אושר טרומית: כלב שנשך לא ייכנס לבידוד אם חוסן נגד כלבת בשנה החולפת

"חוק קאיה נתניהו" נועד להקל משמעותית על תנאי כליאתם של כלבים בהסגר. במקביל מקודם חוק ממשלתי, הקובע כי בתנאים מסוימים ניתן יהיה להחזיקו בהסגר ביתי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כלב בהסגר בכלביית צפת, ב-2010
כלב בהסגר בכלביית צפת, ב-2010צילום: ירון קמינסקי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את חוק "קאיה נתניהו" שנועד להקל משמעותית על תנאי כליאתם של כלבים בהסגר. הצעת החוק קובעת כי בעל חיים שנשך לא יוחזק במאורת בידוד אם חוסן נגד כלבת בשנה שקדמה לנשיכה, ואם נבדק על ידי וטרינר לקיומם של סימני כלבת. בנוסף קוראת ההצעה להגביל את האפשרות להמית בעל חיים שנשך, ולהחיל בעניין זה את הוראות החוק להסדרת הפיקוח על כלבים.

יוזמת החוק, ח"כ שרן השכל (ליכוד), אמרה כי "החוק גורם עוול לכלבים ולמשפחות בהם הכלב הוא כבן משפחה. השהייה בבידוד והסגר תולשת את הכלבים ממקומם הטבעי. מטרת ההסגר היא להגן על הציבור מכלבת למרות שכבר שנים לא היה מקרה הידבקות, ואין טעם להכניס 3,000 כלבים מחוסנים להסגר מדי שנה".

הצעת החוק של השכל תקודם במקביל לחוק הממשלתי שמקדם בימים אלה שר החקלאות אורי אריאל בתמיכת הממשלה. על פי הנוסח של אריאל ניתן יהיה להחזיק כלב או חתול שנשך אדם או בעל חיים בהסגר ביתי במקום להביאו לכלבייה עירונית אם הוא מחוסן, מסומן בשבב ומוחזק ברישיון, אין לו תסמינים קליניים המעלים חשד לכלבת והוא נמצא באזור שאינו נגוע בכלבת. 

עד כה כלבים שנשכו נשלחו אוטומטית להסגר בן 10 ימים בכלבייה עירונית, על מנת לוודא שהם אינם נגועים בכלבת. המשרד גיבש את תזכיר החוק על בסיס המלצות ועדה בין־משרדית שבחנה את הסוגיה ומסקנותיה פורסמו לפני כשלוש שנים. עד כה הובילה כל תלונה על כלב שנשך לשליחתו להסגר ולהפרדתו מבעליו, מבלי שנבדקה מהימנותה — דבר אשר עורר לעתים מעשי נקמה בבעלי כלבים. כעת, תלונת שווא תוביל ברוב המקרים לכל היותר להסגר ביתי.

בנוסף קובע הנוסח של אריאל כי כלבים לא יושמו עוד בהסגר לעשרה ימים מלאים בהכרח, וכי עשרת הימים ייספרו מרגע הנשיכה ולא ממועד הכניסה להסגר. עוד מחמיר החוק את העונש על אי־העברתו של בעל חיים נושך להסגר, וניתן יהיה להטיל על עובר העבירה שנת מאסר וקנס בסך 2,000 שקלים, בתוספת 200 שקלים לכל יום שבו נמשכת העבירה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ