן יהיה להחזיק כלב או חתול שנשך אדם או בעל חיים בהסגר ביתי במקום להביאו לכלבייה עירונית. עד כה, כלבים שנשכו נשלחו אוטומטית להסגר בן 10 ימים בכלבייה עירונית, על מנת לוודא שהם אינם נגועים בכלבת. בהתבסס על המלצות ועדה בין-משרדית שבחנה את הסוגיה ומסקנותיה פורסמו לפני כשלוש שנים, גיבש משרד החקלאות תזכיר חוק המתיר הסגר ביתי במקרים מסוימים. במשרד אומרים כי המהלך נועד להקל על הכלבים ובעליהם ולהפחית את העומס בכלביות העירוניות.

התזכיר, שהגיש שר החקלאות אורי אריאל, קובע כי ניתן יהיה להחזיק בהסגר ביתי כלב מחוסן, מסומן בשבב ומוחזק ברישיון, שנמצא באזור שאינו נגוע בכלבת ושאין לו תסמינים קליניים המעלים חשד לכלבת. כלבים לא יושמו עוד בהסגר לעשרה ימים אוטומטית, בלי קשר למועד הנשיכה. התיקון קובע כי עשרת הימים ייספרו מרגע הנשיכה ולא ממועד הכניסה להסגר. לצד זה, מחמיר החוק את העונש על אי העברתו של בעל חיים נושך להסגר וניתן יהיה להטיל על עבירה זו שנת מאסר וקנס בסך 2,000 שקלים, בתוספת 200 שקלים לכל יום שבו נמשכת העבירה.

השליחה האוטומטית לכלבייה עירונית שימשה לעתים גם לנקמה בבעלי כלבים. כל תלונה על כלב שנשך הובילה לשליחתו להסגר ולהפרדתו מבעליו, מבלי שנבדקה מהימנותה. כעת, תלונת שווא תוביל ברוב המקרים לכל היותר להסגר ביתי. 

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

ארגונים למען בעלי חיים בישראל קראו כבר לפני שנים לאפשר הסגר ביתי, אך משרד החקלאות החל לקדם את תיקון החקיקה רק לפני כשנה וחצי – זמן קצר לאחר שקאיה, הכלבה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשפחתו, נשכה באירוע חנוכה את ח"כ שרן השכל מהליכוד ואת בעלה של סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי והושמה בהסגר. "בעקבות מקרה זה נחשפתי לסוגיית הסגרת הכלבים ומצאתי בה ליקויים שאינם עולים בקנה אחד עם ההיגיון והחמלה", כתב לאחר מכן נתניהו בדף הפייסבוק שלו, "אבקש מהגורמים המקצועיים במשרדי הבריאות והחקלאות ובארגונים להגנת בעלי החיים לגבש הצעות לשינוי ושיפור החוק הקיים".

מתחילת 2017 אותרו בישראל 12 בעלי חיים נגועים בכלבת. עם זאת, בכל שנה מועברים להסגר בכלביות העירוניות כ-3,000 כלבים שנשכו. ברוב המקרים, אלה כלבים ביתיים ומחוסנים ללא תסמינים קליניים המעלים חשד לכלבת ומבלי שהיו במגע עם בעל חיים נגוע בכלבת. במקרים אלה, בתום תקופת ההסגר, משוחררים הכלבים בחזרה לחזקת בעליהם. להערכת משרד החקלאות, תיקון החקיקה יוביל לכך שיותר ממחצית מהכלבים הנושכים לא יועברו להסגר בכלביות העירוניות ויישארו במקום זאת בהסגר ביתי.

בשנותיה הראשונות של המדינה, בין 1948-1957, מתו 23 בני אדם ממחלת הכלבת. בין דצמבר 1996 לדצמבר 1997 מתו שלושה בני אדם, ואשה נוספת מתה ב-2003. כולם לא קיבלו טיפול הולם בזמן. מסוף שנות ה-90, בעקבות מתן חיסון אוראלי לחיות בר, חלה ירידה במספר מקרי הכלבת עד להיעלמות המחלה מאזורים רבים במדינה. בשנים האחרונות כל המקרים המאובחנים הם בבעלי חיים וכמעט כולם באזור הצפון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ